Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է «Կիլիկիա» բիզնես ակումբի անդամների հետ
Սփյուռքին ներգրավելով Հայաստանի բիզնես միջավայրին. ահա այս նպատակով Մոսկվա այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպեց «Կիլիկիա» բիզնես ակումբի անդամների հետ:
Ինչպես փոխանցում են ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից, հանդիպմանը ներկա էր նաև Ռուսաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը: Մասնակիցներին նախևառաջ ներկայացվեց գրասենյակի գործունեությունը, առաջնահերթությունները, սփյուռքի հետ աշխատանքի օրակարգային հարցերը: Որպես կարևոր ուղղություններ՝ Զարեհ Սինանյանն առանձնացրեց հայաստանյան կյանքին սփյուռքի առավելագույն ներգրավումը, ենթակառուցվածքների զարգացումն ու խոչընդոտների վերացումը, զանգվածային հայրենադարձության իրագործումը, սփյուռքի և Հայաստանի միջև փոխվստահության վերականգնումը:
Այնուհետ ակումբի հիմնադիր Նվեր Սարգսյանը ներկայացրեց 2020 թվականի գլխավոր անելիքները՝ հիմնականում շեշտադրելով Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի հնարավորություններն ու հեռանկարները: Պայմանավորածություն ձեռք բերվեց այս տարվա ապրիլին կայանալիք «Armenian Business Networking» միջոցառումն իրականացնել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ համագործակցությամբ: Հանձնակատարին ներկայացվեց նաև «Cilicia Tun» օֆլայն հաղորդակցության հարթակի ստեղծման գաղափարը, որը Հայաստանում կդառնա սփյուռքից ժամանած գործարարների հանդիպումների և փորձի փոխանակման վայր: Ակումբը գործարկելու է էլեկտրոնային հարթակ ևս, որտեղ օգտատերերը կարող են ներբեռնել իրենց տվյալները, գործունեության ոլորտները, ծանոթանալ միմյանց հետ և համատեղ աշխատել:
Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն հայտնեց գործարարներին Հայաստանի բիզնես միջավայրի հանդեպ նման հետաքրքրվածության համար և գործակցության ու աջակցության պատրաստակամություն հայտնեց:

Заре Синанян встретился с членами бизнес-клуба "Киликия"
Вовлекать диаспору в бизнес-среду Армении - именно с этой целью в рамках визита в Москву главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян встретился с членами бизнес-клуба “Киликия”.
Как сообщили "Арменпресс" в офисе главного уполномоченного по делам диаспоры РА, на встрече присутствовал также и чрезвычайный и полномочный посол Армении в России Вардан Тоганян. Участникам встречи прежде всего была представлена деятельность офиса, приоритеты, вопросы повестки работы с диаспорой. В качестве важных направлений Заре Синанян выделил максимальное вовлечение диаспоры в жизнь Армении, развитие инфраструктур и устранение препятствий, осуществление массовой репатриации, восстановление взаимного доверия между диаспорой и Арменией.
Затем основатель клуба Нвер Саркисян представил главные задачи на 2020 год, в основном акцентируя возможности и перспективы инвестиционных программ в Армении. Была достигнута договоренность о проведении в апреле этого года, в сотрудничестве с Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры мероприятия “Armenian Business Networking”. Заре Синаняну была представлена идея создания платформы офлайн коммуникаций “Cilicia Tun”, которая станет местом встреч и обмена опытом предпринимателей из диаспоры. Клуб запустит также и электронную платформу, на которую пользователи смогут загружать свои данные, сферы деятельности, знакомиться друг с другом и совместно работать.
Заре Синанян выразил благодарность предпринимателям за подобный интерес к бизнес-среде Армении и выразил готовность к сотрудничеству и содействию.