Ադրբեջանական իշխանություններին կոչ ենք անում զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել հունվարի 11-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ: Հայտարարությունում մասնավորապես նշվում է.
«Խստորեն դատապարտում ենք այսօր՝ հունվարի 11-ին, ՀՀ արևելյան սահմանագոտու ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրետանային միջոցների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ ուղեկցված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, ինչի հետևանքով զոհվել են ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներ Արթուր Արտյոմի Մխիթարյանը և Ռուդիկ Ռաֆիկի Ղարիբյանը, ևս երկու զինծառայողներ վիրավորվել են: Խորին ցավակցություն ենք հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին ու հարազատներին և շուտափույթ ապաքինում մաղթում վիրավորված զինծառայողներին:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների սադրանքը հերթական դրսևորումն է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ոտնձգությունների, որոնք սկիզբ են առել 2021թ․ մայիսի 12-ից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցմամբ և շարունակվել պարբերական զինված հարձակումներով։
Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում այն փաստին, որ պաշտոնական Բաքուն, շարունակելով ոտնձգությունները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, խախտում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, և խաթարում տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Հայկական կողմը բազմիցս նշել է, որ իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու միջոցներից մեկը կարող է լինել հայ-ադրբեջանական սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշումը և սահմանագծի երկայնքով միջազգային մոնիթորինգի մեխանիզմի գործարկումը:
Ադրբեջանական իշխանություններին կոչ ենք անում զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից և կատարել Սոչիի եռակողմ հայտարարությամբ և բրյուսելյան հանդիպման արդյունքներով ստանձնած՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատման հանձնառությունը»։

Armenia's MFA Calls on the Azerbaijani Authorities to Refrain from Provocative Actions
Foreign Ministry of Armenia issued a statement regarding the violation of the ceasefire regime by the Azerbaijani armed forces on January 11. The statement reads:
''We strongly condemn today’s (January 11) gross violation of the ceasefire regime by the Azerbaijani armed forces in the eastern direction of the border of the Republic of Armenia with the use of artillery and UAVs, as a result of which servicemen of the armed forces of Armenia Arthur Mkhitaryan and Rudik Gharibyan were fatally wounded and two servicemen were injured. We extend our deepest condolences to the families and relatives of the killed servicemen and wish a speedy recovery to the wounded.
The provocative actions of the Azerbaijani armed forces are another manifestation of the continuous encroachments of Azerbaijan on the territorial integrity of Armenia, which have started since May 12, 2021, with the infiltration into the sovereign territory of the Republic of Armenia and continued with recurrent armed attacks.
The Republic of Armenia draws the attention of international community to the fact that official Baku, continuing its encroachments on the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia, violates the basic principles of international law, including the UN Charter, and undermines regional security.
The Armenian side has repeatedly stated that one of the ways to avoid further escalation of the situation may be the mirrored withdrawal of troops from the Armenian-Azerbaijani border and introduction of an international monitoring mechanism along the border.
We call on the Azerbaijani authorities to refrain from provocative actions and implement their commitment on establishing stability in the region undertaken as a result of the Brussels meeting and with the Trilateral Statement of Sochi''.