Կոսովոյի նախագահ Խաշիմ Տաչին հրաժարական է տվել
Կոսովոյի նախագահ Խաշիմ Տաչին հրաժարական է տվել՝ ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների մեղադրանքի պատճառով, որոնք հաստատվել են Կոսովոյի հարցով Հաագայի հատուկ դատարանի կողմից, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Տաչին իր հրաժարականի մասին հայտարարել է Պրիշտինայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Նրա խոսքով՝ ինքը քայլ է անում «Կոսովոյի նախագահության ամբողջականության պաշտպանության համար»։
Տաչիին, Կոսովոյի ազատագրական բանակի մի քանի այլ ներկայացուցիչների հետ միասին մեղադրանք է առաջադրվել ռազմական հանցագորրծություններ գործելու, այդ թվում՝ սպանությունների, բռնի անհետացումների, հետապնդումների և խոշտանգումների մեղադրանքով։ Նրանց թվում է նաև երկրի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Կադրի Վեսելին։
Կոսովոյի հարցով Հաագայի հատուկ դատարանը ձևավորվել է Կոսովոյում կամ 1998-2000 թվականների հակամարտությունների հետ կապված ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների մասին հայտարարությունները քննելու համար։

The President of Kosovo, Hashim Thaci, Resigned
The president of Kosovo, Hashim Thaci, resigned Thursday to face war crimes charges at a special court in the Hague, DW reports.
Thaci, a former guerilla leader during Kosovo's war for independence from Sebria, announced he was stepping down at a press conference in the capital Pristina.
"I will not allow under any circumstances that I appear before court as the president of the Republic of Kosovo. Therefore, in order to protect the integrity of the office of the president and the country, as well as the dignity of the citizens, I resign from the position of president of the Republic of Kosovo," he told journalists.
Thaci was indicted by a Kosvo court based in the Dutch city that was created to try alleged crimes of former ethnic Albanian rebel leaders. Thaci is one of several politicians who have been indicted for crimes that include murder, enforced disappearances, persecution and torture.