ԵՄ մշտական ներկայացուցիները համաձայնեցրել են Նավալնիի գործով հակառուսական պատժամիջոցների ընթացակարգը
ԵՄ երկրների մշտական ներկայացուցիչների հանձնաժողովը համաձայնեցրել է գրավոր ընթացակարգի մեկնարկը, որն անհրաժեշտ է ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի հետ կապված իրավիճակի պատճառով պատժամիջոցներ սահմանելու մասին ԵՄ խորհրդի բանաձևի ընդունման համար, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Պատժամիջոցների կարող են ենթարկվել մի շարք ռուս պաշտոնյաներ, սակայն դեռևս հայտնի չէ, թե ով կընդգրկվի ցանկում:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ այս շաբաթ պատժամիջոցներ կսահմանվեն ՌԴ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ պայմանավորված ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնիի շուրջ ստեղծված իրավիճակով:
Հիշեցնենք, որ Նավալնին ձերբակալվել է Գերմանիայից Մոսկվա ժամանելուն պես: Դատարանի որոշմամբ՝ «Իվ Ռոշեի» գործով Նավալնիի նկատմամբ սահմանված 3,5 տարվա պայամանական ազատազրկումը փոխարինվել է իրական ժամկետով:

Ambassadors of 27 European Union nations have agreed further anti-Russian sanctions over the situation around Russian blogger Alexey Navalny, a source in one of the delegations told TASS on Monday, TASS reports.
"Permanent representatives imposed sanctions as part of the human rights sanctions regime against individuals responsible for the verdict to Alexey Navalny," the source said, adding that this decision will soon be endorsed by the European Council and will come into force after being published in the Official Journal.
A political decision on further sanctions against Russia was agreed at a EU ministerial meeting on February 22. EU foreign policy chief Josep Borrell said back then the sanctions, imposed under the human rights sanctions regime for the first time, would target those who, according to the European Union, were responsible for Navalny’s sentence.
According to Reuters, among those falling under the sanctions would be chief of Russia’s Investigative Committee Alexander Bastrykin, chief of the Federal Penitentiary Service Alexander Kalashnikov, Prosecutor General Igor Krasnov and Chief of the National Guard Viktor Zolotov. They will be denied entry to the EU for a term of one year and will be banned to keep their money in EU banks.