Հայաստան-Արցախ հարաբերություններ. ո՞ր տարբերակն ընտրեց արցախցին
2020 թվականի մարտի 31-ին Արցախում տեղի ունեցան նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ: Դրանց նախնական տվյալների համաձայն՝ Արցախի խորհրդարանում ներկայացված կլինի հինգ քաղաքական ուժ՝ «Ազատ հայրենիք-ՔԴՄ» դաշինքը, «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը, Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը, ՀՅ Դաշնակցությունը և Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցությունը:
Նախագահի պաշտոնի համար պայքարող թեկնածուներից և ոչ մեկին չհաջողվեց ստանալ ընտրողների քվեների 50 տոկոսից ավելին, ինչը նշանակում է, որ Արցախում նախագահ կընտրեն երկրորդ փուլով: Օրենքի համաձայն՝ երկրորդ փուլը կկայանա ապրիլի 14-ին՝ առավելագույն ձայներ հավաքած թեկնածուների՝ Արցախի նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի (49.26%) և արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի (26,4%) միջև:
«Արմեդիա»  ՏՎԳ-ն արդեն անդրադարձել է Արցախի համապետական ընտրություններում առաջադրված կուսակցությունների (դաշինքների) և թեկնածուների նախընտրական ծրագրերին՝ դրանց առանձին դրույթներ ներկայացնելով աղյուսակի տեսքով: Միաժամանակ, առանձին վերլուծությամբ ներկայացրել ենք առաջադրված քաղաքական ուժերի մոտեցումները Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների և արցախյան հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ: Այժմ փորձենք հասկանալ՝ Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների ո՞ր տարբերակը ընտրեց արցախցին և այս համատեքստում ի՞նչ են առաջարկում խորհրդարան անցած քաղաքական ուժերն ու նախագահի պաշտոնի համար պայքարում առավելագույն ձայներ ստացած երկու թեկնածուները:
«Արցախը Հայաստան է, և վերջ», - ընտրությունների ավարտից հետո հրավիրված մամլո ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ավելի քան 49 տոկոս քվե ստացած Արայիկ Հարությունյանը, ով նախընտրական ծրագրում խոստանում էր «նոր որակի հարաբերություններ հաստատել Մայր Հայրենիքի և Սփյուռքի հետ»: «Անկախացել ենք բոլորից: Ո՛չ», - իր նախընտրական ծրագրում պնդում է երկրորդ տեղը զբաղեցրած Մասիս Մայիլյանը՝ պարզաբանելով, որ Արցախի Հանրապետության հռչակումը 1991թ սեպտեմբերի 2-ին և դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեն չեն ենթադրել Արցախի անկախությունը Հայաստանից և որ պայքարի վերջնանպատակը «միացումն» է:  Այսպիսով, անկախ նրանից, թե ապրիլի 14-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքում ով կընտրվի Արցախի Հանրապետության նախագահ, մոտեցումը Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների վերաբերյալ էականորեն չի տարբերվի:
Մոտեցումը նույնն է և Արցախի խորհրդարանական ընտրություններում առավելույն ձայներ ստացած «Ազատ հայրենիք-ՔԴՄ» դաշինքի նախընտրական ծրագրում (ծրագիրը նույնական է նախագահի թեկնածու Արայիկ Հարությունյանի ծրագրի հետ): Ինչ վերաբերում է «Միասնական հայրենիք» կուսակցությանը, ապա վերջինս ևս որպես վերջնանպատակ սահմանում է Մայր Հայրենիքին դե յուրե միավորումը՝ «ԱՀ սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքների պահպանմամբ»:
Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունն իր նախընտրական ծրագրում նշում է, որ «Արցախի համար Հայաստանն ու Սփյուռքը պետք է դառնան հայկական պետականությունը որպես միասնական առանցք ունեցող ցանցային ամբողջական համակարգ»՝ կարևորելով երկկողմ հետևողական աշխատանքը՝ ներդրումների իրականացման նպատակով։
ՀՅ Դաշնակցությունն առաջարկում է Հայաստանի և Արցախի միջև կնքել ռազմաքաղաքական համագործակցության պայմանագիր՝ շարունակելով խորացնել համագործակցությունն ու կապերը կյանքի տարբեր ոլորտներում:
Իր նախընտրական ծրագրում եռակողմ (Հայաստան, Արցախ, սփյուռք) գործակցությունը ներկայացնող որևէ ձևաչափով քաղաքական մարմնի (օրինակ՝ Համահայկական Սենատի) ստեղծում է առաջարկում Արցախի Ժողովրդավարական կուսակցությունը։
Այսպիսով, ի տարբերություն նախագահի թեկնածուների՝ Արայիկ Հարությունյանի և Մասիս Մայիլյանի՝ գրեթե նույնական մոտեցումներին, Արցախի նոր խորհրդարանում ներկայացված ուժերի մոտցումներն Հայաստան-Արցախ հարաբերությունների համատեքստում ունեն նրբերանգային տարբերություններ (ռազմաքաղաքական պայմանագրի կնքումից մինչև Համահայկական Սենատի կազմավորում): Սակայն կարևոր է նշել, որ այս տարբերությունները դրականորեն կարող են օգտագործվել՝ հնարավորություն տալով Արցախի բարձրագույն օրենսդիր մարմնին բովանդակային քննարկումների ու բանավեճերի արդյունքում ձևավորել տվյալ պահի առաջնահերթություններից բխող օրակարգ:

Отношения Армения - Арцах: что выбрали карабахцы?
31 марта 2020 года в Арцахе состоялись президентские и парламентские выборы, в результате которых в парламенте НКР будут представлены пять политических сил: блок “Свободная родина”, партия “Единая родина”, партия “Справедливость”, АРФ Дашнакцутюн и Демократическая партия Арцаха.
Что касается выборов президента, то здесь ни одному из кандидатов не удалось набрать более 50 процентов голосов, а это значит, что президента карабахцы будут избирать во втором туре. Согласно закону, второй тур состоится 14 апреля. В нем примут участие бывший премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян (49,26%) и министр иностранных дел Масис Маилян (26,4%) - несмотря на то, что последний уже объявил о том, что бойкотирует выборы и призвал своих сторонников не принимать в них участия.
Напомним, что ИАА "Армедиа" еще до выборов изучила предвыборные программы партий (блоков) и кандидатов в президенты Арцаха, представив их отдельные положения в виде сопоставительной таблицы. В то же время мы представили в отдельном анализе и подходы вышеуказанных политических сил относительно вопросов нормализации отношений Армения-Арцах и урегулирования карабахского конфликта.
Теперь попробуем понять, какое будущее отношений между РА и Арцахом выбрали карабахцы, и что предлагают в этом контексте политические силы, прошедшие в парламент, а тажке кандидаты, которые получили большинство голосов в борьбе за президентское кресло.
“Арцах - это Армения, и точка”, - заявил на пресс-конференции после выборов Араик Арутюнян, получивший более 49 процентов голосов карабахских избирателей. Кстати, кандидат в своей предвыборной программе пообещал “установить новое качество отношений с Арменией и диаспорой”. “Мы независимы от всех. Нет”, - отметил в своей программе Масис Маилян, занявший второе место, который объяснил, что провозглашение Республики Арцах 2 сентября 1991 года и референдум 10 декабря не подразумевали независимость Арцаха от Армении, и конечной целью борьбы был "миацум" - “воссоединение”.
Подход аналогичный и в предвыборной программе блока "Свободная родина" и "Гражданский объединенный альянс", получившего наибольшее количество голосов на парламентских выборах в Арцахе (программа идентична программе кандидата в президенты Араика Арутюняна).
Что касается партии “Единая Родина”, то последняя тоже в качестве конечной цели определяет де-юре объединение Карабаха с Арменией с “сохранением территорий, закрепленных в Конституции Арцахской Республики”.
В своей предвыборной программе Партия Справедливости Арцаха отмечает, что “для Арцаха Армения и диаспора должны стать полноценной сетевой системой с единой осью - армянской государственностью”, в то же время призывая к двусторонней последующей работе по внедрению инвестиций.
АРФ Дашнакцутюн предлагает подписать соглашение о военно-политическом сотрудничестве между Арменией и Арцахом, продолжая углублять сотрудничество и связи в различных сферах жизни.
Демократическая партия Арцаха в своей предвыборной программе предлагает создать трехсторонний политический орган (например, Панармянский Сенат), представляющий партнерство между Арменией, Арцахом и Диаспорой.
Таким образом, подходы политических сил, представленных в новом парламенте Арцаха, в контексте армяно-арцахских отношений имеют некоторые различия в нюансах (от подписания военно-политического соглашения до формирования всеармянского сената). Однако следует отметить, что эти различия можно использовать в положительном ключе, предоставляя высшему законодательному органу Арцаха возможность сформулировать повестку в результате предметных дискуссий и дебатов, исходя из текущих приоритетов.