«Մահ Հայաստանին». Իրանում պանթյուրքական ֆաշիստները կրկին աչքի են ընկել իրենց հայատյաց արարքով
Իրանում փետրվարի 11-ին նշվել է Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 41-րդ տարեդարձը: Երկրի տարբեր քաղաքներում և, իհարկե, մայրաքաղաք Թեհրանում անցկացվել են զանգվածային տոնական երթեր: Իրանցիները երթի ժամանակ վանկարկել են ավանդույթ դարձած «Մահ Ամերիկային» կարգախոսը: Մինչդեռ երթի մասնակիցներից մեկն այդ արտահայտության փոխարեն բացականչել է «Մահ Հայաստանին»!” (Marg bar Armanestan) կարգախոսը:
Ինչպես հայտնում է «Ինֆոտեկա24»-ը՝  ակնհայտ է, որ իրանցի թյուրքը մտադիր է եղել դրանով ինչ-որ սադրանք գործել, սակայն նա չի համարձակվել երկար ցուցադրել իրեն տեսախցիկների առջև, քանի որ, լսելով այդ խոսքերը, իրանցիներն, ամենայն հավանականությամբ, ֆաշիստին  «տեղը կդնեին»:
Բոլորին է հայտնի, որ Իրանում հայերն առանձնահատուկ, ջերմ ու հարգալից վերաբերմունք են վայելում ոչ միայն բնակչության, այլև Իսլամական Հանրապետության իշխանությունների կողմից: Հայաստանը միշտ էլ միջազգային հարթակներում հարևան Իրանին աջակցել է նրա համար դժվարին իրավիճակներում, և Իրանը պատասխանել է երախտագիտությամբ ու փոխադարձ օգնությամբ, ինչը չի կարելի ասել տարածաշրջանի թյուրքական պետությունների՝ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի մասին:
Ադրբեջանցի անջատականները՝ պանթյուրքական գաղափարախոսության կրողները, քիչ խնդիրներ չեն ստեղծում Իրանի համար՝ թշնամության ու ատելության մթնոլորտ բորբոքելով Իրանի ժողովրդի ու իշխանությունների նկատմամբ և սպառնալով երկրի անվտանգությանը:
«Վստահ ենք, որ հայատյացության նման դրսևորումն Իրանի մայրաքաղաքում չպետք է անպատիժ մնա, և երկրի իրավապահ մարմինները լրջորեն կզբաղվեն ադրբեջանցի սադրիչով»,-գրում է աղբյուրը:

''Смерть Армении'': пантюркисткие фашисты вновь отличились в Иране своей армянофобской выходкой (видео)
11-го февраля во всем Иране отмечалась 41-ая годовщина победы Исламской революции. В разных городах страны, и, конечно же, в столице Тегеран, проводились массовые торжественные шествия.
Традиционно иранцы в ходе марша выкрикивали фразу ''Смерть Америке!'', символизирующую борьбу Исламской Республики с капиталистическим влиянием в Иране. Однако, один из участников шествия вместо привычной фразы выкрикивал лозунг ''Смерть Армении!'' (Marg bar Armanestan), передает Инфотека24.
Очевидно, что иранский тюрок намеревался устроить некую провокацию, однако долго играть на камеру он не решился, т.к. услышав эти слова, иранцы наверняка указали бы фашисту его настоящее ''место''.
Всем хорошо известно, что в Иране армяне пользуются особым, теплым и уважительным отношением не только со стороны обычного населения, но и властей Исламской Республики. Армения всегда поддерживала соседний Иран в трудных для него ситуациях на международных платформах, а Иран отвечал благодарностью и взаимопомощью. Чего нельзя сказать о тюркских государствах региона – Азербайджана и Турции.
Азербайджанские сепаратисты – носители пантюркистской идеологии – создают немало проблем для Ирана, разжигая атмосферу вражды и ненависти к иранскому народу и властям, и угрожая безопасности страны.
Уверены, подобное проявление армянофобии в центре иранской столицы не должно остаться безнаказанным, и правоохранительные органы ИРИ всерьез займутся азербайжанским провокатором.