Արցախում կասկածներ ունեն, որ ադրբեջանցիները զոհվածների մի մասին հուղարկավորել են. Բեգլարյան
«Արցախը անպայման ունենալու է պաշտպանական ինստիտուտ։ Այլ հարց է՝ կկոչվի բանակ, պաշտպանական ուժեր կամ պաշտպանական զորքեր, բայց ֆունկցիոնալ առումով Արցախն ունենալու է բանակ»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում ասել է է Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը՝ նշելով, որ բանակն է ապահովելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը ռուս խաղաղապահների անվտանգության երաշխիքներին զուգահեռ։
«Իհարկե, Ադրբեջանը շատ կուզեր, որ Արցախում ոչ մի զինված մարդ չլիներ, կարծում եմ՝ շատ կուզեր նաև, որ ռուս խաղաղապահ էլ չլիներ։ Ադրբեջանի ցանկությունն այս առումով որևէ նշանակություն չունի»,-հայտարարել է Արտակ Բեգլարյանը։
Անհետ կորածների և գերիների հարցերը հետպատերազմական Հայաստանում և Արցախում ամենացավոտն են։ Զոհերի աճյունները հայտնաբերելուց հետո էլ երկար ժամանակ է պահանջվում նույնականացման համար։ Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի համար ակնհայտ է, որ նույնականացման ոլորտում մեծ խնդիրներ են եղել։ Մարմինների հավաքագրման, դիահերձարան տեղափոխելու, դիահերձարանից մեկ այլ դիահերձարան տեղափոխելու ժամանակ տվյալների փոխանցումը ձգձգումով է եղել, բայց ամենամեծ խնդիրը եղել և մնում է ԴՆԹ հետազոտությունների անցկացումն ու տվյալների վերլուծությունը։
Արցախում կասկածներ ունեն, որ զոհվածների մի մասին հուղարկավորել են: Ադրբեջանական կողմը թաղել է մարտական գործողությունների ժամանակ կամ դրանից հետո։ Կոնկրետ դեպքերում մասսայական գերեզմանները բացվել են, բայց դեռ այս ուղղությամբ աշխատանքներ կան կատարելու։
Զոհերի աճյունները և գերիներին վերադարձնելու գործընթացը Ադրբեջանը միտումնավոր ձգձգում է։ Ամենացավոտ հարցը գերիների վերադարձն է։ Ադրբեջանը թաքցնում է գերիների տվյալները։ Արտակ Բեգլարյանը դժվարանում է գերիների հստակ թիվ ասել, բայց նշում է՝ Խծաբերդի 59 հոգուց բացի կան տասնյակ այլ դեպքեր՝ քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների։

Есть подозрение, что Азербайджан захоронил часть наших жертв – Артак Бегларян
"В Арцахе обязательно будет оборонный институт. Другое дело, будет ли он называться армией, оборонительными силами или оборонительными войсками, но с функциональной точки зрения у Арцаха будет армия", - сказал корреспонденту Hetq Руководитель администрации президента Арцаха Артак Бегларян, отметив, что армия будет обеспечивать безопасность народа Арцаха параллельно с гарантиями безопасности российских миротворцев.
"Конечно, Азербайджану очень хотелось бы, чтобы в Арцахе не было ни одного вооруженного человека. Более того, чтобы не было и российских миротворцев. Однако в этом плане желание Азербайджана ничего не значит", - сказал А.Бегларян.
В послевоенный период наиболее болезненными для Армении и Арцаха являются вопросы пропавших без вести и пленных. После обнаружения тел погибших много времени уходит на их идентификацию.
Для руководителя администрации президента Арцаха очевидно, что много проблем возникало именно в вопросе идентификации. Передача сведений в процессе обнаружения тел, их доставки в морг, перевода из одного морга в другой очень затягивалась, однако самой большой проблемой было проведение ДНК-тестов и анализ данных.
В Арцахе высказывается подозрение, что часть погибших уже захоронена. Азербайджанская сторона похоронила тела во время боевых действий или после них. Были конкретные случаи обнаружения мест массовых захоронений, однако в этом направлении еще предстоит провести работу.
Азербайджан умышленно затягивает возвращение тел погибших и пленных. Наиболее болезненным является вопрос возвращения пленных. Азербайджан скрывает их число. Артак Бегларян затруднился назвать точную цифру, отметив лишь, что, кроме взятых в плен в Хцаберде 59 человек, есть десятки других пленных – как гражданских лиц, так и военнослужащих.