Ինձ նախագահ դառնալու առաջարկ չի եղել. Էդմոն Մարուքյան
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը շնորհակալություն է հայտնում բոլոր այն մարդկանց, որոնք իրեն տեսնում են տարբեր պաշտոններում։
Քանի դեռ Հանրապետության նախագահի լիազորությունները դադարեցված չեն, նա համարում է իր՝ նախագահ դառնալու մասին խոսակցություններին արձագանքելն անմիստ է։
«Ինձ նախագահ դառնալու առաջարկ չի եղել, չէր էլ կարող լինել, կրկնում եմ, դեռ Հանրապետության նախագահի լիազորությունները դադարեցված չեն»,-ասել է նա Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Մարուքյանը նշել է՝ ընտրությունների արդյունքում իրենք խորհրդարանում չեն, պաշտոնի առաջարկ իրեն չի արվել, «բայց դա չի նշանակում, որ չեն ծառայում մեր երկրին»։

I Have Not Received an Offer to Become President: Edmon Marukyan
Chairman of the Bright Armenia Party Edmon Marukyan has not received an offer to become president, he told reporters in the Yerablur Military Pantheon on Friday, referring to the rumors that his candidacy is being considered, Panorama.am reports.
In the meantime, he underlined such reports are baseless as long as President Armen Sarkissian’s powers are not terminated.
Sarkissian tendered his resignation last Sunday, but he is entitled to withdraw his resignation within one week.
"I have not received an offer to become president, and could not have received either, because I repeat myself that the powers of the Armenian president have not yet been terminated," Marukyan said.
"I always saw myself in the National Assembly, but today, according to the results of the elections, we are not represented in the parliament. However, this does not mean that we do not serve our country," he noted.