Փաշինյանը և Ալիևը շահագրգռված են խաղաղության հաստատմամբ տարածաշրջանում. Ղարիբաշվիլի
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շահագրգռված են խաղաղությամբ Անդրկովկասում։ Այս մասին «Իմեդի» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին, փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը։
«Ես անձամբ մեծ ջանքեր եմ գործադրել այս գործընթացում: Ես բազմիցս խոսել եմ նախագահ Ալիևի, վարչապետ Փաշինյանի հետ՝ հանդես գալով այս նախաձեռնությամբ։ Վրաստանը միշտ ունեցել և շարունակում է ճիշտ տեղ ու դեր ունենալ Կովկասում, և մենք պետք է ամրապնդենք այդ ուղղությունը»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։
Հիշեցնենք, որ Թբիլիսին բազմիցս հանդես է եկել Երևանի և Բաքվի միջև բանակցությունների հարթակ տրամադրելու առաջարկով։ Ալիևն ու Փաշինյանը հայտարարել են, որ, որպես միջնորդ, Ռուսաստանի կարևոր դերն են տեսնում:

Пашинян и Алиев заинтересованы в установлении мира в регионе — Гарибашвили
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев заинтересованы в том, чтобы в Закавказье установился мир. Об этом заявил в эфире телеканала "Имеди" премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, передает ИА REGNUM.
"Я лично приложил много усилий для этого процесса. Я много раз разговаривал с президентом Алиевым, премьер-министром Пашиняном, выступая с этой инициативой. У Грузии всегда было и остается правильное место и роль на Кавказе, и мы должны укреплять это направление", — сказал Гарибашвили.
Он отметил, что главы Армении и Азербайджана стремятся перевести отношения двух стран на новый уровень, когда можно будет обсуждать инфраструктурные, торговые, экономические и другие проекты. Гарибашвили считает, что он играет в этом важную роль.
Напомним, Тбилиси неоднократно выступал с предложением предоставить площадку для переговоров между Ереваном и Баку. Алиев и Пашинян при этом заявляли, что видят важную роль России в качестве посредника.