Հայաստանը չի քննարկել «միջանցքի» վերաբերյալ որևէ հարց, դա ֆեյք թեմա է. Արմեն Գրիգորյան
Միացյալ Նահանգները հետաքրքրված է տարածաշրջանում կայուն համագործակցության և ընդհանուր ապաշրջափակման հնարավորությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ամերիկայի Ձայն»-ին տված հարցազրույցում նշել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հետ հանդիպմանը: Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ հանդիպումը Ջեյք Սալիվանի հետ եղել է արդյունավետ: Քննարկվել է Հայաստանի ու Միացյալ Նահանգների երկկողմ օրակարգը:
«Հայաստանի ժողովրդավարացման գործընթացը կարևոր անվտանգային գործոն է: Այդ օրակարգում շատ կարևոր դեր և նշանակություն ունի Հայաստանի ժողովրդավարացման շարունակական գործընթացը: Մենք քննարկել ենք, թե ինչպես կարող ենք շարունակել այդ գործընթացում մեր համագործակցությունը: Քննարկել ենք նաև տարածաշրջանում անվտանգային միջավայրին, ինչպես նաև տարածաշրջանում համագործակցությանը և տնտեսության զարգացմանը վերաբերող հարցեր»,-նշել է Արմեն Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ Միացյալ Նահանգները հետաքրքրված է տարածաշրջանում կայուն համագործակցության եւ ընդհանուր ապաշրջափակման հնարավորությամբ:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի տարածքով այսպես կոչված «միջանցքի» մասին հաճախ հնչող հայտարարություններին, Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշվող պահանջներին, ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նշել է, որ նման հարց չկա:
«Հայաստանը որևէ ժամանակ չի քննարկել «միջանցքի» վերաբերյալ որևէ հարց: Դա ֆեյք թեմա է, որը բանակցությունների սեղանին չկա, բայց կա բանակցությունների սեղանից դուրս, ինչն ազդում է բանակցային գործընթացի վրա»,-ասել է ԱԽ քարտուղարը:
Արմեն Գրիգորյանը վաշինգտոնյան այցի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել նաեւ կոնգրեսական Ֆրենք Փալոնի հետ, մասնակցել «Atlantic Council» վերլուծական կենտրոնում անցկացված քննարկումներին: Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի ընկալումները տարածաշրջանային կայունացման և տարածաշրջանում համագործակցություն ստեղծելու վերաբերյալ:
Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակին, ապա ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները կարևոր են համարում ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի շրջանակներում հիմնախնդրի երկարաժամկետ լուծման ուղիների շուրջ քննարկումներ սկսելու հանգամանքը: Հարցին, թե կարո՞ղ է գտնվել խնդրի լուծում, եթե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նույն սկզբունքները մնան օրակարգում, որոնց մեջ են տարածքային ամբողջականության և ազգային ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքները, և որոնք 25 տարի իրար հակասեցին ու խանգարեցին, Արմեն Գրիգորյանն ընդգծել է, որ հնարավոր է գտնել լուծում, եթե կա քաղաքական կամք:
«Այդ քաղաքական կամքը մենք ունենք և ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանում ևս այդպիսի կամք կլինի, որպեսզի գտնվի երկարատև լուծում: Պատերազմից հետո շատ էր խոսվում, որ խնդիրը լուծված է, բայց ինչպես նշեցի, արձանագրված է ե՛ւ մեր ե՛ւ միջազգային հանրության կողմից, որ խնդիրը լուծված չէ: Մենք պիտի աշխատենք խնդրի լուծման ուղղությամբ»,-հավելել է Արմեն Գրիգորյանը:

Армения не обсуждала никакого вопроса о "коридоре", это фейковая тема: Армен Григорян
США заинтересованы в возможности устойчивого сотрудничества в регионе, общейдеблокации. Как передает "Арменпресс", об этом заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в интервью "Голосу Америки", комментируя встречу с советником президента США Джо Байдена по национальной безопасности Джейком Салливаном. Армен Григорян отметил, что встреча с Джейком Салливаном была продуктивной. Обсуждена двусторонняя повестка Армении и США.
"Процесс демократизации в Армении - важный фактор безопасности. И в этой повестке дня очень важную рольиграетпродолжающийся процесс демократизации в Армении.  Мы обсуждали возможности продолжения сотрудничества в этом процессе. Мы также обсудили вопросы, касающиеся среды безопасности в регионе, а также сотрудничества в регионе и экономического развития", - сказал Армен Григорян, добавив, что Соединенные Штаты заинтересованы в возможности устойчивого сотрудничества и общей разблокировки в регионе.
Что касается часто звучащих заявлений о так называемом "коридоре" через территорию Армении, выдвигаемых Азербайджаном требований, секретарь Совета безопасности РА отметил, что такого вопроса нет.
"Армения никогда не обсуждала вопрос"коридора". Это фейковая тема, которая не стоит на столе переговоров, но она стоит вне стола переговоров, что влияет на переговорный процесс", - сказал он.
В рамках визита в Вашингтон Армен Григорян также встретился с конгрессменом Фрэнком Паллоне, принял участие в обсужденияхв аналитическом центре Atlantic Council. Армен Григорян представил позицию и взгляды Армении на региональную стабилизацию и сотрудничество в регионе.
Что касается будущего статуса Нагорного Карабаха, секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян отметил, что власти Армении считают важным начать обсуждение путей долгосрочного разрешения вопроса в рамках Минской группы ОБСЕ. На вопрос, можно ли найти решение, если в повестке дня останутся те же принципы Минской группы ОБСЕ, в том числе принципы территориальной целостности и право на национальное самоопределение, которые противоречили и мешали друг другу на протяжении 25 лет, Армен Григорян подчеркнул, что решение может быть найдено, если будет политическая воля.
"У нас такая политическая воляесть, и мы ожидаем, что в Азербайджане также  будет такая воля для поиска долгосрочного решения . После войны было много разговоров о том, что проблема решена, но, как я уже сказал, и нами, и международным сообществом зафиксировано, что проблема не решена. Надо работать и дальше, чтобы решить эту проблему", - добавил Армен Григорян.