ՌԴ-ն Սլովակիայից պահանջել է վերադարձնել «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի ամբողջ խմբաքանակը
Ռուսաստանը Սլովակիայից պահանջել է վերադարձնել «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի ամբողջ խմբաքանակը, քանի որ այդ երկիրը խախտել է պայմանագիրը, հայտնում է EurAsia Daily լրատվական կայքը՝ հղում տալով Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի տարածած հայտարարությունը։
«Ցավոք, խախտելով գործող պայմանագիրը, Դեղամիջոցների վերահսկման պետական ինստիտուտը սաբոտաժ է արել` պատվաստանյութը դիտմամբ փորձարկման ուղարկելով այնպիսի լաբորատորիա, որը ներառված չէ ԵՄ դեղամիջոցների վերահսկման պաշտոնական լաբորատորիաների ցանցում` չնայած, որ ցանցում ներառվածները հասանելի են եղել», - գրված է Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի հաղորդագրության մեջ:
Հիմնադրամը հավելել է նաև, որ տեղեկությունն այն մասին, որ Սլովակիա մատակարարված պատվաստանյութերը տարբերվում են բնօրինակից, կեղծ է։
Միևնույն ժամանակ, շեշտվել է, որ ռուսական պատվաստանյութի բոլոր խմբաքանակները նույն որակի են և որակի խիստ հսկողություն են անցնում «Գամալեյա» կենտրոնում, իսկ պատվաստանյութի որակը հաստատում են աշխարհի 59 երկրներում գործող կարգավորող մարմինները:
Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամը պահանջել է դեղամիջոցն ուղարկել ԵՄ կողմից հաստատված լաբորատորիա, իսկ ապրիլի 6-ին նամակ է ուղարկել՝ խնդրելով, պայմանագրի բազմաթիվ խախտումների պատճառով, պատվաստանյութը վերադարձնել Ռուսաստան, որպեսզի այն հնարավոր լինի այլ երկրներում։
Լրատվական կայքը հիշեցրել է, որ Սլովակիան եվրոպական առաջին պետություններից էր, որ գնել է ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութ։ Առաջին խմբաքանակը ժամանել է մարտի 1-ին՝ 200 հազար դեղաչափով, որի գնումը երկրում կառավարական ճգնաժամ է առաջացրել և վարչապետ Իգոր Մատովիչը հրաժարական է տվել։ Ավելի ուշ Սլովակիայի դեղերի ազգային վարչությունը հայտնել էր, որ պատվաստանյութի ներկրված չափաբաժինը տարբերվում է այն դեղամիջոցից, որը նկարագրվում է բժշկական ոլորտում հայտնի The Lancet ամսագրում։

Россия потребовала от Словакии вернуть всю партию "Спутника V"
Словакия должна вернуть партию доз вакцины "Спутник V", так как нарушила контракт. Об этом 8 апреля заявил Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ), передает EAdaily.com.
"К сожалению, в нарушение существующего контракта Государственный институт по контролю за лекарствами (SIDC) совершил саботаж, намеренно отправив „Спутник V" на тестирование в лабораторию, не входящую в сеть официальных лабораторий ЕС по контролю за лекарствами, хотя такие лаборатории были доступны", — говорится в сообщении РФПИ в Twitter.
В российском фонде назвали ложью информацию о том, что образцы, поставленные в Словакию, отличаются от оригинала.
"SIDC начал кампанию по дезинформации против „Спутника V" и планирует дополнительные провокации. Заявление SIDC о том, что партия „Спутника V", доставленная в Словакию, не имеет тех же характеристик, что и вакцина, описанная в The Lancet, является фейковой новостью", — уточнили в РФПИ.
При этом было подчеркнуто, что все партии российского препарата одинакового качества и проходят строгий контроль качества в Центре имени Гамалеи, а качество вакцины подтверждено регуляторами 59 стран мира.
"РФПИ обратился к правительству Словакии с просьбой отправить вакцину в сертифицированную лабораторию ЕС для тестирования и 6 апреля 2021 года отправил письмо с просьбой вернуть вакцину из-за многочисленных нарушений контрактов, чтобы ее можно было использовать в других странах", — отмечается в сообщении.
В то же время в РФПИ сообщили, что его глава Кирилл Дмитриев провел "продуктивную встречу с вице-премьером Словакии Игорем Матовичем", который прилетел в Москву.
Напомним, Словакия стала одной из первых европейских стран, закупившей "Спутник V". 1 марта республика получила первую партию в 200 тыс. доз вакцины. Это в свою очередь привело к острому правительственному кризису в стране, а инициировавший закупку премьер-министр Игорь Матович ушел в отставку. Позже Национальное управление по лекарственным средствам Слоавкии (SUKL) заявило, что поставленная в страну партия российской вакцины отличается от образцов, изученных европейским регулятором (EMA) и использованных в исследованиях медицинским журналом The Lancet.