Վահագն Խաչատուրյանն առաջին փուլով չընտրվեց ՀՀ նախագահ
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մարտի 2-ին կայացած քվեարկության արդյունքները մարտի 3-ի նիստում հայտնեց Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը: Նա հայտնեց, որ քվեարկությանը մասնակցել է 69 պատգամավոր, որոնք բոլորն էլ կողմ են քվեարկել:
Ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները նախագահի ընտրության հարցի քննարկմանը և քվեարկությանը չեն մասնակցել:
Վահագն Խաչատուրյանի թեկնածությունը ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը:
Նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար պետք էր 81 կողմ ձայն: Երկրորդ փուլով նախագահի ընտրության դեպքում անհրաժեշտ կլինի 64 կողմ ձայն:
ԱԺ փոխնախագահ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը հայտնեց, որ եթե նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները:
ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը կրկին ներկայացրեց Վահագն Խաչատուրյանի թեկնածությունը երկրորդ փուլի համար:

Ваагн Хачатурян в первом туре не был избран на пост президента Армении
По результатам закрытого голосования в Национальном собрании РА Ваагн Хачатурян в первом туре не был избран на пост президента Армении.
Как передает "Арменпресс", результаты голосования 2 марта на заседании 3 марта огласил председатель счетной комиссии Нарек Бабаян. Он сообщил, что в голосовании приняли участие 69 депутатов, все проголосовали за.
Оппозиционные фракции "Айстан" и "Честь имею" не принимали участия в обсуждении и в голосовании кандидатуры президента.
Ваагн Хачатурян был выдвинут фракцией "Гражданский договор".
Для избрания президента по первому туру требуется 81 голос. В случае проведения второго тура президентских выборов потребуется 64 голоса.
Заместитель председателя НС, исполняющий обязанности председателя НС Акоп Аршакян сообщил, что президент не избран, будет проведен второй тур, в котором могут принять участие все кандидаты, участвовавшие в первом туре.