Չինաստանն ու ԱՄՆ-ն նոր «սառը պատերազմի» եզրին են, ինչը կարող է համաշխարհային տնտեսությունը կանգնեցնել կործանման եզրին
ԱՄՆ-ի և Չինաստանի հարաբերությունները անդունդի եզրին էին մինչև COVID-19-ի ի հայտ գալը, սակայն համավարակը ևս դրանք հրեց դեպի այդ եզրը, գրում է Business Insider-ը։
Փորձագետները կարծում են, որ երկու համաշխարհային տերությունները «սառը պատերազմի» շեմին են, և դա կերկարաձգի համավարակը, ինչը կխորացնի տնտեսական կործանումը և կթուլացնի ընդհանուր սպառնալիքներին դիմակայելու աշխարհի ունակությունը:
«Սառը պատերազմին» նմանությունը «կատարյալ չէ, սակայն կան տարրեր, այդ թվում՝ համակարգային մրցակցության աճը, ռազմական մրցակցության աճը և տնտեսական անպատժելիության վրա ճնշումը, որոնք այնքան էլ ակնհայտ չէին մի քանի տարի առաջ»,- կարծում է Միջազգային հարաբերությունների խորհրդում Ասիայի հարցերով տնօրեն Էլիզաբեթ Էկոնոմին:
Իրականությունն այնպիսին է, որ ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև լարվածությունը ներկայում զգալիորեն աճում է»,- ավելի վաղ այս ամիս CNBC-ին հայտարարել էր առևտրի հարցերով Սպիտակ տան նախկին բանակցող Քլեթ Վիլեմսը: Չինաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերությունները փխրուն էին մինչև COVID-19-ի հայտնվելը: ««Սառը պատերազմը» կործանարար կլինի և կստիպի երկրներին ընտրել այս կամ այն կողմը»,- հավելել է նա:
Ռազմավարական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի «Չինաստանի էներգետիկան» նախագծի տնօրեն Բոննի Գլեյզերը նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև գոյություն ունեն մրցակցության տարրեր, որոնք «հիշեցնում են խորհրդա-ամերիկյան «սառը պատերազմը»»՝ հավելելով, որ կան նաև սկզբունքային տարբերություններ «առևտրի և մարդկանց միջև փոխհարաբերությունների» տեսակետից:
Չինաստանի հետ Ամերիկայի հարաբերությունները շատ կարևոր են ապագա համավարակների, ինչպես նաև «մեր առջև կանգնած ազգային անվտանգության առավել կարևոր խնդիրների» դեմ պայքարի համար, ներառյալ զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածումը և կլիմայի փոփոխությունը,- ասում է Վիրջինիայի համալսարանի պատմաբան Մելվին Լեֆլերը:
Նրա խոսքերով՝ ԱՄՆ-ի և Չինաստանի հարաբերությունների վատթարացման հետևանքները «չարիք» են ինչպես իրենց, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի համար:

США и Китай находятся на грани новой холодной войны, которая может разрушить мировую экономику
Отношения между США и Китаем уже находились на краю пропасти  до появления COVID-19, но пандемия подтолкнула их к этому краю, пишет Business Insider.
Эксперты полагают, что две мировые державы находятся на пороге Холодной войны, которую продлит пандемии, что приведет к углублению экономической разрухи и ослабит способность мира противостоять общим угрозам.
Аналогия с "холодной войной" "не идеальна, но есть элементы, в том числе усиление конкуренции системного типа, усиление военной конкуренции и давление на экономическую разобщенность, которые не были столь очевидны несколько лет назад", - считает  Элизабет Экономи, директор по вопросам  Азии в Совете по международным отношениям.
"Реальность такова, что напряженность в отношениях между Соединенными Штатами и Китаем в настоящее время значительно возрастает", - заявил CNBC ранее в этом месяце Клэт Виллемс, бывший ведущий переговорщик Белого дома по вопросам торговли.  Отношения между Китаем и США находились в шатком состоянии до появления COVID-19.  "Холодная война будет разрушительной" и "заставит страны выбрать ту или иную сторону"
Бонни Глэйзер, директор проекта "Энергетика Китая" в Центре стратегических и международных исследований, отметила, что существуют элементы конкуренции между США и Китаем, "напоминающие о советско-американской холодной войне", добавив, что есть также принципиальные различия с точки зрения "торговли и взаимодействия между людьми".
"Для международной системы в целом холодная война была бы разрушительной. Например, она поставила бы все глобальные вызовы - от изменения климата до пандемий и терроризма - в контексте относительного усиления и потери власти для каждой стороны, что делает сотрудничество еще сложнее", - отметила  Экономи. "Это также вынудит страны выбирать сторону, в процессе которой возникают очень сложные компромиссы и, вероятно, раскрывается ряд уродливых истин о приоритетах в своих политических ценностях, своей военной безопасности и своих экономических средствах к существованию".
Отношения Америки с Китаем жизненно важны для борьбы с  будущими пандемиями наряду с другими "наиболее важными проблемами национальной безопасности, стоящими перед нами", включая распространение оружия массового уничтожения и изменение климата, считает Мелвин Леффлер, историк из Университета Вирджиния.
По его словам,  последствия ухудшения отношений между США и Китаем являются "зловещими" как для самих стран, так и для всего мира.