Արցախի ՄԻՊ-ը թարմացրել է գերիների թվի վերաբերյալ ցանկը
Արցախի  մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գտած տեսանյութերից հնարավոր է եղել առանձնացնել գրեթե 60 ռազմագերի, որոնցից միայն փոքր մասի ինքնությունը դեռ չի հաջողվել պարզել:
Այս մասին տեղեկացրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը:
«Անընդհատ թարմացնում ենք գերիների վերաբերյալ մեր ցանկերը՝ հրապարակված տեսանյութերի և հարազատների ներկայացրած ապացույցների, ինչպես նաև  վկայությունների, զանգերի և այլ ապացույցների միջոցով   հավաքագրվող տվյալները հիման վրա: Առանձին փաստահավաք գործունեություն ենք իրականացնում նաև ներկալված ու բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց մասովորոնց թիվը հասնում է շուրջ 40 - ի:
Հավաքագրված բոլոր տվյալները պարբերաբար փոխանցում ենք պետական ու միջազգային լիազոր մարմիններին՝ ակնկալելով արդյունավետ աշխատանք գերիների իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման ուղղությամբ
Հատուկ համագործակցություն ունենք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և անհատ փաստաբանների հետ՝ տվյալների փոխանակման ու այլ համապատասխան գործընթացների հարցում»,-նշել է Արտակ Բեգլարյանը:

40 гражданских лиц являются жертвами насильственного исчезновения: защитник прав человека Арцаха
"Днем и ночью мы постоянно обновляем наши списки пленных на основе опубликованных видеоматериалов и других свидетельств, представленных родственниками. Из видеозаписей, найденных аппаратом Защитника прав человека Республики Арцах, мы уже смогли отделить почти 60 военнопленных, лишь личность некоторых из них еще не идентифицирована. Не говоря уже о данных, на основании собранных свидетельств, звонков или других доказательств.
Мы также проводим отдельные мероприятия по сбору фактов о количестве интернированных и насильственно исчезнувших гражданских лиц, число которых составляет около 40 человек.
Мы регулярно передаем все собранные данные в государственные и международные полномочные органы, ожидая эффективной работы по защите прав и возвращению пленных. У нас особое сотрудничество с Защитником прав человека РА (омбудсменом) Арманом Татояном и отдельными адвокатами в вопросах обмена данными и других соответствующих процессов".