Ամերիկացի գործարարն Իրանում դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման լրտեսության մեղադրանքով
Ամերիկացի գործարար Էմադ Շարգին Իրանի իշխանությունների կողմից մեղադրվել Է լրտեսության մեջ և դատապարտվել 10 տարվա բանտարկության: Այդ մասին հունվարի 17-ի երեկոյան հայտնել Է NBC հեռուստաընկերությունը՝ վրայակոչելով Շարգիի ընտանիքի բարեկամի հայտարարությունը:
Իրանա-ամերիկյան քաղաքացիություն ունեցող 56-ամյա Շարգին, հեռուստաընկերության աղբյուրի տվյալներով՝ նոյեմբերի 30-ին կանչվել Է Թեհրանի դատարան, մեղադրվել լրտեսության մեջ և առանց որևԷ դատական քննության դատապարտվել 10 տարվա բանտարկության: Այդ ժամանակից ի վեր ընտանիքը նրանից ոչ մի կարգի լուր չի ստացել:
Հեռուստաընկերության տվյալներով՝ Շարգին դարձել Է իրանական ծագմամբ չորրորդ ամերիկացի քաղաքացին, որը կալանքի տակ Է վերցվել Իրանում: Այդ երկրում կալանավայրերում են գտնվում նաև Սիամաք Նամազին (2015 թվականից), նրա հայր Բաքերը և Մորադ Թահբազը՝ բնապահապանական շարժման ակտիվիստ, որն ունի նաև բրիտանական հպատակություն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Շարգին ծնվել Է Իրանում, կրթությունն ստացել Է ԱՄՆ-ում: 2016 թվականին նա կնոջ հետ վերադարձել Է Իրան հայրենիքի հետ կապերի վերականգնման համար, ինչպես հայտարարել են նրա ընտանիքում: ԱՄՆ-ում նա աշխատել Է պոլիմերային նյութերի արտադրության ոլորտում, այնուհետև համագործակցել Է Աբու Դաբիում ավիացիոն առևտրամիջնորդային ֆիրմայի հետ: Առաջին անգամ նա Իրանում ձերբակալվել Է 2018 թվականի ապրիլին և կալանքի տակ մնացել մինչև 2018 թվականի դեկտեմբերը, երբ գրավով ազատ Է արձակվել: 2019 թվականի դեկտեմբերին Իրանի դատարանը Շարգի գործողություններում օրենքի որևԷ խախտում չի հայտնաբերել, բայց այնուամենայնիվ նրան չի վերադարձրել նրա իրանական և ամերիկյան անձնագրերը:

Only weeks after the U.S. election and three days after an Iranian nuclear scientist was assassinated, Iranian authorities convicted a U.S. businessman on spying charges, a family friend said, NBC reports.
The case threatens to complicate plans by the next administration to pursue diplomacy with Iran, as President-elect Joe Biden has said he would be open to easing sanctions on Tehran if the regime returned to compliance with a 2015 nuclear agreement.
The man, Emad Shargi, 56, who is Iranian American, was summoned to a Tehran court Nov. 30 and told that he had been convicted of espionage without a trial and sentenced to 10 years, a family friend said.
Shargi's family has not heard from him for more than six weeks, the family said in a statement.
Only a year earlier, in December 2019, an Iranian court had cleared Shargi, but the regime withheld his Iranian and U.S. passports.
The about-face by the Iranian authorities took place only weeks after Biden won the U.S. presidential election and three days after the killing of a leading nuclear scientist and senior defense official, Mohsen Fakhrizadeh, east of Tehran. Iran blamed Israel for the assassination; Israel has declined to comment.