Հայտնի են Իրանի խորհրդարան անցած հայ պատգամավորների անունները
Իրանի խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքների համաձայն՝ հայտնի է, թե հայ թեկնածուներից ովքել են անցել խորհրդարան: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող թեկնածու Արա Շահվերդյանի շտաբի պետ Րաֆֆի Փիրումյանը, քվեների ստացման ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցել է Արա Շահվերդյանը:
«Իրանի հյուսիսային հատվածում մեկ տեղի համար պայքարում էր 4 հայ թեկնածու՝ Արա Շահվերդյանը, Ալբերտ Պողոսյանը, Արիս Շահբազյանը, Սևան Սոհրային: Արա Շահվերդյանը ստացել է շուրջ 66 տոկոս քվե: Դա նշանակում է, որ այս ընտրատեղամասում երկրորդ փուլ չի անցկացվելու, քանի որ կա թեկնածու, ով հավաքել է 50 տոկոսից ավելի ձայն: Այնպես, որ նոր ձևավորվող խորհրդարանում իր տեղն ունի Արա Շահվերդյանը»,-ասաց Րաֆֆի Փիրումյանը: Երկրորդ փուլ անցկացվելու են այն ընտրատարածքներում, որտեղ որևէ թեկնածու 50 տոկոսից ավելի ձայն չի հավաքել:
Նա տեղեկացրեց, որ Իրանի հարավային հատվածում բարձր տոկոսով հաղթանակ է տոնել Ռոբերտ Բեգլարյանը: Հարավային հատվածում մեկ տեղի համար պայքարում էին Ռոբերտ Բեգլարյանն ու Էմին Հովսեփը:
Իրանում փետրվարի 21-ին մեկնարկած խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունեցողների թիվը 58 միլիոն էր, որից 30 միլիոնը տղամարդիկ էին, իսկ 28 միլիոնը՝ կանայք: Ընտրություններին առաջին անգամ մասնակցողների թիվը 3 միլիոն էր: Ռուսական լրատվամիջոցները տեղեկացնում են, որ 11-րդ գումարման Մեջլիսի ընտրություններն, ընդհանուր առմամբ, հանգիստ են անցել, իրավապահ մարմինները լուրջ միջադեպերի մասին չեն հայտնել: Նշվում է, որ ընտրատեղամասերը նախատեսված էր փակել տեղական ժամանակով 18:00-ին, սակայն որոշ տեղերում պատկան մարմինները ստիպված են եղել երկարաձգել՝ կուտակումների, հերթերի պատճառով:

Известны имена армянских депутатов, избранных в парламент Ирана
По предварительным результатам иранских парламентских выборов, стало  известно, кто из армянских кандидатов попал в парламент.
Как  сообщил Арменпресс Раффи Пирумян - руководитель избирательного штаба кандидата в депутаты Ара Шахвердяна, по итогам  выборов, Ара Шахвердян набрал наибольшее количество голосов.
"В северной части Ирана на одно место баллотировались 4 армянских кандидата - Ара Шахвердян, Альберт Погосян, АрисШахбазян, Севан Сохра. Ара Шахвердян получил около 66 процентов голосов. Это означает, что на этом избирательном участке не будет второго тура, поскольку есть кандидат, получивший более 50% голосов. Таким образом, Ара Шахвердян обеспечил себе  место во вновь образованном парламенте", - сказал РаффиПирумян.
Второй тур состоится в округах, где ни один из кандидатов не набрал более 50 процентов голосов.
Он сообщил также, что в южной части Ирана с высоким показателем победу одержал Роберт Бегларян. Роберт Бегларян и ЭминОвсеп боролись за одно место в этом районе.
Число  избирателей с правом голоса на парламентских выборах 21 февраля в Иране составило 58 миллионов, из которых 30 миллионов - мужчины и 28 миллионов - женщины. Число избирателей, впервые  участвующих в  выборах – 3 миллиона человек.  Российские СМИ сообщают, что выборы в Меджлис 11-го созыва были в целом спокойными, а правоохранительные органы не сообщали о серьезных инцидентах. Говорят, что избирательные участки должны были закрыться в 18:00 по местному времени, но в некоторых местах властям пришлось продлить время  из-за скопления людей и очередей.