Այս պահին Ադրբեջանից հայրենադարձվել է 150 գերի. իրավապաշտպան
Մինչ օրս ադրբեջանական կողմը Հայաստանին է վերադարձրել 150 գերեվարված զինծառայողի։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում տեղեկությունը հայտնել է իրավապաշտպան, ՄԻԵԴ–ում գերիների հարցով ՀՀ ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը։
Նրա խոսքով` Ադրբեջանում պաշտոնապես 38 գերի է պահվում, ապացուցված գերեվարման 80 դեպք էլ շարունակում է մնալ չհաստատված։
«Այլ երկրների ներկայացուցիչներն այս առումով Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ որոշակի աշխատանք են իրականացնում տարբեր մակարդակներում, սակայն չեմ կարծում, որ այդ գործընկերներն առավելագույն ջանասիրություն են դրսևորում, քանի որ տեսնում են հայ–ադրբեջանական իշխանությունների համագործակցությունը։ Հայկական կողմից չկա խնդրանք–պահանջ, որպեսզի միջազգային գործընկերները լուծեն այդ խնդիրները, ինչպես նաև չեն ցանկանում «վատամարդ» լինել, քանի որ ՀՀ–ն բարիդրացիական հարաբերություններ է կառուցում Ադրբեջանի հետ», – ասել է Սահակյանը։
Իրավապաշտպանը նաև ընդգծել է, որ այդ 80 հոգին ՀՀ–ում անհետ կորածների ցուցակում չեն։ Շեշտեց` անհետ կորած են համարվում նրանք, ում վերաբերյալ տեղեկություն չկա, այսինքն` հնարավոր է գերեվարվել են կամ զոհվել մարտի դաշտում, ուղղակի նրանց դիերը դեռևս հայտնաբերված չեն։
2021 թվականի նոյեմբերի 16-ին գերեվարված անձանց վերաբերյալ էլ նա ընդգծել է, որ դեռևս 1 անձ շարունակում է գերության մեջ մնալ։
«Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից չի վերադարձվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայող Էդիկ Հովսեփյանը։ Ընդհանուր առմամբ 32 հոգի է այդ օրը գերի ընկել։ Զինծառայողներից մեկն էլ, որը մահացել է արդեն գերության ժամանակ, տվյալներ ունենք, որ վիրավորվել է արդեն Ադրբեջանում պահման ընթացքում։ Հանգամանքները դեռևս պետք է պարզվեն»,– ասել է իրավապաշտպանը։
Խոսելով գերեվարված շիրակցիների մասին` Սահակյանը նշել է, որ այս պահին 62 գերիներից 30–ը չեն հայրենադարձվել։

Азербайджан продолжает удерживать 80 подтвержденных пленных: правозащитник
Азербайджан продолжает удерживать 80 подтвержденных армянских пленных. Об этом завила в беседе со Sputnik Армения правозащитник Сирануш Саакян.
Всего после окончания военных действий в Армению вернулись 150 пленных, удерживаются еще 38.
Однако есть еще 80 человек, пленение которых достоверно установлено и доказано, но азербайджанская сторона отказывается его подтвердить, добавила она.
"Есть доказательства о том, что они оказались под контролем азербайджанских вооруженных сил", - заявила Саакян.
Она уточнила, что эти лица не считаются пропавшими без вести, так как о них есть сведения.
Говоря об эпизодах пленения, она напомнила, что после пограничных столкновений 16 ноября в Сюнике в плен были взяты 32 военнослужащих, из которых продолжает удерживаться один - Эдик Овсепян.
Выясняются обстоятельства гибели одного из солдат в плену: непонятно, получил ли он ранения во время плена боя и умер из-за того, что ему не оказали помощь или же был убит. В обоих случаях азербайджанская сторона несет ответственность за его судьбу, добавила она.
Из 62 военных из Ширакской области из плена возвращены 30. Из них пятеро были взяты в плен в ходе военных действий или в день подписания трехстороннего соглашения.
"Этих и других пленных азербайджанская сторона называет военными преступниками, чтобы обойти требование соглашения о возвращении пленных. Для этого и проводятся театрализованные судебные процессы", — добавила Саакян.
В настоящее время, отметила она, международные партнеры не проявляют активности в этом вопросе. На ее взгляд, ответственность за это полностью ложится на власти Армении.