80 հազար ֆրանսիացիներ խնդրում են Մակրոնին մեղմացնել կարանտինի սահմանափակումները
Ավելի քան 80 հազար մարդ է ստորագրել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին ուղղված նամակը և խնդրել մեղմացնել երկրում հաստատված սահմանափակումները՝ կապված կորոնավիրուսի հետ։ Ուղերձի հեղինակների կարծիքով՝ զբոսանքի և բնության գրկում հանգստանալու արգելքը «վնասում է բնակիչների հոգեկան առողջությունը» և չի նպաստում կորոնավիրուսի համաճարակի դեմ պայքարին: Այս մասին հաղորդում է RFI-ը։
«Ֆրանսիայում բաց երկնքի տակ զբոսանքները արգելված են։ Կարանտինը խախտողների համար օգտագործվում են դրոններ, ուղղաթիռներ, կվադրոցիկլներ և այլ տեխնիկա։ Սակայն չէ որ զբոսանքի ժամանակ չեն խախտվում սոցիալական հեռավորության սկզբունքները,-նշվում է ուղերձում։-Մենք կոչ ենք անում փոխել կառավարության որոշումն ու թույլ տալ զբոսնել բնության գրկում՝ խստորեն պահպանելով կանոնները»,-նշել են հեղինակները։
«Զբոսանքները սոցիալական անհավասարությունը կրճատելու միջոց են։ Դա հնարավորություն է նրանց համար, ովքեր չունեն այգի, լավ բնակարան, ցանկանում են ազատվել սթրեսից կարանտինի ժամանակ»,-նշել է հոգեթերապևտ Քրիստոֆ Անդրեն։
Հիշեցնենք՝ Ֆրանսիայում զբոսանքները, որոնք տևում են ավելի քան մեկ ժամ կամ անցկացվում են տնից ավելի քան մեկ կմ հեռավորության վրա, արգելված են առնվազն մինչև մայիսի 11-ը։

80 тысяч французов попросили Макрона смягчить карантин и выпустить их на природу
Более 80 тысяч человек подписали петицию, адресованную президенту Франции Эмманюэлю Макрону, и попросили смягчить карантинные меры в стране. По мнению авторов обращения, запрет на прогулки и выезды на природу "вредит психическому здоровью" жителей и не помогает бороться с эпидемией коронавируса, передает rfi.
"Во Франции прогулки на открытом воздухе (более чем в километре от дома — RFI) запрещены. Для того, чтобы выявить нарушителей и наказать их, используются дроны, вертолеты, квадроциклы… Но ведь во время прогулок не нарушаются принципы социальной дистанции, — отмечается в тексте петиции. — Мы призываем изменить постановление правительства и разрешить доступ к природе при строгом соблюдении правил".
Авторы обращения подчеркнули, что просят разрешить лишь те виды деятельности, которые "объективно не представляют большей опасности, чем работы в саду и занятия по домашнему хозяйству". "Да, #сидимдома, но остаемся в контакте с #природой", — говорится в письме.
"Прогулки — способ снизить социальное неравенство. Это возможность для тех, у кого нет ни сада, ни хорошего жилья, избавиться от стресса во время карантина", — отмечает психиатр Кристоф Андре, подписавший петицию. Он считает инициативу "соответствующей принципам науки и демократии одновременно".
Во Франции прогулки, которые длятся больше часа или проводятся более чем в километре от дома, запрещены по меньшей мере до 11 мая. В части европейских стран карантинные меры менее жесткие: жители Швейцарии могут находиться на открытом воздухе в одиночку, а в Германии власти отказались закрывать парки и разрешили заниматься спортом без ограничений.