Չինաստանը դոլարին թվային մրցակից է պատրաստում
Մինչ աշխարհը փորձում է հաղթահարել կորոնավիրուսային համավարակի ծանր հետևանքները, Չինաստանը փորձարկում է սեփական թվային արժույթը, որը հեռանկարում կարող է դուրս մղել դոլարային հաշվարկները, հաղորդում է  «Նեզավիսիմայա գազետա»-ն:
Նշվում է, որ ԱՄՆ-Չինաստան դիմակայության նոր շրջանում թվային արժույթի առկայությունը որոշ երկրներին հնարավորություն կտա փոխադարձ հաշվարկներն իրականցնել առանց ամերիկյան պատժամիջոցների մասին անհանգստության: Խոսքը, օրինակ, Իրանի մասին է, որը կկարողանա դոլարային  միջազգային վճարային համակարգերից խուսափելով վճարումներ անել:
Աղբյուրը գրում է, որ, ըստ փորձագետների, Չինաստանի կենտրոնական բանկը շրջանառության մեջ է դնում թվային արժույթ՝ մարտահրավեր նետելով ԱՄՆ-ին: Ներկայում Պեկինը փորձարկում է թվային յուանը, որի պաշտոնական գործարկումը, ըստ փորձագետների, սպասվում է  այս տարվա վերջից ոչ ուշ:
Աղբյուրը նկատում է, որ Չինաստանը թվային արժույթի միջոցով համաշխարհային ֆինանսական շուկաների վրա իր ազդեցության ընդլայնման բազում հնարավորություններ ունի: Սեփական թվային արժույթի կիրառումը Չինաստանին թույլ կտա բիզնեսի վարման հարցում գրեթե ամբողջովին շրջանցել դեպի ԱՄՆ-ն կողմնորոշված գործող ֆինանսական համակարգը:
Ավելի վաղ Deutsche Bank-ի փորձագետները կանխատել էին, որ համավարակը կարագացնի երկների՝ թվային արժույթին անցման գործընթացը: Մինչդեռ Չինաստանի համար դա առավել արդիական է՝ հաշվի առնելով Պեկին-Վաշինգտոն առևտրային և տեխնոլոգիական դիմակայության նոր փուլը:

Китай готовит доллару цифрового соперника
Пока мир пытается справиться с последствиями пандемии, Китай тестирует собственную цифровую валюту, которая в перспективе может потеснить долларовые расчеты. По крайней мере в условиях нового витка противостояния США и КНР наличие цифровой валюты позволило бы некоторым странам проводить взаиморасчеты без оглядки на американские санкции, передает Независимая Газета.
Центральный банк Китая внедряет цифровую валюту, бросая вызов доллару США. Это одна из главных тем июня как у специалистов Carnegie, так и у аналитиков Bloomberg. "Народный банк Китая стал первым крупным центральным банком, который перевел свои усилия по созданию цифровой валюты в готовый к использованию продукт", – сообщает старший консультант в Carnegie India Раджеп Бансал.
Сейчас КНР проводит испытания цифрового юаня, официальный запуск, по уточнению эксперта, "ожидается не позднее конца этого года". Хотя ранее сообщалось, что полноценный запуск по всей стране будет приурочен к зимним Олимпийским играм 2022 года.
У Китая есть много возможностей для расширения своего влияния на мировые финансовые рынки через цифровую валюту. Прежде всего это касается инициативы "Один пояс – один путь". "Использование собственной цифровой валюты для расчетов по трансграничным сделкам позволит Китаю практически полностью обойти существующую финансовую систему, ориентированную на США, при ведении бизнеса", – считает Раджеп Бансал.
Как добавил экономист, Народный банк Китая уже создал клиринговые банки в юанях в нескольких крупных странах, включая Францию, Германию, Японию, Россию, Сингапур, Южную Корею, Великобританию и, кстати, Соединенные Штаты.