Մյանմայի զինվորականները վեց ամսով երկարաձգել են արտակարգ դրությունը
Մյանմայի զինվորականները որոշում են կայացրել վեց ամսով երկարաձգել արտակարգ դրության ռեժիմը երկրում: Փետրվարի 1-ին այդ մասին հաղորդել Է Global New Light Of Myanmar թերթը՝ կայակոչելով Ալգային պաշտպանության և անվտանգության խորհրդի հայտարարությունը:
«Ազգային պաշտպանության և անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները, ներառյալ ժամանակավոր նախագահը, միաձայն որոշում ընդունեցին ևս վեց ամսով երկարաձգել ամբողջ երկրում արտակարգ դրության հայտարարված ժամանակամիջոցը՝ Սահմանադրության 425-րդ հոդվածին համապատասխան»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Մյանմայի զինվորական հրամանատարությունը 2021 թվականի փետրվարի 1-ին հայտարարեց մեկ տարով արտակարգ դրություն սահմանելու և երկրի քաղաքացիական ղեկավարությանը պաշտոնանկ անելու մասին: Բանակի ներկայացուցիչները դա բացատրեցին համատարած կեղծարարություններով, որոնք, ինչպես իրենք են պնդում, տեղի են ունեցել 2020 թվականի նոյեմբերին կայացած ընդհանուր խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում: Անցյալ տարվա փետրվարի սկզբից երկրում շարունակվում են ելույթները քաղաքացիական կառավարության պաշտոնազրկման դեմ:

Военные Мьянмы продлили чрезвычайное положение в стране на шесть месяцев
Военные Мьянмы решили продлить режим чрезвычайного положения в стране на шесть месяцев. Об этом во вторник сообщила газета Global New Light Of Myanmar со ссылкой на заявление Совета национальной обороны и безопасности, передает ТАСС.
"Все члены Совета национальной обороны и безопасности, включая временного президента [Мьин Све], единогласно приняли решение продлить еще на шесть месяцев объявленный период чрезвычайного положения по всей стране в соответствии со статьей 425 Конституции", - цитирует издание текст заявления совета.
Военное командование Мьянмы 1 февраля 2021 года объявило о введении на год чрезвычайного положения и смещении гражданского руководства страны. Представители армии объяснили это масштабными фальсификациями, которые, как они утверждают, произошли на прошедших в ноябре 2020 года всеобщих парламентских выборах. С начала февраля прошлого года в стране продолжаются выступления против смещения гражданского правительства.