ՀՀ գլխավոր դատախազության միջամտությամբ կանխվել է ՌԴ-ից ՀՀ քաղաքացու վտարումն Ադրբեջան. նա վերադարձվել է Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունների միջև արդյունավետ համագործակցության արդյունքում կանխվել է Ադրբեջանում ծնված ՀՀ քաղաքացու՝ սխալմամբ վտարումն Ադրբեջանի Հանրապետություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գլխավոր դատախազությունից հայտնում են՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ անձը ՌԴ տարածքում կատարել էր վարչական իրավախախտում, դատարանի կողմից կայացվել էր որոշում՝ նրան վարչական պատասխանատվության և ՌԴ տարածքից վարչական վտարման ենթարկելու մասին:
Վարչական պատասխանատվության և վարչական վտարման ենթարկելու մասին ՌԴ համապատասխան դատարանի որոշման ներածական մասում անձի տվյալները շարադրելիս դատարանը թյուրիմացաբար նշել էր, որ անձը հանդիսանում է Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, ինչի պայմաններում առկա էր նրան Ադրբեջան վտարելու իրական վտանգ:
Չնայած վտարման գործընթացի հետ ՀՀ դատախազության լիազորությունների որևէ առնչության բացակայության հանգամանքին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն անհապաղ միջոցներ է ձեռնարկել գործընթացի կասեցման ուղղությամբ՝ խնդրի լուծմանը ներգրավելով ՌԴ գլխավոր դատախազությանն ու ՀՀ պետական լիազոր մարմիններին:
ՌԴ գլխավոր դատախազության աջակցությամբ՝ խնդիրը ներկայացվել է վերոհիշյալ որոշումը կայացրած դատարանի ուշադրությանը, որը սեղմ ժամկետում համապատասխան լրացուցիչ որոշմամբ փոփոխել է իր որոշման մեջ տեղ գտած անճշտությունը, և անձը վերադարձվել է Հայաստան:

При посредничестве Генпрокуратуры Армении пресечено выселение гражданина РА из РФ в Азербайджан: он вернулся в Армению
В результате эффективного сотрудничества между генеральными прокуратурами Республики Армения и Российской Федерации предотвращено ошибочное выселение гражданина РА, родившегося в Азербайджане, в Азербайджанскую Республику.
Как сообщили "Арменпресс" в Генпрокуратуре Армении, учитывая то обстоятельство, что лицо совершило административное правонарушение на территории РФ, суд принял решение об административной ответственности и депортации с территории РФ.
В вводной части соответствующего решения суда РФ о привлечении к административной ответственности и административной депортации суд ошибочно отметил, что лицо является гражданином Азербайджанской Республики, и была реальная угроза его депортации в Азербайджан.
Несмотря на то, что Генпрокуратура РА не имеет никакого отношения к процессу депортации,  незамедлительно были приняты меры по приостановлению процесса, привлечению к решению этой проблемы Генеральную прокуратуру РФ и государственные уполномоченные органы РА.
При содействии Генпрокуратуры РФ проблема была представлена вниманию суда, принявшего вышеуказанное решение. И в сжатые сроки соответствующим дополнительным решением суд изменил неточность в своем решении, и лицо было возвращено в Армению.