Իրանը քննադատել է ՄԱԿ-ին՝ Իսրայելն ու Սաուդյան Արաբիան երեխաների իրավունքների ոտնահարման առումով «սև ցուցակում» չընդգրկելու համար
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը քննադատել է ՄԱԿ-ին՝ Իսրայելն ու Սաուդյան Արաբիան հակամարտությունների ընթացքում անչափահասների իրավունքների ոտնահարման առումով «սև ցուցակում» չընդգրկելու համար և կոչ արել ոչ խտրական մոտեցում որդեգրել, հայտնում է իրանական Tehran Times թերթը։
ՄԱԿ-ում Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մաջիդ Թախթ Ռավանչին ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի տարեկան զեկույցից հետո «Երեխաների և զինված հակամարտությունների վերաբերյալ Անվտանգության խորհրդի բաց բանավեճում» անդրադարձել է այս ոլորտում առկա խնդիրներին։
Զեկույցում նշվում է, որ երեխաների հավաքագրումը որպես մարտիկների, դպրոցների և հիվանդանոցների վրա հարձակումները, սպանություններն ու խեղումները, սեռական ոտնձգությունները և առևանգումները կարող են ներառվել ՄԱԿ-ի զեկույցի լրացումներում, ինչը կարող է հանգեցնել Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցներին: Այնուամենայնիվ, Իսրայելի վարչակազմը երբեք ցուցակում չի եղել, իսկ Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած ռազմական կոալիցիան, որն արյունալի պատերազմ է մղել Եմենում, այդ ցուցակից հանվել է 2020 թվականին՝ Եմենի երեխաներին սպանելու և վիրավորելու համար ամոթանքներից մի քանի տարի անց։
«Զինված հակամարտություններում երեխաների, մասնավորապես աղջիկների պաշտպանությունը բարոյական և հումանիտար հիմնարար սկզբունք է, և պետք է անել ամեն բան՝ երաշխավորելու հակամարտությունների բոլոր կողմերի նկատմամբ հարգանքը», - ասել է ՄԱԿ-ում Իրանի դեսպանը և հավելել, որ զինված հակամարտություններում երեխաների իրավունքները ոտնահարող կողմերին ցուցակագրելու մեխանիզմը նույնպես պետք է արդյունավետորեն և առանց խտրականության գործի։
Մաջիդ Թախթ Ռավանչին նշել է, որ ՄԱԿ-ը հաստատել է 2020 թվականի ընթացքում Եմենում 194 մարդու սպանվելն ու վիրավորվելը և հավելել, որ Իսրայելը շարունակում  է կոպտորեն ոտնահարել երեխաների իրավունքներն Արևմտյան Ասիայում։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի զեկույցը հաստատում է 331 պաղեստինցի երեխաների նկատմամբ դաժան բռնության 1031 դեպք՝ ներառյալ 11 սպանություն, 324 վնասվածք, 361 ձերբակալություն և 30 հարձակում հիվանդանոցների և դպրոցների վրա՝ շեշտելով, որ անցյալ ամիս Գազայում պաղեստինցիների և Իսրայելի միջև 11-օրյա պատերազմում իրենց կյանքը կորցրած 253 պաղեստինցիներից 66-ը երեխաներ են եղել, փոխանցում է Tert.am-ը:

Iran Slams UN for not Including Israel, S. Arabia in Child-Killing Blacklist
According to Press TV, Iran’s Ambassador to the UN, Majid Takht-Ravanchi, made the remarks in an address to the Security Council Open Debate on Children and Armed Conflict, after UN Secretary General Antonio Guterres presented his annual report, Tehran Times reports.
The report covers countries and organizations under the UN’s Monitoring and Reporting Mechanism, which are listed as grave violators in the report’s annexes.
Recruitment of child soldiers, attacks on schools and hospitals, killing and maiming, sexual assault and abduction of children could trigger inclusion in the annex, which could result in Security Council sanctions.
However, the Tel Aviv regime has never been listed. The Saudi-led military coalition which has waged a bloody war on Yemen was removed from the list in 2020. It happened some years after the coalition was first named and shamed for killing and injuring Yemeni kids.
Takht-Ravanchi demanded a mechanism for the inclusion or exclusion of names in the blacklist so as to ensure the impartiality and validity of the UN function.
"Protection of children, particularly girls, in armed conflicts is a fundamental moral and humanitarian principle and every effort must be made to ensure that it is fully respected by all parties in all conflicts," he said.
"The mechanism to list the parties violating the rights of children in armed conflicts must also be used effectively and without discrimination and selectivity. It is a source of grave concern that the Israeli forces have never been blacklisted as violators of children’s rights in relevant reports of the secretary-general and also the name of the so-called Coalition to Support Legitimacy in Yemen has been deleted from the top of that list," he added.
The Iranian envoy also said that the UN confirmed the killing and wounding of 194 people in Yemen in 2020 by the Saudi-led coalition.
On June 22, 2021, Yemeni children marched across the country to protest the killing of more than 3,500 counterparts and the injuring of over 4,000 over the past six years in Saudi strikes, which have also orphaned thousands of Yemeni kids and displaced millions of them.
Additionally, Takht-Ravanchi said Israel keeps committing the most systematic and gross violations of children’s rights in West Asia.
The UN secretary general’s report confirmed 1,031 cases of severe violence against 340 Palestinian children, including 11 killings, 324 injuries, 361 arrests and 30 attacks on schools and hospitals by Israeli forces, he added, noting that 66 children were among the 253 Palestinians who lost their lives in the 11-day Israeli war on Gaza last month.
"These barbaric acts are clear manifestations of genocide, war crimes and crimes against humanity, materially breach fundamental norms and principles of international law, and entail international responsibility of the Israeli regime, whose officials must therefore be brought to justice for committing such heinous crimes," Takht-Ravanchi stated.