Ռուսաստանը հույս ունի, որ ՆԱՏՕ-ն կընդունի Մոսկվայի առաջարկներն անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ
Ռուսաստանը հույս ունի, որ ՆԱՏՕ-ն կընդունի Մոսկվայի առաջարկները անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ կամ կոնկրետ բացատրություններ կտա, թե ինչու են դրանք անընդունելի: Այդ մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհրդի նիստի արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Մենք ակնկալում ենք, որ ՆԱՏՕ-ի երկրները կներկայացնեն իրենց տեսակետները, թե ինչպես պետք է գնալ մեր կողմից ներկայացված առաջարկների իրականացման ճանապարհով, կամ կբացատրեն, թե ինչու են դրանք անընդունելի»,- ասել է նա։
Գրուշկոն ասել է, որ Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների վիճակն ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ազդում է ԵԱՀԿ անդամ բոլոր երկրների անվտանգության վրա։

Грушко заявил, что РФ рассчитывает на однозначный ответ НАТО по российским предложениям
Россия рассчитывает на то, что НАТО примет предложения Москвы о гарантиях безопасности или даст конкретные разъяснения, почему они неприемлемы. Об этом заявил в среду заместитель министра иностранных дел России Александр Грушко на пресс-конференции по итогам заседания Совета Россия - НАТО (СРН), передает ТАСС.
"Мы рассчитываем на то, что страны НАТО представят свои соображения о том, как можно пойти по пути выполнения тех предложений, которые мы выдвинули, либо объяснят, почему они неприемлемы", - отметил он.
Грушко заявил, что состояние отношений России и НАТО прямо или косвенно влияет на безопасность всех государств - членов ОБСЕ.
"Ни мы, ни страны - члены НАТО не погружали процесс этих переговоров в ОБСЕ, хотя понятно, что само состояние отношений России и НАТО прямо или косвенно влияет на безопасность всех государств, которые мы относим к ареалу ОБСЕ, то есть от Атлантики до Лиссабона", - сказал он.