2043 թվականից Հայաստանը կհարաժարվի «կոնյակ» անվանման օգտագործումից
Հայ արտադրողները 2043 թվականից Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում կհրաժարվեն «կոնյակ» բառի օգտագործումից եւ քննարկում են նոր անուն` շուկաները չկորցնելու համար: Այս մասին հինգշաբթի ՏԱՍՍ-ի թղթակցին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյան:
«Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է 2017 թ., նախատեսում է 2043 թվականից հրաժարվել «կոնյակ» բառի օգտագործումից` ԵՄ աշխարհագրական անվանումների պաշտպանության համատեքստում կոնյակի արտադրանք արտահանելիս: Ըստ այդմ, մինչեւ 2043 թվականը հայ արտադրողները շուկայավարման համապատասխան ռազմավարություն կիրականացնեն, եւ կառավարությունը նրանց կօգնի եւ կաջակցի այդ հարցում»,- ասել է Գրիգորյանը, գրում է News.am-ը:
Համաձայնագրում պարունակվող «կոնյակ» անունից հրաժարվելու պահանջը պայմանավորված է նրանով, որ տերմինը պաշտպանված աշխարհագրական անուն է, որը, ԵՄ-ում գործող կանոնների համաձայն, կարող է օգտագործվել միայն ֆրանսիական Շարանտա դեպարտամենտում արտադրվող ապրանքների համար, որտեղ գտնվում է քաղաքը, որի անունով էլ սկսել են կոչել խմիչքը: Համաձայնագրի համաձայն` ԵՄ-ն Հայաստանին ֆինանսական օգնություն կտրամադրի` 3 միլիոն եվրոյի չափով:
Փոխվարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով` 2032 թվականից արգելվում է «կոնյակ» անվանման օգտագործումը հենց Հայաստանի ներքին շուկայի համար: Նա վստահ է, որ «այդ ժամանակաշրջանում նման հարաբերությունների կարգավորման համար կառավարության գործառույթն ու գործիքակազմն այնքան արդյունավետ կլինեն, որպեսզի վերահսկեն այդ պահանջի կատարումը»:
Հայկական կոնյակ եւ կեղծիք
Հայաստանի փոխվարչապետի պաշտոնակատարը մտավախություն ունի, որ արտասահմանում «կոնյակ» բառից հրաժարվելուց հետո անբարեխիղճ վաճառողները հավանաբար կշարունակեն օգտագործել այդ ապրանքանիշը:
«Մենք կանգնած ենք այդպիսի խնդրի առջեւ, եւ այն պետք է լուծվի` մեր արտադրողների պատշաճ պաշտպանությունն ապահովելու համար: Զարգացած շուկաներ ունեցող երկրներում այդ խնդիրը, հավանաբար, շատ ավելի արդյունավետ կլուծվի, քանի որ այս կամ այն ​​կերպ այդպիսի երկրներն իրենք են սահմանում եւ զարգացնում կեղծիքի գետ պայքարի համար իրական գործող մեխանիզմներ: Ինչ վերաբերում է պակաս զարգացած շուկաներ ունեցող երկրներին, ապա խնդիրը կա, սակայն, հաշվի առնելով իսկական կոնյակի արտադրանքի բնութագիրը, արտահանման առյուծի բաժինը բաժին է ընկնում եւ ընկնելու է զարգացած շուկաներ ունեցող երկրներին»,- հավելել է նա:
Գրիգորյանի խոսքով՝ հայկական կոնյակ արտադրողների կրելիք վնասը առաջիկայում եւ երկարաժամկետ հեռանկարում՝ հայտնի անվանումից հրաժարման պարագայում, կախված է մարքեթինգային ռազմավարության որակից, որը կիրականացվի մինչեւ սահմանափակումների ուժի մեջ մտնելը։
«Այստեղ անհրաժեշտ է գտնել մարքեթինգի ծախսերի, հնարավոր վնասի եւ պոտենցիալ երկարատեւ եկամտաբերության օպտիմալ հավասարակշռություն։ Չեմ բացառում, որ գրագետ ռազմավարության դեպքում այդ միջոցը կարող է լրացուցիչ շահ բերել մեր արտադրողներին։ Գուցե տարօրինակ է հնչում, բայց սա միանգամայն հավանական սցենար է, քանի որ ի հայտ կգա համախմբվելու եւ մարքեթինգային մանեւր իրականացնելու հնարավորություն, որը կարող է խթանել վաճառքը։ Դրա համար բավականաչափ ժամանակ կա, իսկ կառավարությունը պատրաստ է եւ պատրաստ կլինի ամեն տեսակ աջակցություն ցուցաբերել այս հարցում, այդ թվում՝ ֆինանսական»,- ընդգծել է նա։
Հայտնի արտադրանիք նոր բրենդը
Հայ արտադրողները ակտիվորեն քննարկում են նոր անվանումները, որոնք օգտագործվելու են «կոնյակ» բառը փոխարինելու համար։ «Ես առայժմ պատրաստ չեմ բացել այդ մանրամասները, քանի որ լիակատար կոնսենսուս շուկայի հիմնական խաղացողները դեռ չունեն։ Հայեցակարգեր կան, տեղեկատվական ուղեկցման ծրագիրը մշակվում է, բայց քննարկումները եւ բանակռիվներն այս հարցի շուրջ դեռ շարունակվում են»,- նշել է  փոխվարչապետի պաշտոնակատարը՝ ավելացնելով, որ «վերջին երեք օրացուցային տարում  հայկական կոնյակի արտահանման ծավալը կազմել է մոտ 0,5 մլրդ դոլար, որի մոտ 79 տոկոսը՝ Ռուսաստան»։

ТАСС: с 2043 года Армения откажется от использования названия "коньяк" для своей продукции
Армянские производители в рамках Соглашения о расширенном партнерстве между Арменией и Европейским союзом с 2043 года откажутся от использования слова "коньяк" и обсуждают новое название, чтобы не потерять рынки. Об этом в четверг в беседе с корреспондентом ТАСС сообщил и.о. вице-премьера республики Мгер Григорян.
"Соглашением о расширенном партнерстве между Арменией и Европейским союзом, подписанным в 2017 году, предусматривается отказ с 2043 года от использования слова "коньяк" при экспорте коньячной продукции в контексте защиты географических наименований ЕС. Соответственно, до 2043 года армянские производители будут проводить соответствующую маркетинговую стратегию, а правительство им будет в этом помогать и содействовать", - отметил Григорян.
Требование об отказе от названия "коньяк", содержащееся в соглашении, обусловлено тем, что термин является защищенным географическим наименованием, использовать которое, согласно действующими в ЕС правилами, можно только для продукции, произведенной во французском департаменте Шаранта, где находится город, именем которого и стали называть напиток. В соответствии с соглашением, ЕС выделит Армении финансовую помощь в размере 3 млн. евро.
По словам и. о. вице-премьера, с 2032 года использование названия "коньяк" будет запрещено для внутреннего рынка самой Армении. Он уверен, что "функционал и инструментарий правительства для регулирования такого рода отношений к тому времени будет достаточно эффективен, чтобы контролировать соблюдение этого требования".
Армянский коньяк и контрафакт
У и.о. вице-премьера Армении есть опасения, что после отказа от слова "коньяк" за рубежом недобросовестные продавцы, вероятно, будут и дальше использовать этот бренд.
"Перед нами стоит такая задача, и ее нужно решать, чтобы обеспечить должную защиту для наших производителей. Вероятно, в странах с развитыми рынками эта проблема будет решаться намного эффективнее, поскольку так или иначе такие страны сами устанавливают и будут развивать реально действующие механизмы борьбы с контрафактом. Что касается стран с менее развитыми рынками, то проблема есть, но, учитывая характеристику настоящего коньячного продукта, львиная доля экспорта приходится и будет приходиться на страны с развитыми рынками", - добавил он.
По словам Григоряна, ущерб производителей армянского коньяка в ближайшей и долгосрочной перспективе при отказе от известного названия зависит от качества маркетинговой стратегии, которая будет реализовываться до вступления в силу ограничений.
"Тут необходимо найти оптимальный баланс затрат на маркетинг, возможного ущерба и потенциальной дополнительной доходности. Я не исключаю, что при грамотной стратегии это мероприятие может принести дополнительную выгоду нашим производителям. Может, это звучит странно, но это абсолютно вероятный сценарий, поскольку появляется шанс консолидироваться и провести маркетинговый маневр, который может простимулировать продажи. Времени для этого вполне достаточно, а правительство готово и будет готово оказывать всяческую поддержку в этом вопросе, в том числе финансовую", - подчеркнул он.
Новый бренд известной продукции
Армянские производители активно обсуждают новые названия, которые будут использоваться для замещения слова "коньяк". "Я пока не готов раскрывать такие детали, поскольку полного консенсуса у основных игроков рынка пока нет. Концепции есть, программа информационного сопровождения разрабатывается, но обсуждения и дебаты по этим вопросам пока продолжаются", - отметил и.о. вице-премьера Армении, добавив, что за 2 последние три календарных года объем экспорта армянского коньяка составил около 0,5 млрд. долларов, из них порядка 79% - в Россию".