G7-ի երկրները հայտարարել են թվային արժույթները կարգավորելու պատրաստակամության մասին
G7-ի ֆինանսների նախարարները և կենտրոնական բանկի ղեկավարները աջակցել են թվային արժույթները կարգավորելու անհրաժեշտությանը, ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Օլաֆ Շոլցը հանդիպումից հետո հանդես է եկել կտրուկ հայտարարությամբ, որում ընդգծել է իր մտահոգությունը վերջերս Diem վերանվանված՝ Facebook-ի Libra կրիպտոարժույթի Գերմանիայում և Եվրոպայում գործարկման թույլտվության վերաբերյալ:
G7-ի ֆինանսական պատասխանատուները քննարկել են «կրիպտոգրոհներին և այլ թվային ակտիվների փոփոխվող լանդշաֆտին» արձագանքման ընթացիկ միջոցառումները, ինչպես նաև ազգային իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող միջոցառումները` չարամիտ նպատակներով և անօրինական գործողություններով դրանց օգտագործումը կանխելու համար»,- հայտարարել է ֆինանսների նախարարությունը: «G7-ում մեծ աջակցություն կա թվային արժույթները կարգավորելու անհրաժեշտությանը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
G7-ի պաշտոնյաները վերահաստատել են իրենց աջակցությունը թվային վճարների վերաբերյալ համատեղ հայտարարությանը, որում ասվում է, որ թվային վճարումները կարող են բարելավել ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունը և նվազեցնել անարդյունավետությունն ու ծախսերը, բայց դրանք պետք է «պատշաճ կերպով վերահսկվեն և կարգավորվեն»:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ G7-ի ֆինանսական ներկայացուցիչները քննարկել են նաև ներքին և միջազգային տնտեսական արձագանքները՝ COVID-19 համավարակին և կայուն գլոբալ վերականգնմանը հասնելու ռազմավարությանը:

Страны G7 выступили за регулирование цифровых валют
Страны Группы семи (G7) решительно поддерживают необходимость регулирования цифровых валют. Об этом говорится в распространенном в понедельник заявлении Минфина США по итогам видеоконференции министров финансов и глав ЦБ стран "семерки", а также представителей Еврокомиссии и Еврогруппы, глав Международного валютного фонда (МВФ) и Всемирного банка (ВБ), передает ТАСС.
"Они <...> обсудили текущие меры реагирования на меняющийся ландшафт криптоактивов и других цифровых активов, а также работу национальных властей по предотвращению их использования в злонамеренных целях и незаконной деятельности. В G7 существует решительная поддержка необходимости регулирования цифровых валют", - отмечается в заявлении.
Одной из центральных тем совещания стала борьба с распространением коронавируса нового типа. Как указали в американском ведомстве, "министерства финансов и центральные банки G7 поддерживают регулярные контакты и продолжают координировать своевременные и эффективные действия в ответ на пандемию COVID-19". В этом году они уже в 12-й раз провели консультации по ситуации вокруг пандемии и восстановлению мировой экономики.
Вспышка вызываемого коронавирусной инфекцией заболевания была зафиксирована в конце 2019 года в Центральном Китае и распространилась на большинство стран. 11 марта Всемирная организация здравоохранения признала ее пандемией. Все страны и территории были вынуждены принять различные экстренные меры санитарно-эпидемиологического характера, что привело к возникновению глубокого международного экономического кризиса. По прогнозу МВФ, в текущем году в мировой экономике будет зафиксирован существенный спад в размере почти 4,4%, но она восстановится и вырастет на 5,2% в следующем году.