44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի ստեղծումը ոչ միայն չի նպաստում ներքաղաքական իրավիճակի լիցքաթափմանը, այլև ընդհակառակը, ավելի է սրում այն. Լևոն Տեր-Պետրոսյան
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ilur.am կայքում իր դիրքորոշումն է հայտնել  44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի գործունեության վերաբերյալ։
Հրապարակումը՝ ստորև․
«Լեւոն Տեր-Պետրոսյան. Հակիրճ մտորումներ մտահոգիչ զարգացումների առիթով
1 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի մասին
Որքան սրվում է ներքաղաքական իրավիճակը, այնքան թուլանում են Հայաստանի դիրքերը հայ-թուրքական եւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման, առանց այդ էլ չափազանց բարդ, առաջիկա բանակցություններում։ Այս առումով 44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի ստեղծումը ոչ միայն չի նպաստում ներքաղաքական իրավիճակի լիցքաթափմանը, այլեւ ընդհակառակը, ավելի է սրում այն, ըստ էության, ծառայելով բացառապես մեր հակառակորդների շահերին։ Ուստի ես կոչ կանեի ժամանակավորապես դադարեցնել այդ հանձնաժողովի գործունեությունը եւ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների քննությանն անդրադառնալ ավելի բարենպաստ եւ հանդարտ իրավիճակում։
2. Հիսուս Քրիստոսի արձանի կանգնեցման գաղափարի մասին
Քանի որ խնդիրը վերաբերում է բացառապես Հայ առաքելական եկեղեցու իրավասության ոլորտին, որին պետությունն անգամ միջամտելու իրավունք չունի, ապա, իմ խորին համոզմամբ, Հայոց եկեղեցու Գերագույն հոգեւոր խորհուրդն, ըստ արժանվույն գնահատելով հանդերձ ազգային բարերար Գագիկ Ծառուկյանի անժխտելի երախտիքը եկեղեցաշինության գործում, այնուամենայնիվ պետք է կտրականապես մերժի այդ գաղափարը, որովհետեւ այն հակասում է Հայոց եկեղեցու 1700-ամյա պատմության սրբագործված ավանդույթին»։

Работу парламентской комиссии по 44-дневной войне нужно приостановить: Тер-Петросян
Работу парламентской комиссии по расследованию 44-дневной войны в Карабахе нужно временно остановить. Об этом говорится в заявлении экс-президента Армении Левона Тер-Петросяна, опубликованном на его сайте Ilur.am, передает Sputnik Армения
В качестве аргумента в пользу своей позиции Тер-Петросян называет обострение внутриполитической обстановки, которое крайне нежелательно сейчас, в период переговоров с Турцией и Азербайджаном.
На его взгляд, дальнейшее обострение обстановки внутри страны чревато серьезным ослаблением позиций Армении и в без того крайне сложных переговорах, которые предстоят по урегулированию армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений.
В этом смысле создание следственной комиссии не только не способствует разрядке внутриполитической ситуации, а, напротив, обостряет ее и тем самым служит интересам исключительно наших оппонентов.
"Поэтому я призываю временно приостановить деятельность этой комиссии и обратиться к изучению обстоятельств 44-дневной войны в более спокойной обстановке", - заявил экс-президент.
Высказался он и на тему амбициозного проекта бизнесмена и политика Гагика Царукяна, намеревающегося установить на территории Армении грандиозную статую Иисуса Христа. Так как вопрос касается исключительно полномочий Армянской апостольской церкви, в которые государство не имеет права даже вмешиваться, то, добавил Тер-Петросян, Верховный духовный совет ААЦ, по достоинству оценив вклад Царукяна в храмовое строительство, должен решительно отклонить эту идею, потому что она противоречит традициям церкви, освященным ее 1700-летней историей.