Սթոլթենբերգը հայտարարել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ ՆԱՏՕ-ի չեզոք դիրքի մասին
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը հանդես է եկել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման օգտին, ասել է, որ դաշինքն այս կարգավորման հարցում որևէ մեկի կողմից հանդես չի գալիս:
«Կարևոր է շարունակել ջանքերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։ ՆԱՏՕ-ն աջակցում է նրանց միջև երկխոսության ջանքերին, մենք այսօր մանրամասն քննարկել ենք դա նախագահի հետ… Երկխոսությունը շարունակվում է՝ ընթանալով ճիշտ ուղղությամբ», - ասել է նա Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«ՆԱՏՕ-ն որևէ մեկի կողմը չի անցնում, որովհետև մեզ համար արժեքավոր գործընկեր է ոչ միայն Ադրբեջանը, այլև Հայաստանը: Ուստի աջակցություն ենք հայտնում դիվանագիտական ջանքերին, եռակողմ ջանքերին և խորապես աջակցում ենք հայ-ադբրջենական հարաբերությունների կարգավորմանը»,-եզրափակել է հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղարը:

Столтенберг заявил о нейтралитете НАТО в отношении Армении и Азербайджана
Генсек НАТО Йенс Столтенберг выступил в поддержку урегулирования между Арменией и Азербайджаном, сообщил, что альянс не занимает чью-либо сторону в этом урегулировании, передает РИА Новости.
"Важно продолжать усилия по нормализации отношений Азербайджана и Армении. НАТО поддерживает усилия по диалогу между ними, мы это обсуждали сегодня детально с президентом… Диалог продолжается, идет в правильном направлении", - сказал он по итогам встречи в Брюсселе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Столтенберг добавил, что НАТО не занимает чью-либо сторону в ситуации вокруг Армении и Азербайджана, обе страны являются ценными партнерами альянса. "Важно избегать насилия, использовать дипломатические возможности. НАТО не занимает чью-либо сторону. Азербайджан наш ценный партнер, Армения также наш ценный партнер", – заключил он.