Ինձ դա դուր չեկավ. Ռոբերտ Քոչարյանն՝ Արցախի վերաբերյալ Պուտինի հայտարարության մասին
Ինձ դա դուր չեկավ, բայց ձեզ իրենց տեղը դրեք։ Եթե Հայաստանն ինքը չի արձագանքում, իրավունք ունե՞նք պահանջելու ուրիշներից։ Այս մասին փետրվարի 17-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու չարձագանքեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այն հայտարարությանը, որ Արցախն Ադրբեջանի անբաժանելի մաս է, և արդյոք համաձայն է այդ հայտարարության հետ, փոխանցում է News.am-ը:
Նա պարզաբանեց որ Պուտինի հետ շփվելու հնարավորություն է ունեցել, սակայն բնավորություն չունի պատմել այդ շփման մասին։ «Դուք չգիտեք, թե զրույցի ընթացքում կարծիք հայտնել եմ, թե՝ ոչ։ Մենք չպետք է պահանջենք ուրիշներից լինել ավելի հայամետ, քան մեր իշխանությունները»,- նշեց Քոչարյանը։
Նրա կարծիքով՝ Ռուսաստանի նախագահի նման հայտարարության պատճառը նաև այն իրողություններն են, որոնք եղել են պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո։
«Եթե մեր երկրի իշխանությունները չեն պատասխանում Ալիևի հայտարարություններին այն մասին, թե հարցը վերջնականապես լուծված է, ապա ի՞նչ եք սպասում, որ Հայաստանը կարձագանքի՞ Ռուսաստանի հայտարարություններին։ Ռուսաստանի նախագահը լսում է Ալիևի, Էրդողանի, Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությունները և Հայաստանից որևէ արձագանք չի լսում։ Ուզում եք, որ Ռուսաստանի նախագահն ավելի հա՞յ լինի, քան Հայաստանի վարչապետը, որ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարն ավելի հա՞յ լինի, քան Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը»,- պարզաբանեց երկրորդ նախագահը։
Նա հիշեցրեց, որ ինքը եղել է Արցախի անկախության հռչակագրի համահեղինակ։ «Այս Հռչակագիրն իրավական տեսանկյունից դեռ անխոցելի է։ Երբ ես մասնակցում էի բանակցային գործընթացին, չկար մի փաստաթուղթ, որը կենթադրեր, որ Արցախն Ադրբեջանի մաս է։ Քի Ուեսթում մենք նույնիսկ քննարկել ենք Արցախը Հայաստանին միացնելու տարբերակը։ Այստեղ իմ մոտեցումը պարզ է »,- եզրափակեց Քոչարյանը։

Мне это не понравилось: второй президент Армении о заявлении Путина по Карабаху
Мне это не понравилось, но вы поставьте себя на их место: если Армения сама не реагирует, имеем ли мы право требовать от других? Об этом на пресс-конференции 17 февраля заявил второй президент Армении Роберт Кочарян, отвечая на вопрос, почему не отреагировал на слова президента России Владимира Путина о том, что Карабах – неотъемлемая часть Азербайджана, и согласен ли он с этим заявлением.
Он пояснил, что у него была возможность общаться с Путиным, но нет привычки рассказывать об этом общении. ''И вы не знаете, во время общения я выражал мнение или нет. Мы не должны требовать от других быть более проармянскими, чем наши власти'', – отметил Кочарян, передает News.am
По его мнению, причина такого заявления президента России также в тех реалиях, которые были во время войны и после нее.
''Если власти нашей страны не отвечают на заявления Алиева о том, что вопрос окончательно решен, то вы ждете, что Армения отреагирует на то, что говорит Россия? Президент России слушает заявления Алиева, Эрдогана, главы МИД Турции и не слышит никакой реакции со стороны Армении. Вы хотите, чтобы президент России был большим армянином, чем премьер-министр Армении, чтобы глава МИД России был большим армянином, чем глава МИД Армении?'', – пояснил второй президент.
Он напомнил, что является соавтором Декларации о независимости Карабаха. ''Эта Декларация с правовой точки зрения до сих пор неуязвима. Когда я участвовал в переговорном процессе, не было ни одного документа, который предполагал бы, что Карабах находится в составе Азербайджане. В Ки-Уэсте мы даже обсуждали вариант присоединения Карабаха к Армении. Мой подход здесь ясен'', – заключил Кочарян.