Կոչ եմ անում չտրվել արդբեջանական մանիպուլյացիաներին և Արցախի մասին հստակ ու անկողմակալ տեղեկություններ ունենալու համար այցելել Արցախ
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի ղեկավարը դժգոհություն էր հայտնել առ այն, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը խոչընդոտներ է հարուցում Արցախի տարածքից հայերի արտահոսքի համար և տարբեր միջոցներով անում է այնպես, որ հայերը մնան Արցախում։ Խաղաղապահների կողմից Արցախում խաղաղ կյանքի վերականգնման ուղղությամբ ներդրվող ջանքերը դժգոհություն են հարուցում ադրբեջանական իշխանությունների համար։
Սա ոչ այլ ինչ է, քան Արցախի տարածքում հայերի նկատմամբ էթնիկ զտում իրականացնելու, բնիկ հայկական բնակչությանը տեղահանելու, հայրենազրկելու ադրբեջանական քաղաքականության մասին ինքնախոստովանություն։
Արցախը յուրացնելու և ժողովրդագրությունը հօգուտ ադրբեջանցիների փոխելու ճանապարհով հարցը վերջականապես փակելու քաղաքականությունն Ադրբեջանում նոր չէ, և այն ավելի լայն թափ է ստացել Իլհամ Ալիևի հոր՝ Հեյդար Ալիևի կառավարման տարիներին՝ մասնավորապես 1970-ական թվականներին։
Դեռևս 2002 թ-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցի ժամանակ Հեյդար Ալիևը ուղիղ տեքստով նշել է․ «Միևնույն ժամանակ ես ձգտել եմ փոխել դեմորգրաֆիական իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։ Լեռնային Ղարաբաղը բարձրացնում էր այնտեղ բարձրագույն ուսումնական հաստատություն բացելու հարցը։ Մեզ մոտ բոլորը առարկեցին։ Ես մտածեցի և որոշեցի բացել։ Բայց մի պայմանով, որ գործելու են երեք հոսքեր՝ ադրբեջանական, ռուսական և հայկական։ Բացեցինք։ Հարակից շրջաններից ադրբեջանցիներին մենք ուղորդում էինք ոչ թե Բաքու, այլ այնտեղ [ԼՂԻՄ]։ Բացեցինք այնտեղ նաև մեծ կոշկի ֆաբրիկա։ Բուն Ստեփանակերտում աշխատուժ չկար։ Մարզի շրջակա բնակավայրերից ադրբեջանցիներին ուղարկում էինք այնտեղ [ԼՂԻՄ]։ Այս և այլ միջոցներով ես ձգտում էի, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղում ավելի շատ ադրբեջանցիներ լինեն, իսկ հայերի թիվը նվազի»։ https://web.archive.org/.../2002_07/383/facts.shtml...
Այս եղանակով Արցախի հարցը փակելուն է ուղղված նաև ադրբեջանական իշխանությունների կողմից բոլոր միջոցներով Արցախում խաղաղ կյանքը խաթարելու, մարդկանց տարրական իրավունքները ոտնահարելու, վախի և հուսահատության մթնոլորտ ձևավորելու համակարգված քաղաքականությունը։ Դրան է ուղղված նաև Իլհամ Ալիևի ամբողջությամբ կեղծ ու մանիպուլյատիվ տվյալները Արցախում ապրող հայերի թվաքանակի վերաբերյալ։ Տարբեր հայտարարություններում և հարցազրույցներում նա միտումնավոր ներկայացնում է Արցախի բնակչության իրական թվի հետ որևէ աղերս չունեցող տվյալներ։ Որոնք, իդեպ, մի քանի անգամ հերքվել են նաև ռուսական կողմի ներկայացրած տվյալներով։
Տարբեր երկրների պաշտոնական և քաղաքական շրջանակների, իրավապաշտպան համայնքի, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ուշադրությունն եմ հրավիրում և կոչ անում չտրվել արդբեջանական մանիպուլյացիաներին և Արցախի մասին հստակ ու անկողմակալ տեղեկություններ ունենալու համար այցելել Արցախ կամ օգտվել օբյեկտիվ աղբյուրներից»:

Artsakh Ombudsman Urges Not to Give in to the Azerbaijani Manipulations
''In an interview with Azerbaijani media, the Azerbaijani leader expressed dissatisfaction with the fact that the Russian peacekeeping force is creating obstacles for the outflow of Armenians from the territory of Artsakh, and is using various means to keep the Armenians in Artsakh. The efforts made by the peacekeepers to restore peaceful life in Artsakh cause dissatisfaction for the Azerbaijani authorities.
This is nothing but a confession of the Azerbaijani policy of ethnic cleansing of Armenians in the territory of Artsakh, deporting the Armenian population, and depriving them of their homeland.
The policy of closing the issue by appropriating Artsakh by changing the demographics in favor of the Azerbaijanis is not new in Azerbaijan; it gained more momentum during the rule of Ilham Aliyev's father, Heydar Aliyev, particularly in the 1970s.
Back in 2002, in an interview with the Azerbaijani media, Heydar Aliyev stated in a direct text: “At the same time, I tried to change the demographics there. Nagorno-Karabakh raised the issue of opening a university there. Here [in Azerbaijan] all objected. I thought and decided to open. But with the condition that there are three sectors - Azerbaijani, Russian and Armenian. Opened. We sent Azerbaijanis from the adjacent regions not to Baku, but there [Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast]. We opened a big shoe factory there [Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast]. There was no labor force in Stepanakert itself. We sent Azerbaijanis there [NKAO] from the places surrounding the region. By these and other measures, I tried to have more Azerbaijanis in Nagorno-Karabakh, and reduce the number of Armenians.”
https://web.archive.org/.../2002_07/383/facts.shtml...
In this way, the systematic policy of the Azerbaijani authorities to disrupt the peaceful life in Artsakh by all means, to violate basic human rights, to create an atmosphere of fear and despair is aimed at closing the Artsakh issue. That is what Ilham Aliev's completely false and manipulative data on the number of Armenians living in Artsakh are aimed at. In various statements and interviews, he deliberately presents data that have nothing to do with the real population of Artsakh. Which, by the way, have been refuted several times by the data provided by the Russian side.
I draw the attention of the representatives of the official political circles of different countries, the human rights community, international organizations, I urge not to give in to the Azerbaijani manipulations, to visit Artsakh, or to use objective sources in order to have clear and impartial information about Artsakh''.