Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է «Արցախի պահեստազորի սպաների միություն» ՀԿ անդամներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 28-ին ընդունել է «Արցախի պահեստազորի սպաների միություն» հասարակական կազմակերպության մի խումբ անդամների։
Քննարկվել են զորացրված և պահեստազոր անցած սպաների ու նրանց ընտանիքների սոցիալական խնդիրները, հատուկ անդրադարձ է եղել Հանրապետության անվտանգային, ինչպես նաև ներքին և արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող մի շարք հարցերի։
Երկրի ղեկավարն իր խոսքում ընդգծել է, որ Արցախի կարգավիճակի հարցում պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը հստակ է և անկախության ճանապարհից ետ քայլ չի լինելու:
«Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ծանր պատերազմի հետևանքով շատ կորուստներ ենք ունեցել, սակայն շարունակում և շարունակելու ենք մեր պետականակերտման աշխատանքը: Համոզված եմ՝ աշխարհը մի օր հաշվի է նստելու մեզ հետ, և մեր տասնամյակների պայքարը տալու է իր ցանկալի արդյունքը»,- ասել է նախագահը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահը նշել է, որ 2022թ.-ի հունվարի 1-ից ԱՀ Կառավարության որոշմամբ 25 հազար ՀՀ դրամով բարձրացվելու են զինվորական բոլոր թոշակառուների թոշակները, ուշադրության կենտրոնում է գտնվում գործող և թոշակառու սպաներին բնակարաններով ապահովելու հարցը, որը նախատեսված է ամբողջությամբ լուծել մինչև 2023 թվականը։

President Harutyunyan Received Members of the ''Artsakh Reserve Officers' Union'' NGO
On December 28 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan received a group of members of the "Artsakh Reserve Officers' Union" NGO.
The social problems of demobilized and reserve officers and their families as well as a number of issues related to the security of the Republic, domestic and foreign policy were touched upon during the meeting.
In his speech, the Head of the State emphasized that official Stepanakert's position on the status of Artsakh is clear and there will be no step back from the path of independence. "We have suffered a lot in the aftermath of the cruel war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, but we still continue and, I assure you, we will continue our state-building activity further on. I am convinced that one day the world will take us into account, and our decades-long struggle will give its desired result," the President said.
During the meeting the President noted that by the decision of the Government of the Republic of Artsakh, from January 1, 2022, the pensions of all military pensioners will be increased by 25 thousand AMD. The issue of providing apartments to the acting and retired officers is in the spotlight, which is planned to be fully resolved by 2023.