Շարունակելու ենք ակտիվորեն և համառորեն պաշտպանել Արցախի շահերը. Դավիթ Բաբայան
Հունվարի 19-ին խորհրդակցությունների դահլիճում տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը՝ ԱԳՆ 2021 թվականի գործունեության վերաբերյալ։
Արտաքին գերատեսչության ղեկավարն ամփոփ տեղեկատվություն է ներկայացրել ԱԳՆ 2021 թվականի գործունեության մասին և մատնանշել ընթացիկ տարվա անելիքները։
Խոսելով 2022 թվականին Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության փիլիսոփայության մասին՝ Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է․
«Շարունակելու ենք ակտիվորեն և համառորեն պաշտպանել Արցախի շահերը, մեր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը, բոլոր միջոցներով ամրապնդել համահայկական միասնականությունը՝ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը»։
Արցախի միջազգային ճանաչումը, տարբեր երկրների ու նրանց սուբյեկտների հետ կապերի հաստատումն ու զարգացումը, հայկական Սփյուռքի համայնքների և կառույցների հետ հարաբերությունների խորացումը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը և Արցախի աշխարհաքաղաքական սուբյեկտայնության պահպանումն ու ամրապնդումը, ըստ նախարար Բաբայանի, կլինեն ԱԳՆ գործունեության հիմնական ուղղությունները։
Անդրադառնալով 2022 թվականի արտաքին քաղաքականության ռազմավարությանն ու մարտավարությանը՝ ԱԳՆ ղեկավարը մասնավորապես շեշտել է․
«Վարելու ենք նախաձեռնողական, համարձակ և թիրախային, միաժամանակ, հնարավորինս զուսպ ու գովազդից զուրկ տեղեկատվական բաղադրիչով արտաքին քաղաքականություն՝ հետևելով  ԱԳՆ որդեգրած «շատ գործել, քիչ խոսել» կարգախոսին»։
Ասուլիսի ընթացքում նախարարը պատասխանել  է լրագրողների՝ հետպատերազմական ժամանակաշրջանում Արցախի արտաքին քաղաքականության առջև ծառացած մարտահրավերներին, նոր իրողությունների պայմաններում առաջացող խնդիրներին, բանակցային գործընթացին, Արցախի կարգավիճակին վերաբերող հարցերին և տվել անհրաժեշտ պարզաբանումներ։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԶԼՄ ներկայացուցիչներին՝ Արտաքին գործերի նախարարության հետ սերտ փոխգործակցության և Արցախի տեսլականը ներկայացնելուն ուղղված աշխատանքի համար՝ հույս հայտնելով, որ արդյունավետ համագործակցությունը շարունակական կլինի։

Будем продолжать активно и настойчиво защищать интересы Арцаха: глава МИД Арцаха
19 января в конференц-зале состоялась пресс-конференция министра иностранных дел Республики Арцах Давида Бабаяна, посвященная итогам 2021 года.
Глава МИД представил краткую информацию о деятельности МИД в минувшем году и отметил предстоящую в текущем году работу.
Говоря о философии внешней политики Республики Арцах в 2022 году, Давид Бабаян подчеркнул:
"Будем продолжать активно и настойчиво защищать интересы Арцаха, нашу независимость и суверенитет, всемерно укреплять общеармянское единство - триединство Армения-Арцах-Диаспора".
Международное признание Республики Арцах, развитие и установление связей с разными странами и их субъектами, углубление отношений с общинами и структурами армянской диаспоры, урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, сохранение и укрепление геополитической субъектности Арцаха, по словам министра Бабаяна, будут основными направлениями деятельности МИД.
Касаясь стратегии и тактики внешней политики 2022 года, министр, в частности, отметил:
"Будем проводить инициативную, смелую, целенаправленную, в то же время по возможности сдержанную внешнюю политику с информационной составляющей, лишенной всякой рекламы , руководствуясь девизом МИД – "больше дел, меньше слов".
В ходе пресс-конференции министр ответил на вопросы журналистов, касающиеся вызовов, стоящих перед внешней политикой Арцаха в поствоенный период, проблем, возникающих в условиях новых реалий, переговорного процесса, вопросов, связанных со статусом Арцаха, и дал необходимые разъяснения.
Министр поблагодарил представителей СМИ за тесное сотрудничество с министерством иностранных дел и за работу по представлению позиции Арцаха, выразив надежду, что плодотворное сотрудничество будет носить продолжительный характер.
17:39
МИД Армении – о заявлениях Алиева, сделанных 27 мая
Сегодня наш народ вновь стоит перед тем же выбором - ценою жизни защитить родную землю или встать на колени перед врагом: Серж Саргсян