Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում հայոց լեզու կդասավանդվի
Ս/թ. դեկտեմբերի 21-ին տեղի ունեցավ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության և Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) միջև համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրումը:
Ինչպես հաղորդում է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը, Համաձայնագիրը ստորագրվել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի և ՄՄՀՊԻ-ի ուսումնական գծով պրոռեկտոր Անդրեյ Բայկովի կողմից։
Համաձայնագրով նախատեսվում է ձեռնարկել ռուսաստանյան բուհում հայոց լեզվի դասավանդման գործընթացը, ձևավորել հարթակ հայագիտության բնագավառում ուսումնասիրությունների համար, ինչպես նաև խթանել համագործակցություն ՄՄՀՊԻ-ի և հայաստանյան բուհերի միջև:

В МГИМО будут преподавать армянский язык
21 декабря состоялось подписание Соглашения о сотрудничестве между Посольством Республики Армения в Российской Федерации и Московским государственным институтом международных отношений (МГИМО МИД РФ), сообщает пресс-служба посольства Армении в РФ.
"Соглашение было подписано послом Армении в РФ Варданом Тоганяном и проректором по учебной части МГИМО Андреем Байковым.
Соглашение предусматривает осуществление процесса преподавания армянского языка в российском вузе, создание площадки в сфере арменоведческих исследований, а также содействие сотрудничеству между вузами Армении и МГИМО", - отмечается в сообщении.