Պետական եկամուտների ավելացման չհաշվարկված արժեքը
«Մենք շատ համարձակ որոշումների ենք գնալու առաջիկայում՝ սկսած գույքահարկից վերջացրած հարկային մյուս փոփոխություններով»: Նման հայտարարությամբ հանդես եկավ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարին  Հայաստանի Հանրապետությունում հարկային բարեփոխումների հայեցակարգի վերաբերյալ տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ:
Շարունակելով վարչապետի միտքը՝ հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանն այդ ժամանակ նաև խոսեց «համարձակ որոշումների» տրամաբանության մասին: Այն է՝  պետական եկամուտները պետք է ավելանան՝ այնպես և այն տրամաբանությամբ, որ տնտեսությանը զարգանալու հնարավորություն տան, որպեսզի հետագայում ավելի շատ ավելանան:  Բանաձևը հայտնի է՝ «պետական եկամուտները պետք է ավելանան այնպես, որ հետո էլի ավելանան»: Իհարկե ցանկալի է, որ պետական եկամուտներն անդադար ավելանան, սակայն ի՞նչ գործիքակազմով կարելի է դա իրականացնել, արդյո՞ք այսպիսի ցանկությունների արագ իրականացման ճանապարհին բաց չենք թողնում շատ կարևոր գործոններ, արդյո՞ք վերջնարդյունքում կորուստն ավելի մեծ չի լինի, քան ավելացումը:
Գործիքակազմի մասին: Շատ չանցած այդ խորհրդակցությունից Հայաստանի Հանրապետության «բարեփոխումների» օրակարգում հայտնվում են միանգամից երկու խնդրահարույց օրենքի նախագծեր. «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» և  «Ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման» մասին օրենքի նախագծերը:  Շատ կարճ անդրադառնանք երկուսին էլ:
«Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի նախագիծը խնդրահարույց է մի քանի կետերով: Առաջինն ու էականն ապօրինի գույքի և դրա սեփականտիրոջ բացահայտման գործընթացին է վերաբերում, որի շրջանակում գործողություններ իրականացնելու իրավունքներն ընդլայնվում են դատախազների շրջանում: Ընդ որում, դատախազն, ում կարող է թվալ, որ գույքն ապօրինի ձեռքբերված է, ունի առաքելություն այդ գույքի սեփականատիրոջը պարտադրելու ներկայացնել սեփական անմեղության մասին ապացույցներ: Ուշադրություն, խոսքն իրավական ընդունված պրակտիայի մասին չէ, երբ որոշակի կասկածների առկայության պարագայում համապատասխան վարույթի շրջանակներում փնտրվում են մեղքն ապացուցող փաստեր, որոնց առկայության կամ չգտնվելու հիման վրա կայացվում է որոշում, այլ անձի՝ սեփական անմեղությունն ապացուցելու մասին է: Այսինքն, ցավալի ու այս նախագծի հաստատման դեպքում նախադեպային է, որ մեր երկրում ներդրվում է անձի կողմից սեփական անմեղությունն ապացուցելու երևույթը:
Հաջորդ, ոչ պակաս խնդրահարույց կետը նախագծի թիրախավորումն է ներկա և նախկին պաշտոնյաների ընտանիքների անդամներին: Չկա հստակեցում՝ ընտանիքի ներքո ում ի նկատի ունեն: Հասկանալի է, որ ինչ-որ պահից, մեզանից յուրաքանչյուրը կարող է փորձել ապացուցել սեփական անմեղությունը՝ հաշվի առնելով մեզ մոտ ընտանիք հասկացության լայնությունը:
Ինչ վերաբերում է «Եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման» մասին օրենքի նախագծին, ապա սա շտապողական քայլ է՝ հաշվի առնելով հասարակության խոցելի շերտերի խնդիրը, որոնք ինչ-ինչ եղանակներով կարողանում են ապրուստի միջոցներ վաստակել: Նրանց եկամուտները հարկելը մի կողմից այդ մարդկանց տեսանկյունից է բավական մեծ խնդիր, մյուս կողմից պետության համար՝ սոցիալական բեռի ավելացման տեսանկյունից, չնայած, որ դրա դիմաց բյուջեի եկամուտներն աճ են գրանցելու:
Այս իմաստով, որքան էլ ճիշտ է եկամուտները հարկային դաշտ բերելու պետության նպատակը, դրա հասցրած վնասները կարող են շատ ավելի մեծ լինել, եթե նախագիծն ընդունվի առանց երկարաժամկետ , ըստ թիրախային խմբերի ուսումնասիրությունների, փորձնական մինի-ծրագրերի իրականացման: Իսկ պետությունն այդ ճանապարհով կարծես թե չի ուզում շարժվել:
Ճիշտ հակառակը, հատկապես բյուջետային եկամուտներն ավելացնելու հարցում դրսևորվում է շտապողականություն:
Շատ հետաքրքիր է նաև նշված երկու նախագծերի՝ օրակարգում միևնույն ժամանակ հայտնվելու հանգամանքը:  Հասկանալի է, որ գույքի օրինական լինելու կասկածի հիմքում գույքի սեփականատիրոջ հայտարարագրած եկամուտներն են: Իսկ եթե չկա վերջինիս իրականացման օրինական պահանջը, ապա չի լինի նաև գույքի օրինականությունն ապացուցելու նախադրյալը  կամ կլինի սահմանափակ:
Այլ կերպ ասած՝ իշխանության ունեցած լծակներով արվում է ամենն՝ իրացնելու այս հոդվածի սկզբում հիշատակված «պետական եկամուտները պետք է ավելանան այնպես, որ հետո էլի ավելանան» բանաձևը:
Միայն թե խիստ կասկածելի է՝ որն է լինելու պետության համար այդ ավելացման գինը և ավելացումն ումն համար է իրականում: Առնվազն 2019-ի բումային պարգևավճարների նախադեպը ցույց տվեց, որ միշտ չի լինում, որ ավելացումները հանրության լայն շրջանակների համար են: Անգամ հեղափոխությունից հետո….

Непродуманная цена увеличения государственных доходов
"В ближайшее время мы примем очень смелые решения, касающиеся налога на имущество и других налоговых изменений", - с таким заявлением выступил премьер-министр Никол Пашинян в ходе консультаций по концепции налоговой реформы в Республике Армения в феврале этого года.
Отметим, что  Никол Пашинян также рассказал о логике "смелых решений". То есть доходы государства должны увеличиваться в рамках такого подхода, чтобы дать экономике возможности развития, увеличивая доходы в дальнейшем еще больше. Формула известна: "Государственные доходы должны увеличиться таким образом, чтобы потом они снова увеличились". Конечно, желательно, чтобы государственные доходы неуклонно увеличивались, но с помощью какого инструментария это может быть реализовано? Не пропустим ли мы многие важные факторы на пути быстрой реализации таких желаний?
Поговорим об инструментах. Вскоре после вышеназванных консультаций в повестку "реформ"Республики Армения вошли два проблемных законопроекта - проект Закона о конфискации незаконного имущества и Всеобщая декларация доходов физических лиц. Кратко коснемся обоих.
Законопроект о конфискации незаконного имущества проблематичен по нескольким пунктам. Первым и наиболее важным является процесс "раскрытия"незаконного имущества и его владельца, в рамках которого для прокуроров предусматривается расширение прав. Причем прокурор, который может предположить, что  имущество было приобретено незаконно, имеет право заставить владельца имущества представить доказательства собственной невиновности. Внимание - речь идет не о юридически принятой практике, когда при наличии определенных подозрений в рамках соответствующей процедуры устанавливается или не устанавливается вина человека. В данном случае физическое лицо должно само доказать собственную невиновность. То есть, к сожалению, этот законопроект - в случае его одобрения - является прецедентом в нашей стране для внедрения феномена доказывания собственной невиновности.
Следующий не менее спорный момент - нацеливание на членов семьи нынешних и бывших чиновников. Нет никаких разъяснений относительно того, кто считается членом семьи. И понятно, что в какой-то момент каждый из нас может начать пытаться доказывать свою невиновность, учитывая широту понятия семьи в нашем обществе.
Что касается проекта закона о Всеобщей декларации доходов, отметим, что это поспешный шаг, учитывая проблему уязвимых слоев общества, которые как-то зарабатывают на жизнь. Налогообложение их доходов является, с одной стороны, большой проблемой для этих людей, с другой стороны - для государства (с социальной точки зрения), даже если бюджетные доходы в определенном количестве увеличатся.
В этом смысле, независимо от того, насколько является правильным намерение государства увеличивать доходы в налоговую сферу, ущерб от этого намерения может быть гораздо большим, если проект будет принят без долгосрочных исследований целевых групп и пилотных мини-программ. А наши власти не хотят идти по этому пути. Наоборот, особенно когда речь идет об увеличении доходов бюджета, власть спешит.
Также очень интересно видеть упомянутые два проекта в политической повестке одновременно. Понятно, что основанием для сомнений в том, является ли собственность законной, являются  декларированные владельцем собственности доходы. Также очевидно, что если не будет юридического требования для декларации доходов, не будет и никаких предварительных условий для доказательства законности собственности, или они будут ограничены.
Другими словами, с помощью рычагов власти пытаются реализовать вышеуказанную формулу - "государственные доходы должны быть увеличены, чтобы их можно было снова увеличить".
Весьма сомнительно, какова будет цена этого увеличения доходов для государства и для кого они на самом деле увеличиваются. По крайней мере, прецедент бонусов 2019 года показал, что дополнительные доходы не всегда предназначены для широкой публики. Даже после революции...