Ուժի մեջ է մտել Իդլիբի ապաէսկալացիայի գոտում հրադադարի ռեժիմը
Մարտի 6-ի 00:01-ին պաշտոնապես ուժի մեջ է մտել Իդլիբի ապաէսկալացիայի գոտում հրադադարի ռեժիմը, որը մարտի 5-ին համաձայնեցվել է Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Թայիփ Էրդողանի կողմից, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Մոսկվայում երկու նախագահների հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված համաձայնության մասին մարտի 5-ին երեկոյան հայտարարել Է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը՝ ամփոփելով ավելի քան հինգ ժամ տևած բանակցությունների արդյունքները:
Նա ընթերցել է երկու պետությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը, որում ասված է 2020 թվականի մարտի 6-ի 00:01 րոպեից բոլոր մարտական գործողությունների դադարեցման մասին «Իդլիբի ապաէսկալացիայի գոտու գոյություն ունեցող շփման գծում»:
Համաձայնեցվել են նաև մի շարք այլ միջոցառումներ, որոնք նպատակաուղղված են Իդլիբի գոտու իրադրության կարգավորմանը: Մասնավորապես, մարտի 15-ից ՌԴ-ն և Թուրքիան կսկսեն համատեղ պարեկություն իրականացնել Սիրիայի M4 մայրուղում, որի երկայնքով կստեղծվի անվտանգության միջանցք:

Вступил в силу режим прекращения огня в идлибской зоне деэскалации
Режим прекращения боевых действий в идлибской зоне деэскалации, согласованный президентами России Владимиром Путиным и Турции Тайипом Эрдоганом, формально вступил в силу в пятницу в 00:01 мск, передает ТАСС.
О достижении договоренностей объявил в четверг вечером министр иностранных дел РФ Сергей Лавров по итогам переговоров лидеров двух стран, длившихся более пяти часов. Глава МИД зачитал совместное заявление глав государств, в котором говорится о прекращении всех боевых действий "по существующей линии соприкосновения в идлибской зоне деэскалации с 00:01 минуты 6 марта 2020 года".
На встрече в Москве Путин и Эрдоган также согласовали ряд других мер, нацеленных на урегулирование ситуации в идлибской зоне. В частности, с 15 марта РФ и Турция начнут совместное патрулирование по трассе М4 в Сирии, вдоль которой будет создан коридор безопасности.