Հայաստանը վավերացնում է Ֆինանսական ոլորտում գաղտնի տեղեկատվության փոխանակման մասին համաձայնագիրը
Բելառուսի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի կառավարությունները, ինչպես նաև այդ երկրների կենտրոնական (ազգային) բանկերը 2014 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Համաձայնագիր էին ստորագրել ֆինանսական հատվածներում տեղեկատվության, այդ թվում` գաղտնի տեղեկատվության փոխանակման մասին` կապիտալի ազատ տեղաշարժի ապահովման համար: Այս մասին սեպտեմբերի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին «Ֆինանսական ոլորտում տեղեկատվության, այդ թվում` գաղտնի տեղեկատվության փոխանակման մասին 2014 թվականի դեկտեմբերի 23-ի Համաձայնագրին միանալու մասին արձանագրության վավերացման հարցի քննարկման ժամանակ ասաց Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Վախթանգ Աբրահամյանը, փոխանցում է news.am-ը:
Համաձայնագրի նպատակը, նրա խոսքով, ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ֆինանսական շուկայի կարգավորիչների միջև տեղեկատվության փոխանակման գործընթացի համակարգումն ու ընդլայնումն է: «Համաձայնագիրը սահմանում է տեղեկատվության քանակն ու տեսակը, որոնք կհրապարակվեն վերահսկիչ մարմինների կայքերում: Կհրապարակվի նաև հայցող անդամ պետության վերահսկող մարմնին տրամադրվող տեղեկատվության քանակը` որոշակի պայմաններին հետևելու դեպքում: Մասնավորապես, լիազոր մարմինների պաշտոնական կայքերում տեղադրվում են տեղեկություններ ԵԱՏՄ անդամ յուրաքանչյուր պետության ֆինանսական շուկայի վիճակի և ֆինանսական կազմակերպությունների գործունեության մասին»,- ասաց Աբրահամյանը:

Армения ратифицирует Соглашение об обмене конфиденциальной информацией в финансовом секторе
Между правительствами Белоруссии, Казахстана, Российской Федерации, и Армении, а также центральными (национальными) банками этих стран 23 декабря 2014 года было подписано Соглашение об обмене информацией в финансовых секторах, в том числе конфиденциальной, для обеспечения свободного перемещения капитала. Об этом в Национальном Собрании Армении на заседании постоянной парламентской Комиссии по региональным вопросам и евразийской интеграции в ходе обсуждения вопроса ратификации протокола "О присоединении к Соглашению от 23 декабря 2014 года "Об обмене информацией в финансовом секторе, в том числе конфиденциальной, для создания условий с целью обеспечения свободного движения капитала на финансовых рынках" заявил 8 сентября заместитель председателя Центрального банка Вахтанг Абрамян.
Целью Соглашения, по его словам, является координация и расширение процесса обмена информацией между регуляторами финансового рынка государств-членов ЕАЭС. "В Соглашении указывается объем и тип информации, которая будет опубликована на веб-сайтах надзорных органов. Также будет опубликован объем информации, которая должна быть предоставлена надзорному органу запрашивающего государства-члена, при соблюдении определенных условий. В частности, на официальных сайтах уполномоченных органов размещается информация о состоянии финансового рынка и деятельности финансовых организаций по каждому государству-члену ЕАЭС", - отметил Абрамян.