ԵՄ-ում շահագրգռված են Ադրբեջանի հետ գազային հմագործակցությամբ
Եվրամիությունը ցանկանում է Ադրբեջանի հետ գործընկերության նոր համաձայնագիր կնքել, այդ թվում՝ գազի գնումների շուրջ, ինչպես նաև մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կարգավորմանը: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի բարձրագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ուրբաթ ԵՄ-Ադրբեջան Գործընկերության խորհրդի նիստի արդյունքներով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«ԵՄ-ն ցանկանում է Ադրբեջանի հետ կնքել համագործակցության նոր հավակնոտ և համապարփակ համաձայնագիր՝ հիմնված ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները պահպանելու վրա: Սա կնպաստի ադրբեջանական տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը և մեր առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը, ինչպես նաև կնպաստի ամենալայն ձևաչափով մեր գործընկերության զարգացմանը,- հայտարարել է Բորելը: - ԵՄ-ն պատրաստ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ սերտ փոխգործակցությամբ աջակցելու և ձևավորելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորում»:
Ամփոփիչ հայտարարության համաձայն՝ հանդիպման մասնակիցները նաև քննարկել են Ադրբեջանում բարեփոխումների գործընթացը և այս երկրում մարդու իրավունքների պահպանման հարցերը:

EU Interested in Cooperation with Azerbaijan on Natural Gas
The European Union (EU) wants to sign a new partnership agreement with Azerbaijan, including on natural gas purchases, as well as to engage in the settlement of the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict. The statement came from Josep Borrell, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, following a meeting of the EU-Azerbaijan Partnership Council on Friday, the European Commission informed.
"The EU wants to conclude an ambitious new comprehensive agreement with Azerbaijan, based on democracy, human rights and fundamental freedoms. This would contribute to the diversification of Azerbaijan’s economy, enhance our trading relationship, and extend our cooperation more broadly," said Borrell. "The EU stands ready to assume a role in supporting and shaping a durable settlement to the Nagorno-Karabakh conflict, in close complementarity with the Minsk Group Co-Chairs. We are ready to use our peacebuilding and reconstruction tools to support this."
According to the final statement, the participants of the meeting of the EU-Azerbaijan Partnership Council also discussed the process of reforms in Azerbaijan and human rights in this country.