Մտավախություն ունեմ. Անկարայից ոչ թե դրական քայլեր ենք տեսնում, այլ՝ շարունակական պահանջներ. Արա Այվազյան
ՀՀ նախկին արտգործնախարար Արա Այվազյանը չի կարծում, թե Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից հետո կարող է որևէ նոր բան փոխվել:
«Միշտ լավ է երկխոսություն ունենալը, բայց մենք տեսել ենք, որ երկխոսությունից հետո չեն պահպանվել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները ու շատ հաճախ ականատես ենք եղել, որ իրավիճակը լարվել է», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա, հայտնում է Այսօր-ը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հատուկ ներկայացուցիչ նշանակելուն՝ նախկին նախարարը հիշեց հայտնի դասական կինոֆիլմը՝ «բարեկամներիդ հետ մոտիկ եղիր, բայց թշնամիներիդ հետ սերտ»։
«Բնականաբար, բոլոր ժամանակներում եղել է ձգտում առանց նախապայմանների երկխոսություն ծավալել, որը որոշ ընթացք ունեցել է, բայց բավական երկար ժամանակ որևէ երկխոսություն չկար Թուրքիայի հետ։ Շատ կարևոր է, որ մեր ԱԳՆ-ում լավ հասկանան, թե ինչ օրակարգով են տանելու բանակցությունները», - ասաց նա։
Արա Այվազյանը նշեց՝ քաջ հայտնի են թե Անկարայի, թե Բաքվի նպատակները:
«Ես մտավախություն ունեմ, որ «3+2» ֆորմատը կարող է փորձել չեզոքացնել ու ստվերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ֆորմատը», - նշեց նախկին նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Անկարայից ոչ թե դրական քայլեր ենք տեսնում, այլ՝ շարունակական պահանջներ. «Ես բավական տարակուսած եմ ու կասկած ունեմ, թե ինչ նպատակ է հետապնդում «3+2» ֆորմատը»։

Мы видим из Анкары не позитивные сигналы, а постоянные требования: Ара Айвазян
Бывший министр иностранных дел Армении Ара Айвазян не считает, что встреча Пашинян – Алиев в Брюсселе приведет к каким-то новым изменениям, передает Aysor.am.
"Диалог – всегда хорошо, но мы видели, что после диалога достигнутые договоренности не соблюдались и очень часто становились свидетелями того, что ситуация обострялась", - сказал он.
Обратившись к намерению Еревана назначить спецпредставителя для переговоров с Турцией, бывший глава МИД Армении вспомнил известную цитату: "Держи друзей близко к себе, а врагов еще ближе".
"Естественно, всегда было желание начать диалог без предусловий, и какой-то процесс был, однако уже длительное время никакого диалога с Турцией нет. Очень важно, чтобы в нашем МИД понимали, по какой повестке будут вести переговоры", - сказал Ара Айвазян.
Он отметил, что прекрасно известны как цели Анкары, так и Баку.
"У меня есть опасения, что формат "3+2" может быть попыткой нейтрализовать и бросить тень на формат сопредседательства Минской группы ОБСЕ", - отметил бывший министр.
По словам Ара Айвазяна, мы видим из Анкары не позитивные сигналы, а постоянные требования.
"Я довольно озадачен и сомневаюсь в том, какую цель на самом деле преследует формат "3+2"", - отметил Айвазян.