Բանակցային գործընթացին Արցախի մասնակցության հարցը՝ նախագահի ֆավորիտ թեկնածուների ու քաղաքական ուժերի ծրագրերում
2020թ. մարտի 31-ին նշանակված Արցախի համապետական ընտրություններին ընդառաջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն իրականացրել է Արցախի նախագահի թեկնածուների և ԱԺ ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի նախընտրական ծրագրերի աղյուսակավորում ըստ երկու գերակայությունների՝ Արցախյան հակամարտության կարգավորում և Հայաստան-Արցախ հարաբերություններ:
Ստորև ներկայացնում ենք ֆավորիտ համարվող քաղաքական ուժերի և նախագահի թեկնածուների մոտեցումները Արցախի՝ որպես լիարժեք կողմ բանակցային սեղան վերադառնալու հարցին:
Նշենք, որ հիմք են ընդունվել մարտի 19-ին «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի կողմից հրապարակված սոցիալական հարցման տվյալները, համաձայն որոնց ֆավորիտների թվում են Արայիկ Հարությունյանը, Մասիս Մայիլյանը, Վիտալի Բալասանյանը, Աշոտ Ղուլյանը: Ազգային Ժողով մտնելու հնարավորություն ունեն «Ազատ Հայրենիք» կուսակցությունը,  «Միասնական Հայրենիք» կուսակցությունը, «Արդարություն և ժողովրդավարություն» կուսակցությունը, «Նոր Արցախ» կուսակցությունների դաշինքը:
Պաշտոնական Ստեփանակերտի ուղղակի և լիիրավ մասնակցությամբ բանակցությունների լիարժեք եռակողմ ձևաչափը վերականգնելու անհրաժեշտությունն իր նախընտրական ծրագրում ընդգծում է  «Նոր Արցախ» կուսակցությունների դաշինքը: «Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորումն ու կայուն խաղաղության հաստատումը հնարավոր են այն պարագայում, եթե հակամարտության յուրաքանչյուր կողմ դե-յուրե ստանձնի խաղաղության պայմանագրի դրույթների իրականացման համար պատասխանատվության իր բաժինը», - նշվում է դաշինքի ծրագրում։
Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցությունը ևս կարևորում է Արցախի մասնակցությունը բանակցությունների բոլոր փուլերին, սակայն  դիտարկում է դրա իրականացումն անուղղակի ձևով. «Հակամարտության անմիջական կողմերի՝ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև ուղղակի շփումների բացայակության պայմաններում Մինսկի խմբի համանախագահները դիվանագիտական միջոցներով պետք է շարունակեն ապահովել Արցախի Հանրապետության մասնակցությունը հակամարտության կարգավորման գործընթացին»:
Արայիկ Հարությունյանի նախընտրական ծրագրում այս հարցին անդրադարձ չկա:
Իսկ Վիտալի Բալասանյանի նախընտրական ծրագրում առաջարկվում է կարգավորման սկզբունքները մշակել Արցախի մասնակցությամբ. «Արցախի Հանրապետության համար անընդունելի են ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման ներկայիս խեղված ձևաչափը և մոտեցումները»: Առաջարկվում է նաև հստակ սահմանել Ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված՝ ՀՀ և ԱՀ լիազորությունների և պատասխանատվության ոլորտները: Նշենք, որ Վիտալի Բալասանյանը միակ թեկնածուն է, որն անվստահություն է հայտնում բանակցային ներկայիս գործընթացին:
«Միասնական հայրենիք» կուսակցությունն էլ գտնում է, որ այսօր բանակցային գործընթացում ունենք ճգնաժամային վիճակ, իսկ բանակցային գործընթացի միակ փաստացի և շոշափելի ձեռքբերումը 1994 թվականի մայիսից անժամկետ զինադադարն է:
Այսպիսով, կարելի է ասել, որ ֆավորիտ համարվող գրեթե բոլոր թեկնածուները և քաղաքական ուժերը կարևորում են բանակցային գործընթացում Արցախի մասնակցությունը, սակայն այն տեսնում են տարբեր կերպ:

Участие Арцаха в переговорах: что думают кандидаты в президенты и политические силы Карабаха
В преддверии президентских и парламентских выборов в Республике Арцах, назначенных на 31-ое марта 2020 года, ИАА "Армедиа" собрало предвыборные программы всех кандидатов в президенты и политических сил, участвующих в выборах, и выделило тезисы, касающиеся урегулирования карабахского конфликта и отношений Армения-Арцах. Итоги были представлены нами в виде таблицы.
Ниже мы представляем подходы политических сил и кандидатов в президенты Арцаха по вопросу возвращения Арцаха за стол переговоров в качестве полноправной стороны.
Фавориты предвыборной борьбы определены в соответствии с итогами соцопроса, опубликованного независимым социологических центром "Социометр". Согласно опросу, фаворитами выборов среди кандидатов в президенты Арцаха являются Араик Арутюнян, Масис Маилян, Виталий Баласанян, Ашот Гулян. Возможность преодолеть минимальный барьер для вхождения в Национальное Собрание, по мнению социологов, будут иметь блок "Свободная родина", партия "Единая родина", партия "Справедливость и демократия", блок "Новый Арцах".
Необходимость восстановления полного трехстороннего формата переговоров при непосредственном и полном участии в них официального Степанакерта подчеркивается в предвыборной программе блока "Новый Арцах". "Долгосрочное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта и установление прочного мира возможны, если каждая сторона конфликта де-юре возьмет на себя свою долю ответственности за выполнение положений мирного договора", - говорится в программе блока.
Демократическая партия Арцаха также придает большое значение участию Арцаха на всех этапах переговоров, однако косвенным путем: "В отсутствии прямых контактов между сторонами конфликта - Степанакертом и Баку - сопредседатели Минской группы должны и впредь обеспечивать участие Республики Арцах в урегулировании конфликта дипломатическими средствами".
В предвыборных программах Араика Арутюняна и его блока "Свободная родина" нет ссылок на этот вопрос.
В предвыборной программе Виталия Баласаняна предлагается выработать принципы урегулирования с участием Арцаха: "Нынешний формат и подходы к урегулированию карабахского конфликта неприемлемы для Республики Арцах". В программе также предлагается четко определить полномочия и обязанности Республики Армения и Республики Арцах в контексте карабахского урегулирования. Отметим, что Виталий Баласанян - единственный кандидат, который выражает недоверие по отношению к текущему переговорному процессу.
Партия "Единая Родина" считает, что сегодня в переговорном процессе кризис, и единственным реальным и ощутимым достижением переговорного процесса является бессрочное прекращение огня, документ о котором был подписан в мае 1994 года.
Таким образом, можно сказать, что почти все кандидаты и политические силы придают важность участию Арцаха в переговорном процессе, но видят это по-разному.