Էրդողանը բացառում է Թուրքիայում արտահերթ ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չորեքշաբթի կտրականապես մերժել է երկրում արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը՝ թուրքական լիրայի փոխարժեքի ռեկորդային անկման ֆոնին, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Ես հայտարարում եմ, որ ընտրությունները տեղի կունենան 2023 թվականի հունիսին։ Արտահերթ ընտրություններ չեն լինի։ Ես վերջ եմ տալիս [այս հարցին]», - ասել է Թուրքիայի ղեկավարը։
Էրդողանի խոսքով՝ հանրապետության ​​իշխանությունները «գիտեն, թե ինչ են անում և ուր են գնում»։
«Մենք հայտարարել ենք, որ մեր ժողովրդի վրա ճնշում չենք գործադրի ո՛չ տոկոսներով, ո՛չ գնաճով։ Եվ մենք պայքարում ենք դրա համար։ Մենք նոր բեկման եզրին ենք։ Մենք կհասնենք մեր ուզած արդյունքներին», - ասել է Էրդողանը:

Эрдоган отверг возможность проведения досрочных выборов в Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в среду категорически отверг возможность проведения досрочных президентских и парламентских выборов в стране на фоне рекордного падения курса турецкой лиры, передает ТАСС
"Я заявляю, что выборы пройдут в июне 2023 года. Досрочных выборов не будет. Я ставлю точку [в этом вопросе]", - сказал турецкий лидер в ходе выступления на заседании парламентской фракции правящей Партии справедливости и развития.
По словам Эрдогана, власти республики "знают, что они делают и куда движутся". "Мы заявили, что не будем оказывать давление на наш народ ни процентами, ни инфляцией. И мы за это боремся. Мы находимся на пороге нового прорыва. Мы добьемся тех результатов, которых хотим", - утверждает президент Турции.