Խորհրդարանական հանձնաժողովում քննարկել են Եվրոպայի հետ Հայաստանի ռեադմիսիայի մասին համաձայնագիրը
Տվյալ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2013 թվականի ապրիլի 19-ին և ուժի մեջ մտել 2014 թվականի հունվարի 1-ից: Այս մասին այսօր ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հարցերով մշտական հանձնաժոովի նիստում Հայաստանի և Չեխիայի կառավարությունների միջև՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում և Եվրամիությունում առանց համապատասխան թույլտվության անձանց փոխանակման (ռեադմիսիա) մասին» Համաձայնագրի վավերացման մասին հարցի քննարկման ընթացքում հայտարարեց տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը, հայտնում է news.am-ը:
Նրա խոսքով՝ Համաձայնագրի նպատակն է անձանց նույնականացման արագ և արդյունավետ գործընթացների սահմանումը:

В парламентской комиссии обсудили соглашение о реадмиссии Армении с Европой
Данное Соглашение было подписано 19 апреля 2013 года и вступило в силу с 1 января 2014 года. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям в ходе обсуждения вопроса о ратификации Соглашения, подписанного между правительствами Армении и Чехии «О взаимном обмене (реадмиссии) лиц, проживающих в Республике Армения и Европейском Союзе без наличия на то соответствующего разрешения» заявил 15 июня начальник Государственной миграционной службы Министерства территориального управления и инфраструктур Армении Армен Казарян, передает news.am.
По его словам, целью соглашения является установление быстрых и эффективных процедур идентификации и безопасного регулируемого возвращения лиц, которые проживают в Армении или в странах-членах ЕС без наличия на то соответствующего разрешения.