2019-ին Հայաստանից դեպի ԵՄ երկրներ արտահանվել է 196,6 միլիոն եվրոյի արտադրանք
Հայաստանը 2019 թվականին ԵՄ GSP+ շահառու երկրների շրջանում ամենաբարձր գործակիցն է արձնագարել, հայտնում է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը։
«2014 թվականից Հայաստանը Եվրոպական միության կողմից տրամադրվող Արտոնությունների ընդհանրացված և համալրված համակարգի (GSP +) շահառու երկիր է: 2019 թվականը հատկանշական էր դրամական արտահայտմամբ բարձրագույն արժեքով՝ Հայաստանից դեպի ԵՄ երկրներ արտահանվել է 196,6 միլիոն եվրոյի արտադրանք:
Բացի այդ, արտոնությունների օգտագործման գործակիցը, որը ցույց է տալիս տարբերությունը GSP+ համակարգի ներքո արտահանումներ իրականացնելու հնարավորությունների և կատարված արտահանումների միջև, հասել է 98 տոկոսի, կազմելով 2019 թվականի ամենաբարձր գործակիցը ԵՄ GSP+ շահառու երկրների շրջանում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Export From Armenia To The EU In 2019 Was 196.6 Million EUR
Armenia has the highest percentage of the use of the preference among all the EU GSP+ beneficiaries in 2019, EU delegation in Armenia informs.
"Since 2014, Armenia is a beneficiary of the reformed Generalised Scheme of Preferences (GSP+) granted by the European Union. The year 2019 was remarkable by the highest monetary value – EUR 196.6 million of products exported from Armenia to the EU.
In addition, the utilisation rate, which shows the difference between eligible export under GSP+ and actual use of the preference, reached 98%! This is the highest among all the EU GSP+ beneficiaries in 2019," is said in the announcement.