Կարծում եմ, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայությունը Արցախում պետք է լինի երաշխավորված ու անժամկետ. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 23-ին մասնակցել է Ազգային ժողովի հերթական նիստին, որի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է «Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը:
Իր եզրափակիչ խոսքում նախագահ Հարությունյանն անդրադարձել է 2021թ. կատարված աշխատանքներին՝ նշելով, որ Պաշտպանության բանակի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի շնորհիվ պահպանվող հարաբերական կայունությունը հնարավորություն է տվել լուծել մի շարք կենսական հարցեր և սկսել ծրագրեր, որոնք առաջընթաց կապահովեն: Արայիկ Հարությունյանը խոսել է նաև 2022-2025թթ. միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերից: Արցախի կարևորագույն խնդիրն, ըստ նախագահի, եղել և մնում է ժողովրդագրությունը, և առաջիկա տարիների բոլոր ծրագրերի նպատակը լինելու է ժողովրդագրական վիճակի բարելավումը: Այդ նպատակով մեկնարկել և նախատեսվում են մի շարք ինչպես սոցիալական, այնպես էլ տնտեսական ծրագրեր:
Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է նաև բնակարանաշինական մեկնարկած և ապագա ծրագրերին՝ նշելով, որ իր նախընտրական «յուրաքանչյուր ընտանիքին՝ առանձին բնակարան» ծրագիրը մնում է ուժի մեջ: Նա ընդգծել է, որ առաջիկա տարիներին հիմնական շահառու խմբերի բնակարանային կարիքների բավարարումից հետո՝ ընդլայնվելու են բնակարանային ծրագրերի շրջանակները՝ նախընտրական տվյալ խոստման լրիվ իրականացման նպատակով: Նախագահ Հարությունյանը շեշտադրել է նաև սոցիալական մի շարք ծրագրեր՝ ընդգծելով հատկապես այն դրույթը, որ գալիք տարիներին երեխաների նպաստի և կենսաթոշակի չափերը կհասցվեն նվազագույն սպառողական զամբյուղի չափին:
Հանրապետության նախագահը խոսել է նաև արտաքին քաղաքական և անվտանգային հարցերի մասին: «Կարծում եմ, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայությունը Արցախում պետք է լինի երաշխավորված ու անժամկետ՝ մինչև դրա անհրաժեշտության վերացումը: Եվ այդ հարցում Արցախի ժողովրդի կարիքն ու կարծիքը պետք է լինեն առանցքային գործոններ, քանի որ հենց մենք ենք խաղաղապահ առաքելության հիմնական շահառուները»,- ասել է ԱՀ նախագահը: Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ պատշաճ անվտանգություն ապահովելու ճանապարհին մեկ այլ կարևոր ուղղություն է Պաշտպանության բանակի, ոստիկանության և ազգային անվտանգության ծառայության կարողությունների ու ամրությունների հետևողական զարգացումը՝ հաշվի առնելով առկա մարտահրավերներն ու իրավիճակի առանձնահատկություննե¬րը:
Արտաքին քաղաքական դաշտում շարունակվելու է պայքարը ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի անվերապահ ճանաչման և բռնազավթված տարածքների վերադարձի համար: «Մենք կողմ ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, որտեղ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա ԱՀ անկախության միջազգային ճանաչումը մեր գլխավոր ու անզիջում նպատակն է, որն ուղի կբացի Արցախյան շարժման վերջնանպատակի իրագործման համար »,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
«Արցախի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքն ընդունվել է պատգամավորների ձայների 18 կողմ և 11 դեմ հարաբերակցությամբ:

Присутствие российских миротворческих войск в Арцахе должно быть гарантированным и бессрочным: президент Арцаха
23 декабря президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял участие в очередном заседании Национального собрания, на котором обсуждался во втором чтении законопроект "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год".
В своем слове президент Арутюнян коснулся работ, проведенных в 2021 году, отметив, что относительная стабильность, обеспечиваемая Армией обороны и российским миротворческим контингентом, дала возможность решить ряд жизненно важных вопросов и начать программы, которые будут способствовать прогрессу. Араик Арутюнян затронул также программы среднесрочных расходов на 2022-2025гг. Самой насущной проблемой Арцаха, по словам президента, была и есть демография, и целью всех программ на ближайшие годы будет улучшение демографической ситуации. С этой целью уже начаты и предусматривается реализовать ряд социальных и экономических программ.
Президент республики коснулся также реализуемых и планируемых жилищных программ, подчеркнув, что его предвыборная программа "Каждой семье - отдельная квартира" остается в силе. Он подчеркнул, что в ближайшие годы после удовлетворения жилищных потребностей основных групп бенефициаров, объем жилищных программ будет увеличен с целью выполнения этого предвыборного обещания. Президент Арутюнян особо отметил ряд социальных программ, подчеркнув, что в ближайшие годы размер детских пособий и пенсий будет приравнен к размеру минимальной потребительской корзины.
Президент республики также затронул вопросы внешней политики и безопасности. "Считаю, что присутствие российских миротворческих войск в Арцахе должно быть гарантированным и бессрочным, пока не отпадет необходимость в миротворческих силах. И в этом вопросе потребности и мнение народа Арцаха должны быть ключевыми факторами, поскольку мы являемся основными бенефициарами миротворческой миссии", - сказал президент. Араик Арутюнян отметил, что еще одним важным направлением на пути к обеспечению надлежащего уровня безопасности является последовательное развитие возможностей Армии обороны, Полиции и Службы национальной безопасности с учетом существующих вызовов и специфики ситуации.
Во внешнеполитической сфере продолжится борьба за безоговорочное признание права народа на самоопределение и возвращение оккупированных территорий. "Мы являемся сторонниками мирного урегулирования конфликта, где международное признание независимости Республики Арцах на основе права на самоопределение является нашей главной и бескомпромиссной целью, которая откроет путь к реализации конечной цели Арцахского движения", - сказал Араик Арутюнян.
За принятие закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2022 год" проголосовало 18 депутатов, против - 11.