Երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման շուրջ Ալիևի հետ արդեն իսկ սկզբունքային պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 11-րդ նիստին հանդես է եկել ելույթով: Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային գործընթացներին:
Վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո՛ պարոն վարչապետ,
Ուրախ եմ ընձեռնված հնարավորության համար՝ քննարկելու մեր երկրների համագործակցության օրակարգային հարցերը, ծրագրերը:
Նախ արձանագրեմ, որ Վրաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու խորացումը մեր երկրի արտաքին քաղաքականության կարևոր առաջնայնությունների շարքում է։ Առավել քան համոզված եմ, որ դրա համար գոյություն ունեն բոլոր նախադրյալները:
Կասկածից վեր է, որ դարերի խորքից եկող բարեկամությունը, որը խարսխված է ընդհանուր արժեքների և պատմական ժառանգության վրա, ամուր հենք և պարարտ հող է ստեղծում մեր հետագա համագործակցության համար:
Այնուամենայնիվ, պետք է փաստեմ, որ վերջին տարիներին համավարակը բարդագույն մարտահրավերներ է ստեղծել ողջ աշխարհի համար, և հայ-վրացական առևտրատնտեսական հարաբերություններն այս առումով ևս բացառություն չեն: Համավարակից զատ, Հայաստանի տնտեսության համար հավելյալ բարդություններ են ստեղծվել նաև մեր տարածաշրջանում վերջին զարգացումները և նախորդ տեղի ունեցած պատերազմը։ Այնուամենայնիվ, մեր փոխգործակցությունը կանգ չի առել, և շարունակել ենք աշխատել՝ Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստի արձանագրությամբ ամրագրված պայմանավորվածությունների իրագործման ուղղությամբ:
Հայ-վրացական առևտրատնտեսական հարաբերությունների ներկա մակարդակը չի արտացոլում երկու երկրների ունեցած ներուժը. ակնհայտ է, որ այս առումով երկկողմ համագործակցությունը դեռևս չի հասել ցանկալի մակարդակի, և անհրաժեշտություն կա այն ընդլայնելու։ Համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններ կան արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, դեղագործության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի, տրանսպորտի, էներգետիկայի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում։ Այս առումով միջկառավարական հանձնաժողովի այս նիստը պետք է դառնա հնարավորությունները քննարկելու հարթակ՝ տնտեսական հարաբերությունների ամենատարբեր ուղղություններով երկկողմ համագործակցությունն առավել ընդլայնելու համար։ Նիստի շրջանակներում հույս ունեմ կնախանշենք նաև մեր նպատակներին հասնելու կոնկրետ քայլեր։
Առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար առանցքային նշանակություն ունեն տրանսպորտային ենթակառուցվածքները և լոգիստիկան։
Հայաստանի և Վրաստանի միջև տրանսպորտային ոլորտում երկկողմ համագործակցությունն առաջնահերթություն է մեզ համար։ Մենք համագործակցում ենք տրանսպորտային միջազգային մի շարք կառույցների շրջանակներում, մեծ կարևորություն ենք տալիս Պարսից ծոց - Սև ծով միջազգային տրանսպորտային երթուղին և տրանսպորտի ոլորտում այլ նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը։ Հարկ եմ համարում նշել, որ Պարսից ծոցը Սև ծովին կապող ուղին, իրավամբ, կարող է զարկ տալ տարածաշրջանային համագործակցությանը: Ընդ որում, ես ուզում եմ նշել կարևոր մի հանգամանք, որ վարչապետ Ղարիբաշվիլին ընդգծեց, որ մենք Վրաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում ենք ոչ միայն երկկողմ հարթության, այլև տարածաշրջանային համագործակցության տիրույթում: Սա չափազանց կարևոր է մեր հարաբերությունների համատեքստում: Այո, Հայաստանը և Վրաստանը համագործակցության բավականին լուրջ դաշտ ունեն և կարող ենք մենք փոխադարձաբար մեկս մյուսին աջակցել:
Ընդ որում, Պարսից ծոց- Սև ծով երթուղու մասին խոսելիս ուզում եմ ընդգծել, որ այստեղ կա երկու երկու նախագիծ. ավտոմոբիլային երթուղի եւ երկաթուղային երթուղի: Ավտոմոբիլային երթուղու զարգացման ուղղությամբ մենք իրականացնում ենք Հյուսիս-հարավ ճանապարհի կառուցումը, որը հայ-վրացական սահմանը կապում է Հայաստան-Իրան սահմանի հետ: Ճանապարհի առավել արդյունավետ աշխատանքի համար մենք ակտիվ քննարկումների մեջ ենք մեր իրանցի եւ վրաց գործընկերների հետ ու շատ կարևոր է, որ այստեղ լիարժեք փոխըմբռնման հասնենք: Ընդ որում, ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել, որ եթե մեզ հաջողվի Հայաստան-Ադրբեջան ավտոմոբիլային հաղորդակցության վերաբերյալ համաձայնության գալ Արբեջանի հետ, այս նախագիծն էականորեն կփոխվի, դառնալով Հյուսիս-Հարավ, Արևելք-Արևմուտք երթուղի:
Այս իմաստով ուզում եմ տեղեկացնել, որ նեյեմբերի 26-ին Սոչիում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ տեղի ունեցած հանդիպումների արդյունքներով հնարավորոթյուն է առաջացել, որ Ադրբեջանի հետ կարող ենք համաձայնության գալ ավտոմոբիլային հաղորդակցության վերականգնման վերաբերյալ: Իսկ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման շուրջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ արդեն իսկ սկզբունքային պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել: Խոսքը Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղու վերականգնման մասին է և հույս ունենք այդ աշխատանքն ավարտել առաջիկա 2-3 տարվա ընթացքում: Իհարկե, պետք է աշխատել, որ մեր պայմանավորվածություններն ինչպես կան` հստակ արձանագրվեն:
Ուզում եմ նաև անկեղծորեն ասել, որ որոշ փորձագետներ կարծիք են հայտնում, թե այս նախագիծը կարող է շահեկան չլինել Վրաստանի համար, ես նկատի ունեմ երկաթուղային հաղորդակցության բացումը: Պիտի կտրականապես չհամաձայնվեմ այդ դիրքորոշման հետ, որովհետև եթե Ջուլֆայով բացվի Հայաստան-Նախիջևան-Իրանի Իսլամական Հանրապետություն երկաթուղին, կունենանք Պարսից ծոց-Սև ծով ամենաարդյունավետ և օպտիմալ երկաթուղային հաղորդակցությունը, և այդ երկաթուղին կանցնի Իրանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի, Վրաստանի տարածքով` դառնալով ոչ միայն տնտեսական զարգացման, այլև տարածաշրջանային անվտանգության կարևորագույն գործոն:
շարունակելով տրանսպորտային հաղորդակցության թեման գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ այս տարի Հայաստանի և Վրաստանի միջև ուղիղ կանոնավոր չվերթներն ու ուղևորափոխադրումներն աճ են գրանցել, ավելացել են նաև բեռնափոխադրումները։ Այս ուղղություններով կշարունակենք հավելյալ ջանքեր գործադրել հետագա կայուն աճն ապահովելու համար։ Այս համատեքստում ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել երկաթուղային տրանսպորտային համագործակցության ընդլայնման և այս ճանապարհով ևս ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների հետագա ավելացման հնարավորությունը:
Հայաստանը և Վրաստանը համագործակցության մեծ փորձ ունեն էներգետիկ ոլորտում։ Վրաստանը, որպես տարանցիկ երկիր, մեծ դեր ունի նաև դեպի Հայաստան էներգառեսուրսների հուսալի և անվտանգ մատակարարման առումով։
Տեղեկացնեմ, որ հայկական կողմը պատրաստ է աջակցել Հայաստան-Վրաստան բարձր լարման էլեկտրահաղորդման օդային գծի գործող շինարարական համաձայնագրի բոլոր տեխնիկական հավելվածների մշակմանն ու ստորագրմանը, ինչպես նաև Հայաստանի հյուսիսում նոր ցանցերի և հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանի շինարարական աշխատանքների մեկնարկին։
Մեր երկրները մեծ ներուժ ունեն ընդլայնելու համագործակցությունը թվայնացման, հեռահաղորդակցության, բարձր տեխնոլոգիաների, կիբերանվտանգության, փոստային ծառայությունների և ստարտափերի ոլորտներում: Մենք մեր վրաց գործընկերներին առաջարկում ենք ուսումնասիրել Վրաստանում «ԹՈւՄՈ» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի մասնաճյուղ բացելու հնարավորությունը։
Խոսելով առողջապահության ոլորտում համագործակցության մասին՝ պետք է նշեմ, որ համավարակի սկզբից ի վեր Հայաստանն ու Վրաստանն ակտիվ համագործակցում են: Փորձի փոխանակման շնորհիվ մեզ հաջողվեց համատեղ մի շարք կանխարգելիչ գործողություններ իրականացնել։ Կարծում եմ, որ այս ոլորտում անհրաժեշտ է շարունակել զարգացնել երկու երկրների առողջապահության բնագավառում արտակարգ իրավիճակների կառավարման համակարգերի փոխգործակցությունը և միջսահմանային համագործակցությունը, ինչպես նաև անհետաձգելի բժշկական փոխօգնության ապահովումը:
Ուրախությամբ պետք է արձանագրեմ, որ կրթության և գիտության ոլորտներում ակտիվ շփումները մտնում են գործնական փուլ: Վրացական կողմի առաջարկի հիման վրա հայկական կողմն արդեն իսկ ձեռնամուխ է եղել համապատասխան աշխատանքների իրականացմանը, ինչը կնպաստի Վրաստանի հանրակրթական հաստատություններում հայոց լեզու և գրականություն դասավանդող ուսուցիչների ընդգրկմանը ատեստավորման գործընթացում, որի նպատակը մասնագետների որակավորումը բարձրացնելն է: Իր հերթին, մենք կդիտարկենք Հայաստանում վրացերենի ուսուցման համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը՝ ակնկալելով վրաց գործընկերների աջակցությունն այս հարցում: Մենք հետաքրքրված ենք Հայաստանում վրացերենի ուսուցման շրջանակի, ծավալների մեծացմամբ, մենք կարծում ենք, որ մեր այս հարաբերությունների շատ տրամաբանական շարունակությունը կլինի, եթե մենք այս ոլորտում կոնկրետ արդյունքներ գրանցենք:
Միաժամանակ, ցանկանում եմ ընդգծել կրթության, մասնավորապես, բարձրագույն կրթության ոլորտում համատեղ կրթական և հետազոտական ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների զարգացման կարևորությունը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային համագործակցության ձևաչափերով: Հույս ունեմ, որ կկարողանանք արդյունավետ համագործակցել նաև հայերենով ուսուցմամբ հանրային դպրոցների ֆիզիկական ենթակառուցվածքների պահպանման և զարգացման հարցերի շուրջ: Ընդ որում, ուզում եմ ընդգծել, որ մեզ համար չափազանց կարևոր է նաև, որ Վրաստանի հայությունը լիարժեք տիրապետի վրացերենին, քանի որ մեր ընկալումն այն է, որ Վրաստանի հայ համայնքը պետք է շարունակի մնալ Վրաստանում կայունությանը, միասնությանը, համերաշխությանը նպաստող գործոն: Վրաստանի կայունությունը, զարգացումը, մեզ համար առավել քան կարևոր է:
Մեր երկրների համար կարևոր է մշակույթի բնագավառում համագործակցության ընդլայնումը, քանի որ մեր ժողովուրդները կարող են միմյանց ներկայանալ հարուստ մշակութային ժառանգությամբ և ներուժով, իսկ հումանիտար ոլորտում համագործակցությունը հատկապես կարևոր է երկու ժողովուրդների միջև բարեկամական ավանդույթների շարունակականության ապահովման առումով: Միաժամանակ վստահ եմ, որ կարիք ունենք հայ–վրացական մշակութային կապերի որակապես նոր օրակարգի ձևավորման, այն է՝ զուտ մասնակցային ձևաչափից անցում կատարել համատեղ մշակութային նախաձեռնությունների դաշտ, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցելիս միասնական հայտերի ներկայացման սկզբունքի կիրառմամբ: Ուրախ եմ, որ այս ուղղությամբ արդեն իսկ առկա է ակտիվ երկխոսություն:
Խոսելով մշակութային փոխգործակցության մասին՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր վրացի գործընկերներին Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի նոր շենքի հիմնանորոգման աշխատանքների իրականացման, ինչպես նաև թատերախմբի գործունեությանը շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Հաշվի առնելով արդեն իսկ ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Վրաստանի կառավարության միջև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը՝ երկու երկրների զբոսաշրջության զարգացման համար պատասխանատու կառույցները պետք է շարունակեն ջանքեր գործադրել արդյունավետ համագործակցություն ապահովելու ուղղությամբ, մասնավորապես՝ երկու երկրների զբոսաշրջային գործակալությունների կողմից համատեղ փաթեթների մշակման միջոցով։ Այս առումով մեր վրացի գործընկերներին առաջարկում ենք մշակել զբոսաշրջության ոլորտում հայ-վրացական համագործակցության ամրապնդման գործողությունների ծրագիր։ Այս գաղափարը նոր չէ և մենք խոսել ենք և պետք է մեր զբոսաշրջային կազմակերպություններին քաջալերենք, որպեսզի նրանք միասնական փաթեթներ դուրս բերեն շուկա, այսինքն ուղղությունը լինի ոչ թե Հայաստան կամ Վրաստան, այլ ուղղությունը միանգամից լինի Հայաստան և Վրաստան, Վրաստան և Հայաստան: 2019 թվականին Հայաստանը զբոսաշրջության ռեկորդային ցուցանիշ ունեցավ և մեր փորձը ցույց տվեց, որ այս կարգի փոխգործակցությունը շատ արդյունավետ է և կարող է արդյունքների բերել:
Սպորտի և երիտասարդության ոլորտում համագործակցության հետագա զարգացման նպատակով անհրաժեշտ է ակտիվացնել տարբեր մարզաձևերից հավաքական թիմերի համատեղ ուսումնամարզական հավաքների, Հայաստանի և Վրաստանի մարզաբազաներում համատեղ մարզումների, սպորտային բժիշկների ու մարզիչների համար սեմինարների կազմակերպումը:
Նաև Հայաստանի և Վրաստանի շրջանների միջև ապակենտրոնացված համագործակցությունը նույնպես զարգացման մեծ հնարավորություններ ունի: Այս համատեքստում պետք է դիտարկել նաև միջազգային կառույցների կողմից ֆինանսավորվող անդրսահմանային համագործակցության տարբեր ծրագրերին հետագա ներգրավման հնարավորությունը:
Պարոն վարչապետ, եթե Դուք դեմ չեք գաղափարին, ես մտածում եմ օրինակ, որ մեր սահմանամերձ մարզերի, շրջանների ղեկավարների մակարդակով նույնպես կարող ենք որոշակի փոխգործակցության հնարավորություն ստեղծել և փորձենք ապահովել բոլոր մակարդակներում մեր հարաբերությունների զարգացումը:
Նաև բնապահպանության ոլորտում մեծ պոտենցիալ եմ տեսնում, հաշվի առնելով, որ գլոբալ բնապահպանական մարտահրավերներն այլևս վերազգային բնույթ են կրում: Դրանց հասցեագրումը ևս պահանջում է միջազգային համագործակցության ընդլայնում և ջանքերի միատեղում գլոբալ և տարածաշրջանային մակարդակներում:
Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի բոլոր մասնակիցներին՝ նիստն իրականություն դարձնելու և կատարված արդյունավետ աշխատանքի համար։ Վստահ եմ, որ նիստի արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները նոր լիցք կհաղորդեն հնարավոր բոլոր ուղղություններով մեր երկկողմ համագործակցությանը։

We Have Already Reached a Solid Agreement with Ilham Aliyev on the Resumption of Railway Communication: Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan delivered remarks during the 11th sitting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Armenia and Georgia. The Prime Minister touched upon the cooperation between the two countries in various spheres, as well as regional processes.
Prime Minister Pashinyan, in particular, said,
I am glad for the opportunity to discuss the issues and programs on the agenda of cooperation between our countries.
First of all, let me state that the further development and deepening of relations with Georgia is among the important priorities of our country's foreign policy. I am more than convinced that there are all the prerequisites for that.
There is no doubt that the friendship coming from the depths of the centuries, which is anchored on common values and historical heritage, creates a solid foundation and fertile ground for our further cooperation.
However, I have to state that in the recent years the pandemic has created the most difficult challenges for the whole world, and the Armenian-Georgian trade and economic relations are no exception. In addition to the pandemic, additional complications have been created for the Armenian economy - the latest developments in our region, the war. However, our cooperation has not stopped, we have continued to work towards the implementation of the agreements enshrined in the minutes of the 10th sitting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Armenia and Georgia.
The current level of Armenian-Georgian trade and economic relations does not reflect the potential of the two countries. It is obvious that in this respect the bilateral cooperation has not yet reached the desired level, there is a need to expand it. There are opportunities to expand cooperation in industry, agriculture, pharmaceuticals, information technologies and communications, transport, energy, tourism and and other areas. In this regard, this session of the Intergovernmental Commission should become a platform for discussing opportunities to further expand bilateral cooperation in various directions of economic relations. Within the framework of the session, I hope we will also outline concrete steps to achieve our goals.
Transport infrastructure and logistics are of key importance for the development of trade and economic relations.
Bilateral cooperation between Armenia and Georgia in the transport sphere is a priority for us. We cooperate within the framework of a number of international transport structures, attaching great importance to the implementation of the Persian Gulf-Black Sea international transport route and other initiatives in the field of transport. It is worth mentioning that the route connecting the Persian Gulf to the Black Sea can really boost regional cooperation. By the way, I would like to mention an important circumstance that Prime Minister Garibashvili stressed that we consider the relations with Georgia not only in the bilateral dimension, but also in the context of regional cooperation. This is very important in the context of our relations. Yes, Armenia and Georgia have a serious field of cooperation, and we can provide mutual assistance to each other.
By the way, talking about the Persian Gulf- Black Sea route, I want to emphasize that there are two projects here: road and rail routes. For the development of the road route, we are implementing the construction of the North-South road, which connects the Armenian-Georgian border with the Armenian-Iranian border. We are in active discussions with our Iranian and Georgian partners for the most effective operation of the road, and it is very important that we reach a full understanding here. By the way, I would like to draw your attention to the fact that if we manage to reach an agreement with Azerbaijan on Armenia-Azerbaijan road communication, this project will significantly transform, becoming the North-South, East-West route.
In this regard, I would like to inform you that based on the results of the meetings mediated by the President of the Russian Federation Vladimir Putin in Sochi on November 26 and the President of the European Council Charles Michel in Brussels on December 14, an opportunity has emerged to reach an agreement with Azerbaijan on the resumption of road communication. And we have already reached a solid agreement with the President of Azerbaijan Ilham Aliyev on the resumption of railway communication. I am talking about the restoration of the Yeraskh-Julfa-Ordubad-Meghri-Horadiz railway, and we hope to complete that work during the next 2-3 years. Of course, we must work so that our agreements are clearly recorded.
I also want to honestly say that some experts express opinion that this project may not be beneficial for Georgia, I mean the opening of the railway communication. I must strongly disagree with that position, because if the Armenia-Nakhichevan- Islamic Republic of Iran railway is opened through Julfa, we will have the most efficient and optimal railway communication between the Persian Gulf and the Black Sea, and that railway will pass through the territories of Iran, Azerbaijan, Armenia and Georgia, becoming a key factor not only for economic development, but also for regional security.
Continuing the topic of transport communication, I must note with satisfaction that this year the regular direct flights and passenger transportation between Armenia and Georgia have increased, the cargo transportation has also increased. We will continue to make additional efforts in these directions to ensure further sustainable growth. In this context, I would like to once again emphasize the opportunities of expanding the railway transport cooperation and the further growth of passenger and cargo transportation by this route.
Armenia and Georgia have extensive experience in energy cooperation. Georgia, as a transit country, has a great role in terms of reliable and secure supply of energy resources to Armenia.
I would like to inform you that the Armenian side is ready to support the development and signing of all technical annexes to the current construction agreement on the Armenia-Georgia high-voltage power transmission line, as well as the start of construction of new networks and the HVDC converter station in the north of Armenia.
Our countries have great potential to expand cooperation in the fields of digitalization, telecommunications, high technology, cyber security, postal services and startups. We offer our Georgian partners to examine the opportunities of opening a branch of "TUMO" Center for Creative Technologies in Georgia.
Speaking about cooperation in the field of healthcare, I must mention that Armenia and Georgia have been actively cooperating since the beginning of the pandemic. Due to the exchange of experience, we managed to carry out a number of joint preventive actions. I think that in this area it is necessary to continue to develop the partnership between the two countries' emergency management systems in the field of healthcare and cross-border cooperation, as well as the provision of mutual assistance in emergency medical cases.
I am pleased to note that active contacts in the fields of education and science are entering a practical phase. Based on the proposal of the Georgian side, the Armenian side has already begun to carry out relevant work, which will facilitate the inclusion of teachers teaching Armenian language and literature in Georgian secondary schools in the certification process, which aims to improve the qualification of specialists. In turn, we will consider the possibility of implementing joint Georgian language programs in Armenia, expecting the support of Georgian partners in this issue. We are interested in increasing the scope and volume of Georgian language teaching in Armenia, we think that it will be a very logical continuation of our relations if we achieve concrete results in this area.
At the same time, I would like to emphasize the importance of developing opportunities for the implementation of joint educational and research programs in the field of education, particularly in the field of higher education, both in bilateral and international cooperation formats. I hope that we will be able to cooperate effectively on the maintenance and development of the physical infrastructure of public schools teaching in Armenian. At the same time, I would like to emphasize that it is very important for us that the Armenians of Georgia fully master the Georgian language, as our perception is that the Armenian community of Georgia must continue to remain a factor contributing to stability, unity and solidarity in Georgia. The stability and development of Georgia is more than important for us.
It is important for our countries to expand cooperation in the field of culture, as our peoples can present rich cultural heritage and potential to each other, while cooperation in the humanitarian field is particularly important for ensuring the continuity of friendly traditions between the two peoples. At the same time, I am convinced that we need to develop a qualitatively new agenda for Armenian-Georgian cultural relations, that is, to shift from a purely participatory framework to the field of joint cultural initiatives, including the joint applications for cooperation with international organizations. I am glad that there is already an active dialogue in this direction.
Speaking about cultural cooperation, I would like to thank our Georgian colleagues for the renovation of the new building of the Petros Adamian State Armenian Drama Theater in Tbilisi, as well as for the continuous support to the troupe.
Considering the already signed "Agreement between the Government of the Republic of Armenia and the Government of Georgia on Cooperation in the Field of Tourism", the structures responsible for tourism development of the two countries should continue their efforts to ensure effective cooperation, in particular, through developing joint packages by travel agencies. In this context, we offer our Georgian partners to develop an action plan to strengthen the Armenian-Georgian cooperation in the field of tourism. This idea is not new, we have talked, we should encourage our tourism organizations to introduce joint packages to the market, that is, the direction should not be Armenia or Georgia, but the direction should be Armenia-Georgia, Georgia-Armenia at once. With a record high in 2019, our experience showed that this type of cooperation is very effective, can bring results.
In order to further develop cooperation in the field of sports and youth, it is necessary to intensify the organization of joint training camps for national teams of different sports, joint trainings in Armenia and Georgia, and seminars for sport doctors and coaches.
Decentralized cooperation between the regions of Armenia and Georgia also has great opportunities for development. In this context, the possibility of further involvement in various cross-border cooperation programs funded by international organizations should also be considered.
Mr. Prime Minister, if you are not against the idea, I think, for example, that at the level of the heads of our border regions, we can also create an opportunity for some cooperation, trying to ensure the development of our relations at all levels.
I also see great potential in the field of ecology, given that global environmental challenges are transnational in nature. Addressing them requires expanding international cooperation, joining efforts at the global and regional levels.
Concluding my speech, I would like to thank all the participants of the session of the Intergovernmental Commission for making the session a reality and for the effective work. I am convinced that the agreements reached based on the results of the session will give a new impetus to our bilateral cooperation in all possible directions.
23:20
NATO to Make Quick Decision on Finland’s, Sweden’s Membership: Stoltenberg
22:24
President of Lithuania Arrives in Armenia on an Official Visit
Pashinyas Received the Members of the Italy-Armenia Friendship Group
Russia Restores Oil Export Volumes: Novak
20:02
The Prime Minister Meets with the Participants of the Consultative Assembly on Cooperation with Extra-Parliamentary Political Forces