Թրամփը Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում ողջունել է նավթի արդյունահանման կրճատման որոշումը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՌԴ ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում ողջունել է նավթի արդյունահանման կրճատման որոշումը, որը կկայունացնի համաշխարհային ֆինանսական և էներգետիկ շուկաները: Այս մասին նշված է Սպիտակ տան մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Սաուդյան Արաբիայի և մյուս նավթ արտադրողների հետ կատարած աշխատանքի համար, ինչը հանդարտեցրել է համաշխարհային էներգետիկ շուկաները, նշել են մամուլի ծառայությունից: - Նախագահ Թրամփը ողջունել է Ռուսաստանի որոշումը համաշխարհային ֆինանսական և էներգետիկ շուկաների կայունությանը համապատասխանող արդյունահանման մակարդակներին վերադառնալու մասին»: Ինչպես հայտնել էին Կրեմլից, կողմերը բացի ՕՊԵԿ+ գործարքից, քննարկել են նաև ռազմավարական անվտանգության ապահովման արդիական հարցեր:
ԱՄՆ առաջնորդն առանձին զրույց է ունեցել նաև  Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազան Մուհամմեդ բեն Սալման Ալ Սաուդի հետ, որի ընթացքում շնորհակալություն է հայտնել սաուդյան կողմին Ռուսաստանի և նավթ արտադրող մյուս երկրների հետ համագործակցության համար համաշխարհային էներգաշուկաներում իրավիճակի կարգավորման նպատակով:
Ավելի վաղ Պուտինը, Թրամփը և Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման բեն Աբդել Ազիզ Ալ Սաուդը եռակողմ հեռախոսային զրույցում հավանություն էին տվել նավթի արդյունահանման կրճատման մասին որոշմանը:
ՕՊԵԿ+ երկրները ապրիլի 12-ի արտահերթ նիստի ժամանակ նավթի արդյունահանման կրճատումը համաձայնեցրել էին բոլոր 23 երկրների հետ: Ընդհանուր նվազեցումը, սակայն, կազմելու է ոչ թե օրական 10 մլն բարել, ինչպես ծրագրված էր, այլ 9,7 մլն, քանի որ Մեքսիկան չի փոխել իր դիրքորոշումը և չի համաձայնվել օրական 400 հազար բարել քվոտային:

Трамп заявил Путину, что сокращение добычи нефти стабилизирует энергорынки
Президент США Дональд Трамп в телефонном разговоре с главой российского государства Владимиром Путиным приветствовал решение о сокращении добычи нефти, которое стабилизирует мировые финансовые и энергетические рынки. Об этом говорится в распространенном в воскресенье вечером сообщении пресс-службы Белого дома, передает ТАСС.
"Президент США Дональд Трамп поблагодарил президента России Владимира Путина за работу с Саудовской Аравией и другими производителями нефти, что успокоило мировые энергетические рынки, - отметили в пресс-службе. - Президент Трамп приветствовал решение России вернуться к уровням добычи в соответствии со стабильностью на мировых финансовых и энергетических рынках". Как сообщили в Кремле, стороны, помимо сделки ОПЕК+, обсудили и актуальные вопросы обеспечения стратегической безопасности.
Американский лидер также провел отдельную беседу с наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бен Сальманом Аль Саудом, в ходе которой поблагодарил саудовскую сторону за сотрудничество с Россией и другими странами - производителями нефти для нормализации ситуации на мировых энергорынках.
Ранее Путин, Трамп и король Саудовской Аравии Сальман бен Абдель Азиз Аль Сауд в ходе трехстороннего телефонного разговора одобрили достижение соглашения о сокращении добычи нефти.
Страны ОПЕК+ на экстренном заседании 12 апреля согласовали сокращение добычи всеми 23 странами. Общее снижение составит, однако, не 10 млн баррелей в сутки, как планировалось, а 9,7 млн, так как Мексика не изменила свою позицию и не согласилась на квоту в 400 тыс. баррелей в сутки.