Շարունակելու ենք ակտիվորեն և համառորեն պաշտպանել Արցախի շահերը. Դավիթ Բաբայան
Հունվարի 19-ին խորհրդակցությունների դահլիճում տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը՝ ԱԳՆ 2021 թվականի գործունեության վերաբերյալ։
Արտաքին գերատեսչության ղեկավարն ամփոփ տեղեկատվություն է ներկայացրել ԱԳՆ 2021 թվականի գործունեության մասին և մատնանշել ընթացիկ տարվա անելիքները։
Խոսելով 2022 թվականին Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության փիլիսոփայության մասին՝ Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է․
«Շարունակելու ենք ակտիվորեն և համառորեն պաշտպանել Արցախի շահերը, մեր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը, բոլոր միջոցներով ամրապնդել համահայկական միասնականությունը՝ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը»։
Արցախի միջազգային ճանաչումը, տարբեր երկրների ու նրանց սուբյեկտների հետ կապերի հաստատումն ու զարգացումը, հայկական Սփյուռքի համայնքների և կառույցների հետ հարաբերությունների խորացումը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը և Արցախի աշխարհաքաղաքական սուբյեկտայնության պահպանումն ու ամրապնդումը, ըստ նախարար Բաբայանի, կլինեն ԱԳՆ գործունեության հիմնական ուղղությունները։
Անդրադառնալով 2022 թվականի արտաքին քաղաքականության ռազմավարությանն ու մարտավարությանը՝ ԱԳՆ ղեկավարը մասնավորապես շեշտել է․
«Վարելու ենք նախաձեռնողական, համարձակ և թիրախային, միաժամանակ, հնարավորինս զուսպ ու գովազդից զուրկ տեղեկատվական բաղադրիչով արտաքին քաղաքականություն՝ հետևելով  ԱԳՆ որդեգրած «շատ գործել, քիչ խոսել» կարգախոսին»։
Ասուլիսի ընթացքում նախարարը պատասխանել  է լրագրողների՝ հետպատերազմական ժամանակաշրջանում Արցախի արտաքին քաղաքականության առջև ծառացած մարտահրավերներին, նոր իրողությունների պայմաններում առաջացող խնդիրներին, բանակցային գործընթացին, Արցախի կարգավիճակին վերաբերող հարցերին և տվել անհրաժեշտ պարզաբանումներ։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԶԼՄ ներկայացուցիչներին՝ Արտաքին գործերի նախարարության հետ սերտ փոխգործակցության և Արցախի տեսլականը ներկայացնելուն ուղղված աշխատանքի համար՝ հույս հայտնելով, որ արդյունավետ համագործակցությունը շարունակական կլինի։

We Will Continue to Actively and Persistently Defend the Interests of Artsakh: David Babayan
On January 19, the annual press conference of Foreign Minister of the Republic of Artsakh David Babayan took place in the conference hall of the Foreign Ministry.
The Foreign Minister briefed the journalists on the activities of the Foreign Ministry in 2021, highlighting the works to be carried out in the current year.
"We will continue to actively and persistently defend the interests of Artsakh, our independence and sovereignty, and in every way strengthen the pan-Armenian unity - the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity", David Babayan stressed, speaking about the philosophy of the foreign policy of the Republic of Artsakh in 2022.
According to Minister Babayan, the international recognition of Artsakh, establishing and developing relations with different countries and their entities, deepening ties with the Armenian Diaspora structures and organizations, working towards the settlement of the Azerbaijan-Karabagh conflict, maintaining and cementing the status of Artsakh as a geopolitical actor will be the main directions of the activitities of the Foreign Ministry of Artsakh.
Touching upon the foreign policy strategy and tactics for 2022, the Foreign Minister, in particular, stressed:
"We will pursue a proactive, tough and targeted foreign policy, at the same time, with an information component, which is as restrained as possible and devoid of advertising, guided by the motto of the Ministry of Foreign Affairs - "More action, less talk".
During the press conference, the Minister answered the journalists' questions related to the challenges facing the foreign policy of Artsakh in the post-war period, problems arising in the context of new realities, the negotiation process, the status of Artsakh, and gave the necessary clarifications.
The Minister thanked the media representatives for the close cooperation with the Foreign Ministry and for their work aimed at presenting the stance of Artsakh, expressing hope that the efficient cooperation will be continued.