Վահագն Խաչատուրյանն առաջին փուլով չընտրվեց ՀՀ նախագահ
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մարտի 2-ին կայացած քվեարկության արդյունքները մարտի 3-ի նիստում հայտնեց Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը: Նա հայտնեց, որ քվեարկությանը մասնակցել է 69 պատգամավոր, որոնք բոլորն էլ կողմ են քվեարկել:
Ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները նախագահի ընտրության հարցի քննարկմանը և քվեարկությանը չեն մասնակցել:
Վահագն Խաչատուրյանի թեկնածությունը ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը:
Նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար պետք էր 81 կողմ ձայն: Երկրորդ փուլով նախագահի ընտրության դեպքում անհրաժեշտ կլինի 64 կողմ ձայն:
ԱԺ փոխնախագահ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը հայտնեց, որ եթե նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները:
ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը կրկին ներկայացրեց Վահագն Խաչատուրյանի թեկնածությունը երկրորդ փուլի համար:

Presidential Candidate Vahagn Khachaturyan Fails to Pass First Round of Confirmation Vote
Only 69 lawmakers participated in the March 2 confirmation vote of Vahagn Khachaturyan as President of Armenia. All 69 voted in favor, but Khachaturyan needed at least 81 votes to pass the confirmationArmenpress reports.
A second round of vote will take place on March 3, and at this stage Khachaturyan will only need 64 votes to be confirmed as president.
Khachaturyan, the High-Tech Industry Minister, is nominated for the presidency by the ruling Civil Contract Party.
The two opposition blocs – Hayastan and Pativ Unem – are boycotting the vote and haven’t nominated their candidates.