Արցախի ԱԺ 5 խմբակցությունները «Արցախի օկուպացված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծ են մշակել
Արցախի Ազգային ժողովի 5 խմբակցությունների ղեկավարները համատեղ մշակել են «Արցախի օկուպացված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծ և այն փետրվարի 2-ին կներկայացնեն առաջին ընթերցման: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը:
«Նախագծի հիմնական միտքն այն է, որ մեր հայրենիքի օկուպացված տարածքներում որևէ միջազգային կառույց կամ ընկերություն իրավունք չունի առանց հայակական կողմի հետ համաձայնեցնելու ինչ-որ  գործողությունների գնա, որ հետագայում ինչ-որ խնդիրներ առաջանալու դեպքում այդ ընկերությունները իրավունք չեն ունենա մեզանից հատուցում կամ փոխհատուցում պահանջելու, եթե մեզ հետ նախապես չեն համաձայնեցրել: Երկրորդ միտքն այն է, որ մեր օկուպացված տարաքծները միայն 2020 թվականին օկուպացված տարածքները չեն, այլ նաև  արցախյան առաջին պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած Շահումյանի շրջանն է, Մարտակերտի և Մարտունու շրջաններից գյուղեր: Հիմնականում սա է նախագիծը, որը փետրվարի 2-ին լիագումար նիստի ժամանակ  առաջին ընթերցմամբ կդրվի քվեարկության և արդեն երկրորդ ընթերցմամբ կընդունվի»,- ասաց նա:
«Անկախ այն հանգամանքից, այլ պետությունները ընդունել են, թե` ոչ, սա միջազգային իրավունք է և Արցախն ինքնորոշվել է դեռևս 30 տարի առաջ և այդ իրավունքը որևէ մեկը չի կարող խլել արցախցուց և ընդհանրապես հայից: Այսօր որևէ մեկս չի համարվել այն մտքի հետ, որ մենք չենք վերադարձնելու մեր հայրենիքը: Եւ այս նախագիծը իրավական է ամբողջությամբ և կարևոր է այն առումով, որ մենք հիմա համաձայնվում ենք ոչ թե պատառիկներ վերադարձնել, այլ որ մենք մեր ամբողջ հայրենիքն ենք ուզում, պատրաստ ենք պայքարել դրա համար»,- ասաց նա:
Պատգամավորն ասաց, որ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքների մեջ են մտնում Քաշաթաղի շրջանը, Շահումյանի շրջանը, Մարտունու, Մարտակերտի, Հադրութի, Շուշիի, Ասկերանի շրջանները և Գետաշենը:

Artsakh Factions of National Assembly Draft Bill on Artsakh Occupied Territories
The leaders of the five parliamentary factions of Artsakh jointly worked on a draft law "On the Occupied Territories of Artsakh" and on February 2 will present it for the first reading, Metakse Hakobyan, a member of the Justice faction of the Artsakh National Assembly, told NEWS.am.
"The main idea of the project is that no international organization or company has the right to take any action in the occupied territories of our homeland without the agreement of the Armenian side, and in case of any problems in the future these companies will not have the right to demand compensation or reimbursement from us if they have not coordinated their actions with us beforehand. The second point is that our enemy-occupied territories are not only the territories occupied in 2020. This is also the Shahumian region, which was left under Azerbaijani control after the first Artsakh war, as well as the villages of Martuni and Martakert. This is the essence of the draft, which will be put to a vote in the first reading at the February 2 plenary session and will be adopted in the second reading," she said.
"Regardless of whether other states have recognized it or not, this is an international right and Artsakh self-determined 30 years ago, and no one can take that right away from the people of Artsakh and Armenians as a whole. This project is fully legal, it is important because now we agree to return not just pieces of land but our entire homeland, we are ready to fight for it," she said.
The deputy said that the territories occupied by Azerbaijan include Kashatagh region, Shahumyan region, Martuni, Martakert, Hadrut, Shushi, Askeran and Getashen.