Արցախի՝ ճերմակ հագած պահապան հրեշտակը. Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցի (վիրտուալ այցելություն)
Շուշիի կենտրոնում գտնվող, իբրև ճերմակ հագած պահապան հրեշտակ, Ղազանչեցոց եկեղեցին, հայկական ճարտարապետական արվեստի ուժի և հայ շինարարի կառուցող լինելու հանճարի վկայությունն է: Այն կառուցվել է 1868-1887 թթ: Օծվել է 1888-ի սեպտեմբերի 20-ին:
Ղազանչեցոց եկեղեցին կառուցվել է Նախիջևանի Ղազանչի (Շահկերտ) գյուղից Շուշի գաղթած բնակիչների միջոցներով, ճարտարապետ Սիմեոն Տեր-Հակոբյանի նախագծով:
Ասում են, որ մարդիկ եկեղեցին կառուցել են հիմնականում իրենց արհեստի միջոցով, որն էր ղազան (կաթսա) պատրաստելը: Վաճառելով դրանք, մարդիկ գումարները ոչ թե իրենց բարեկեցության, այլ եկեղեցի կառուցելու համար են օգտագործել: Տեղացիները պատմում են, որ նոր եկեղեցի կառուցելիս խնդիր է առաջացել, քանի որ միայն մեկ քահանա է եղել: Պատարագ մատուցելու համար քահանան պետք է մեղքերի թողություն խնդրի մեկ այլ քահանայից: Այս խնդիրը լուծելու համար ճարտարապետները մի հնարամիտ քայլի են դիմել: Նրանք մի այնպիսի ընդհատակյա սենյակ են կառուցել, որի պատերի կառուցվածքի շնորհիվ մարդ կարող է լսել իր ձայնը շատ հստակ: Քահանան թողություն էր խնդրում՝ լսելով իր սեփական ձայնը և ասելով. «Թող իմ ականջները լսեն, թե ինչ են բարբառում իմ շուրթերը»։ Աշխարհում այս եզակի խոստովանական սենյակը պահպանվում է մինչ օրս, փոխանցում է 360greatarmenia.am կայքը:
Սուրբ Ամենափրկիչը շրջապատված է հրեշտակներով: Շեփորով հրեշտակները խորհրդանշում են Ավետարանի վերջին հարությունը: Երբ դատաստանի օրը հրեշտակը փողը փչի, բոլոր մահացածները հարություն կառնեն, իսկ ողջ մարդիկ նույն ակնթարթում կմահանան և նորից հարություն կառնեն:
Shushi | Phoenix Tour Armenia
Շեփորով հրեշտակները դրված են Զանգակատան վրա, քանի որ այն աշխարհի փողն է, որը մարդկանց միշտ կանչում է եկեղեցի: Նշենք, որ այսօրվա հրեշտակները նոր են, քանի որ 1920թ-ից հետո Ադրբեջանի տիրապետության տակ եղած տարիներին արձաններն ավերվել էին:
Եկեղեցին մինչև ազատագրումը գտնվում էր կիասվեր վիճակում, իսկ գմբեթը փլված էր: 1989-ից վանքը դարձել էր զինապահեստ, դրանից առաջ էլ ադրբեջանցիներն այն վերածել էին անասնագոմի: Արցախյան գոյամատի ընթացքում գնդակոծված Շուշիում զգալի վնասվել էր նաև Ղազանչեցոց եկեղեցին: Երբ անհավանական թվացող ռազմական գործողության շնորհիվ այն ազատագրվեց, ավերված գմբեթին ծածանվեց հայոց եռագույնը, և մոմի բույրը բարձրացավ եկեղեցու պատերն ու կամարներն ի վեր: Եկեղեցին վերջանականապես նորոգվել է մայիսյան հաղթանակից հետո՝ 1994-1998 թվականներին, սակայն եկեղեցու վրա դեռևս կան ականների հետքերը, որոնք վկայում են ավերածությունների, ռմբակոծությունների ծանր ու դժվարին օրերի մասին, փոխանցում է hushardzan.am-ը:
Սրբատաշ կաթնագույն կրաքարով կառուցված Շուշիի Ղազանչեցոց Ս. Ամենափրկիչ եկեղեցին ունի 35 մ երկարություն, 23 մ լայնություն և 35 մ բարձրություն: Զանգակատունը գտնվում է եկեղեցուց մի քանի մետր արևմուտք, և իրենից ներկայացնում է երեք հարկանի շինություն: Մուտքի մոտ են գտնվում փողեր բռնած հրեշտակների արձանները, որոնցից մեկը պատկերված է Շուշի քաղաքի զինանշանին: Եկեղեցում  է պահվում ս. Գրիգորիսի Աջը:
Ղազանչեցոց Ս. Ամենափրկիչ եկեղեցին այժմ հայկական ամենախոշոր եկեղեցիներից է: Այս ճերմակազգեստ գեղեցկուհին Շուշիի պարծանքն է, որն այնքան ներդաշնակ է տեղանքին ու շրջակա միջավայրին…

St. Savior Ghazanchetsots Cathedral, the white guardian angel in the center of Shushi, is a testament of the power of Armenian architectural art. Built between 1868 and 1887, the cathedral was consecrated in 1888, on 20th of September. Its name comes from Ghazanchi (present-day Qazançı), a village in Nakhichevan, Armenians migrants from which financed the church's construction.
According to historical sources people built the cathedral thanks to their craft only. They made cauldrons (or ghazan in Armenian) and used earned money to build the church. Locals say that while building the new church they came across one obstacle. They had only one priest serving at the church and the issue was that during a liturgy priest had to receive an absolution from another priest. To solve this the architects found a trick. They built an underground room and designed it in such way that a person could hear his own voice very clearly. Thus, every time before conducting a liturgy priest could receive absolution, hearing his own voice saying, “Let my ears hear what my lips utter”. This unique absolution room has been preserved until today. Holy Savior is surrounded by angels with horns in their hands that symbolize the last resurrection of Bible. When the judgment day comes angels will blow their trumpets and all dead people will resurrect, alive people will die and resurrect again in a minute. The angels are standing on the bell tower as it symbolizes the world's horn that calls all the people to a service. Angels that you see today are newly made since the older ones were destroyed during the Azerbaijani rule, 360greatarmenia.am reports.
Shushi | Phoenix Tour Armenia
Before the liberation, the church was in a dilapidated state and the dome was destroyed. In 1989, the monastery was used as an arsenal, before that the Azerbaijanis turned it into a barn. When it was liberated due to a difficult military operation, the Armenian tricolor fluttered on the ruined dome, and the smell of candles rose from the walls and arches of the church. The church was finally renovated in 1998, but there are still traces of mines on the church, which tells us about the hard days of Karabakh War.
St. Savoir Chazanchetsots Cathedral, built of smooth cream limestone, has 35 m length, 23m width, 35m height.  The bell tower is located a few meters west of the church and is a three-story building. At the entrance there are statues of angels holding trumpets, one of which is depicted on the coat of arms of the city of Shushi. For some time the Right Arm of Grigoris, the grandson of Gregory the Illuminator, was also kept at the church.
Chazanchetsots Cathedral is one of the most prominent Armenian churches.  It is the seat of the Diocese of Artsakh of the Armenian Apostolic Church. The cathedral is a symbol of history and identity for the Artsakh people.