Պետք է մերժել օրհասական պայմաններով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրած փաստաթուղթը. Արամ Ա կաթողիկոս
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն հանդես է եկել հայությանն ուղղված միասնության կոչով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արամ Ա-ն տեսաուղերձ է հղել, որում հայտարարել է, որ այժմ ժամանակն է միասնականությամբ ու խոհեմությամբ դիմագրավելու մեր ժողովրդին ու հայրենիքին ներկա ճգնաժամային հանգրվանը:
«Ներկա պահը մեր հայրենիքի ու ազգի ժամանակակից պատմության մեջ ավելի քան ճակատագրական է: Մեր քաջ բանակը հերոսաբար դիմագրավեց արդիական զենքերով թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական բանակին: Հարգանք ու պատիվ մեր նահատակներին: Պատերազմն ավարտված չէ, պետք է լինենք զգոն և իրատես: Հայաստանն ու Արցախը վտանգված են՝ իրենց ժողովրդով ու պետականությամբ, ներկայով ու մանավանդ ապագայով: Մեզ շրջապատող պայմաններն ու աշխարհաքաղաքական շահերը ի նպաստ մեզ չեն, փաստորեն առանձին ենք՝ զգացական պոռթկումներից անդին»,- նշել է Արամ Ա-ն:
Ուղերձում նա հայտնել է, որ այժմ ժամանակն է միասնականությամբ ու խոհեմությամբ դիմագրավելու մեր ժողովրդին ու հայրենիքին ներկա ճգնաժամային հանգրվանը:
Կաթողիկոսն իր տեսաուղերձում որոշ կետեր է առանձնացրել.
1. պետք է մերժել օրհասական պայմաններով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, Ռուսաստանի միջնորդությամբ ստորագրած, անորոշ կետերով ու վտանգներով լի տվյալ փաստաթուղթը։
2. Պետք է զգույշ լինել ներքին բևեռացում ու ապակայունացում առաջացնող քայլերից՝ հարգելով օրենքի գերակայության հրամայականը, միաժամանակ, բացառելով ազատ կարծիքի դեմ բռնությունը: Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը երաշխիք են մեր ազգի և հայրենիքի հզորության։
3. Պետք է ծրագրված ու հետևողական կերպով Հայաստանի ու Սփյուռքի միջև աշխատանքի հստակ բաժանումով հետամուտ լինել Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը: Միաժամանակ անհրաժեշտ է, որ Հայաստանում պարտադրված ապաստանած Արցախի մեր զավակները վերադառնան իրենց տուն և վերականգնեն իրենց կյանքը։
4. Պետք է գործել միայն ու միայն ազգի ու հայրենիքի գերագույն շահերից մղված՝ հեռու մնալով անձնական ու կողմնակի մոտեցումներից:
«Սա է պահանջում հայ ժողովուրդը։ Հայաստանը մենք են, բոլորս՝ միասնաբար, Արցախը մենք ենք՝ բոլորս միասնաբար, սփյուռքն էլ դարձյալ մենք ենք՝ բոլորս միասնաբար։ Հետևաբար մեր հավաքական վճռականությամբ չպետք է թույլ տանք, որ մեր հայրենիքի անկախությունը ու անվտանգությունը, մեր ազգի իրավունքն ու արժանապատվությունը դառնան աշխարհաքաղաքական հաշիվների ու պանթուրանական ջարդարար ծրագրերի մաս»,- ասել է Կաթողիկոսը և հավելել, որ պետք է միասնաբար քննել, ծրագրել ու համազգային մասշտաբով որոշում կայացնել: Նա ընդգծել է, որ ժողովրդի կամքը պետք է մնա գերակա ցանկացած պարագայում:

Следует отклонить заявление, подписанное между Арменией и Азербайджаном при посредничестве России: Арам I
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I призвал армян к единству.
Как  передает "Арменпресс", Арам I опубликовал видеообращение, в котором заявил, что настало время единодушно и осмотрительно противостоять нынешнему кризису в нашем народе и на родине.
"Настоящий момент в современной истории нашей Родины и нашего народа более чем решающий. Наша доблестная армия героически противостояла азербайджанско-турецко-террористической армии современным оружием. Честь и слава нашим мученикам. Война еще не окончена, нам надо быть бдительными и реалистами. Армения и Арцах находятся под угрозой – со всем  своим народом и государственностью, настоящим и особенно будущим. Условия и геополитические интересы вокруг нас не в нашу пользу, на самом деле, мы отделены – по ту сторону  эмоциональных всплесков", - сказал Арам I.
В своем послании он сказал, что настало время единодушно и осмотрительно противостоять нынешнему кризису в нашем народе и на родине.
Католикос в своем видеообращении выделил некоторые моменты.
1. Следует на принципиальных условиях отклонить данное заявление, подписанное между Арменией и  Азербайджаном при посредничестве России - этот документ,  полный неопределенностей и опасностей.
2. Мы должны быть осмотрительны в действиях, которые вызывают внутреннюю поляризацию, раскол  и дестабилизацию, уважая  императив верховенства закона, исключая при этом насилие против свободного мнения. Безопасность Армении и Арцаха - залог силы нашего народа и Родины.
3. Международное признание независимости Арцаха должно осуществляться планомерно и последовательно с четким разделением труда между Арменией и диаспорой. В то же время нашим сынам из Арцаха, вынужденным укрыться в Армении, необходимо вернуться в свои дома и восстановить свою жизнь.
4. Мы должны действовать только и только в высших интересах нации и Родины, избегая личных и внешних подходов.
"Этого требует армянский народ. Армения - это мы, все вместе, Арцах - это мы, все вместе, и Диаспора - это тоже мы, все вместе.  Поэтому с нашей собирательной силой и   решимостью мы не должны допустить, чтобы независимость и безопасность нашей родины, права и достоинство нашей нации стали частью геополитических счетов и убийственных пантуранских планов", - сказал он.
Католикос  Великого Дома  Киликийского  Арам I подчеркнул, что в любом случае воля народа должна оставаться первостепенной.