Ադրբեջանի իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում ՀՀ 2 զինծառայողի սպանության, այլ զինծառայողների առողջությանը վնաս պատճառելու համար․ ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Ադրբեջանի իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում ՀՀ 2 զինծառայողի սպանության ու այլ զինծառայողների առողջությանը վնաս պատճառելու, ՀՀ քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը խաթարելու համար
Այսօր՝ ժամը 17:30-ի սահմաններում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ահազանգեր է ստացել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը հատկապես ինտենսիվ կրակ են բացել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Նորաբակ, Վերին Շորժա և Ներքին Շորժա գյուղերի հարևանությամբ տեղակայված ՀՀ Զինված ուժերի դիրքերի ուղղությամբ: Հրետանին լսելի է եղել նաև Կութ գյուղում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած փաստերը հաստատում են, որ կրակը վարվում է առավելապես ադրբեջանական այն դիրքերից, որոնք գտնվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում: Խոսքը 2021թ. մայիսի ներխուժումների մասին է:
Այդ տեղակայումները ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ են՝ մարդկանց սեփականության իրավունքով պատկանող արոտավայրերում, վարելահողերում ու խոտհարքներում և զուրկ են իրավական որևէ հիմքից:
Ասօրվա ադրբեջանական հարձակումները, ինչպես հաստատել է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, տեղի են ունեցել հրետանի և անօդաչու սարքեր կիրառելով:
Ագրեսիվ կրակը ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ է՝ քաղաքացիական բնակչության կյանքի ու անվտանգության, մյուս կենսական իրավունքների համար իրական վտանգավոր եղանակով:
Ուստի, ՀՀ զինված ուժերը անմիջականորեն պաշտպանում են ՀՀ քաղաքացիական բնակչության կյանքն ու առողջությունը, ապահովում են մարդկանց անվտանգությունը:
Ադրբեջանական իշխանությունները գործում են միջազգային կանոնների բացահայտ խախտումներով և պատասխանատվություն են կրում հանցանքների՝ Գեղարքունիքում այսօր ՀՀ 2 զինծառայողներին սպանելու, նրանց կյանքի իրավունքը խախտելու համար, վիրավորում ստացած զինծառայողների առողջությանը վնաս պատճառելու, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունը խաթարելու, մարդկանց նկատմամբ ագրեսիայի համար»:

Azerbaijani Authorities Are Responsible for Killing 2 RA Servicemen and Wounding Other Servicemen, Disrupting Security of Armenia’s Civilian Population: Armenia's Ombudsman
The Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan wroe on his Facebook page:
''Azerbaijani authorities are responsible for killing 2 RA servicemen and wounding other servicemen, disrupting security of Armenia’s civilian population
Today, at around 5:30 pm, the RA Human Rights Defender received alarms that the Azerbaijani Armed Forces opened intense fire especially in the direction of the positions of the RA Armed Forces located near the villages Norabak, Verin Shorzha and Nerkin Shorzha of the Gegharkunik province of Armenia. Civilians of Kut village also could hear artillery.
The facts collected by the Human Rights Defender's Office confirm that the fire is being carried out mainly from the Azerbaijani positions, located in the sovereign territory of the Republic of Armenia; these are incursions of May 2021.
These locations are in the immediate vicinity of the villages of Armenia; they are present in pastures, arable lands and grasslands that belong to people and their locations have no legal bases.
Today's Azerbaijani attacks, as confirmed by the RA Ministry of Defense, were carried out using artillery and drones. The aggressive fire is in the immediate vicinity of the villages of Armenia, in a way posing a real danger for life and security, other vital rights of the civilian population.
Therefore, the RA Armed Forces carry out direct protection of life and health of the RA civilian population, ensure security of the people.
The Azerbaijani authorities are acting in clear violation of international rules: they are responsible for crimes committed: killing 2 Armenian servicemen in Gegharkunik today, for violating their right to life, for harming the health of wounded servicemen, as well as for disrupting the security of the civilian population and aggression against people''.