Արցախի ԱԺ 5 խմբակցությունները «Արցախի օկուպացված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծ են մշակել
Արցախի Ազգային ժողովի 5 խմբակցությունների ղեկավարները համատեղ մշակել են «Արցախի օկուպացված տարածքների մասին» օրենքի նախագիծ և այն փետրվարի 2-ին կներկայացնեն առաջին ընթերցման: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը:
«Նախագծի հիմնական միտքն այն է, որ մեր հայրենիքի օկուպացված տարածքներում որևէ միջազգային կառույց կամ ընկերություն իրավունք չունի առանց հայակական կողմի հետ համաձայնեցնելու ինչ-որ  գործողությունների գնա, որ հետագայում ինչ-որ խնդիրներ առաջանալու դեպքում այդ ընկերությունները իրավունք չեն ունենա մեզանից հատուցում կամ փոխհատուցում պահանջելու, եթե մեզ հետ նախապես չեն համաձայնեցրել: Երկրորդ միտքն այն է, որ մեր օկուպացված տարաքծները միայն 2020 թվականին օկուպացված տարածքները չեն, այլ նաև  արցախյան առաջին պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած Շահումյանի շրջանն է, Մարտակերտի և Մարտունու շրջաններից գյուղեր: Հիմնականում սա է նախագիծը, որը փետրվարի 2-ին լիագումար նիստի ժամանակ  առաջին ընթերցմամբ կդրվի քվեարկության և արդեն երկրորդ ընթերցմամբ կընդունվի»,- ասաց նա:
«Անկախ այն հանգամանքից, այլ պետությունները ընդունել են, թե` ոչ, սա միջազգային իրավունք է և Արցախն ինքնորոշվել է դեռևս 30 տարի առաջ և այդ իրավունքը որևէ մեկը չի կարող խլել արցախցուց և ընդհանրապես հայից: Այսօր որևէ մեկս չի համարվել այն մտքի հետ, որ մենք չենք վերադարձնելու մեր հայրենիքը: Եւ այս նախագիծը իրավական է ամբողջությամբ և կարևոր է այն առումով, որ մենք հիմա համաձայնվում ենք ոչ թե պատառիկներ վերադարձնել, այլ որ մենք մեր ամբողջ հայրենիքն ենք ուզում, պատրաստ ենք պայքարել դրա համար»,- ասաց նա:
Պատգամավորն ասաց, որ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքների մեջ են մտնում Քաշաթաղի շրջանը, Շահումյանի շրջանը, Մարտունու, Մարտակերտի, Հադրութի, Շուշիի, Ասկերանի շրջանները և Գետաշենը:

Пять арцахских фракций НС разработали законопроект "Об оккупированных территориях Арцаха"
Лидеры пяти парламентских фракций Арцаха совместно разработали законопроект "Об оккупированных территориях Арцаха" и 2 февраля представят его на первое чтение. Об этом в беседе с Новости Армении-NEWS.am заявила депутат фракции "Справедливость" НС Арцаха Метаксе Акопян.
"Основная идея проекта заключается в том, что ни одна международная организация или компания без согласования с армянской стороной не имеет права предпринимать какие-либо действия на оккупированных территориях нашей родины, и в случае возникновения каких-либо проблем в будущем эти компании не будут иметь права требовать от нас компенсацию или возмещение, если заранее не согласовали свои действия с нами. Второй момент заключается в том, что наши территории, оккупированные врагом, это не только территории, оккупированные в 2020 году. Это еще и оставшийся после первой арцахской войны под контролем Азербаджана Шаумяновский район, а также села из Мартунинского и Мартакертского районов. Такова суть проекта, который будет вынесен на голосование в первом чтении на пленарном заседании 2 февраля и будет принят во втором чтении", - сказала она.
"Независимо от того, признали его другие государства или нет, это международное право, и Арцах самоопределился 30 лет назад, и никто не может отнять это право у народа Арцаха и армян в целом. На сегодня никто не смирился с мыслью, что мы не вернемся на свою Родину. И этот проект полностью правовой, он важен тем, что сейчас мы соглашаемся вернуть не клочки земли, всю нашу родину, мы готовы за нее бороться", — сказала она.
Депутат сообщила, что к оккупированным Азербайджаном территориям относятся Кашатагский район, Шаумяновский район, Мартунинский, Мартакертский, Гадрутский, Шушинский, Аскеранский районы и Геташен.