Ռուսական կործանիչները վարժանքներ են անցկացրել Հայաստանի երկնքում
Ռուսական Էրեբունի ավիաբազայի ՄԻԳ-29 կործանիչների անձնակազմերը Հայաստանի երկնքում վարժանքների ընթացքում որսացել են պայմանական հակառակորդի թիրախները։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին հայտնել են Հարավային ռազմական շրջանի մամուլի ծառայությունում, փոխանցում է Panorama.am։
«Հարավային ռազմական շրջանի՝ Հայաստանում տեղակայված Էրեբունի ռազմաօդային բազայի ՄիԳ-29 կործանիչների անձնակազմերը ուսումնական թռիչքների ժամանակ որսացել են պայմանական հակառակորդի օդային թիրախները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Մամուլի ծառայությունից պարզաբանել են, որ որսված թիրախները եղել են հակառակորդի ինքնաթիռների նմանակում։ Ավիացիոն զույգերի կազմում ռազմական օդաչուները, լեռներում բարդ օդերևութաբանական պայմաններում, կատարել են պարզ և բարդ աերոբատիկական տարրեր:

Истребительная авиация России провела учения в небе над Арменией
Экипажи истребителей МиГ-29 российской авиабазы Эребуни в ходе учений перехватили цели условного противника в небе над Арменией. Как передает ТАСС, об этом в четверг сообщили журналистам в пресс-службе Южного военного округа (ЮВО).
"Экипажи истребителей МиГ-29 авиационной военной базы ЮВО Эребуни, дислоцированной в Армении, перехватили воздушные цели условного противника в ходе учебно-тренировочных полетов", - говорится в сообщении. В пресс-службе уточнили, что перехваченные цели имитировали самолеты противника.
В составе авиационных пар военные летчики выполнили элементы простого и сложного пилотажа в горах в сложных метеорологических условиях. Военнослужащие также отработали принудительную посадку самолетов-нарушителей.
В 2021 году летчики авиабазы на истребителях МиГ-29 совершили более 1,2 тыс. учебных и учебно-боевых вылетов с практическим применением штатного вооружения на тактических учениях и в ходе несения боевого дежурства, отметили в пресс-службе.