Հայաստանն ապահովել է ֆինանսական թափանցիկության պայմանները. ԱՄՆ Պետդեպարտամենտ
ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը հրապարակել է 2020 թվականի ֆինանսական թափանցիկության մասին ամենամյա զեկույցը: Զեկույցը կազմելիս հաշվի է առնվում այն հանգամանքը, թե արդյոք տվյալ երկրի կառավարությունը կատարել է ֆինանսական թափանցիկության համար անհրաժեշտ նվազագույն պայմանները, թե ոչ: Ֆինանսական թափանցիկության նվազագույն պայմանները կատարելու նպատակով տվյալ երկրի կառավարությունը պետք է ժողովրդին հասանելի դարձնի ազգային բյուջեի հետ կապված փաստաթղթերը և բնական պաշարներն արդյունահանելու շուրջ կառավարության կնքած պայմանագրերը: Այս հայտնում է Ամերիկայի Ձայնը։
Այս տարի Պետդեպարտամենտն ուսումնասիրել է աշխարհի 140 երկրների ֆինանսական թափանցիկությունը, որն ընդգրկում է 2019 թվականի հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը ընկած ժամանակահատվածը: Ուսումնասիրության ենթարկված 141 երկրներից միայն 76-ն է կատարել այդ պահանջները: Այսինքն` 65 պետություններ չեն կատարել ֆինանսական թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով ընդունված պայմանները:
Հայաստանն այն երկրների շարքում է, որոնք ապահովել են այդ պայմանները, այսինքն` հանրությանը հասանելի են դարձրել բյուջետային փաստաթղթերն ու բնական հանածոների արդյունահանման հետ կապված պայմանագրերը: Հայաստանի հարևաններից այս խմբի մեջ են մտնում Վրաստանն ու Թուրքիան:
Նվազագույն պայմանները չի ապահովել Ադրբեջանը:
Ուսումնասիրությունն անցկացնելու ժամանակահատվածում Ադրբեջանում բյուջետային փաստաթղթերը և պարտքային պարտավորությունները հրապարակայնորեն հասանելի են եղել: Սակայն այն չափանիշներն ու ընթացակարգերը, որոնց միջոցով այս երկրի կառավարությունը շնորհում է պայմանագրեր կամ լիցենզիաներ բնական ռեսուրսների, մասնավորապես` նավթի արդյունահանման համաձայնագրերի համար, միայն մասնակիորեն են սահմանված օրենքում, կանոնակարգում կամ հանրային փաստաթղթերում: Թե որքանով է կառավարությունը հետևել գործող օրենսդրություններին և կանոնակարգերին բնական ռեսուրսների արդյունահանման համար լիցենզիաներ կամ լիցենզիաներ տրամադրելու համար, պարզ չէ:
Ռուսաստանն ու Իրանն ընդգրկված չեն զեկույցում:
Զեկույցը հենվում է ամերիկյան դեսպանությունների, ամերիկյան տարբեր այլ գործակալությունների, միջազգային կազմակերպությունների ու քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացրած հաշվետվությունների վրա:
Պետդեպարտամենտը կարևորում է ֆինանսական թափանցիկությունը` այն համարելով ֆինանսական բնագավառը կառավարելու կարևոր պայման: Այս զեկույցներից է նաև մեծապես կախված լինում ԱՄՆ-ի կողմից այդ երկրներին հատկացվող օգնությունը: Եվ Միացյալ Նահանգները ցանկանում է վստահ լինել, որ իր հատկացումներն այս երկրներում օգտագործվում են խելամտորեն:

US State Department: Armenia met minimum requirements of fiscal transparency for 2020
The United States Department of State released on June 15 the 2020 Fiscal Transparency Report, which found that 76 of 141 governments reviewed by the department met minimum requirements of fiscal transparency, while 65 governments failed to meet minimum requirements.
The State Department’s fiscal transparency review process assesses whether governments meet minimum requirements of fiscal transparency. For the purpose of this report, the minimum requirements of fiscal transparency include having key budget documents that are publicly available, substantially complete, and generally reliable. The review includes an assessment of the transparency of processes for awarding government contracts and licenses for natural resource extraction.
The department listed Armenia among those countries which met the minimum requirements of fiscal transparency for 2020, to mean the public disclosure of national budget documentation (to include income and expenditures by ministry) and government contracts and licenses for natural resource extraction (to include bidding and concession allocation practices). The list also featured Georgia and Turkey.
Meanwhile, Azerbaijan ranked among those governments that were found not to meet the minimum requirements of fiscal transparency, the Voice of America’s Armenian service reported.
During the review period, budget documents and debt obligations were publicly available in Azerbaijan, including online, and provided a substantially complete picture of the government’s revenues, including natural resource revenues, the reports said. However, it noted, the criteria and procedures by which the national government awards contracts or licenses for natural resource extraction – particularly for oil production sharing agreements – were only partially specified in law, regulation, or public documents. It is not clear to what extent the government followed applicable laws and regulations for awarding contracts or licenses for natural resource extraction.  Basic information on such awards was made publicly available after contracts were awarded.
Two other neighbors of Armenia, Russia and Iran, are not included in the report.
Fiscal transparency is a critical element of effective public financial management, helps build market confidence, and underpins economic sustainability.
Annual reviews of the fiscal transparency of governments that receive U.S. assistance help ensure U.S. taxpayer funds are used appropriately and provide opportunities to dialogue with governments on the importance of fiscal transparency.